FBI lukker Megaupload

Fildelingssite var en pengemaskine - nu er det slut. Anonymous forsøger modangreb mod amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

Stifter og direktør for fildelingssitet Megaupload Kim Dotcom samt stort set hele ledelsen af firmaet er blevet anholdt i flere lande på foranledning af det amerikanske forbundspoliti FBI, der har koordineret en stor international aktion. Sitet lukkedede i går torsdag som følge af aktionen.

FBI har beslaglagt værdier for 50 millioner dollars og lukket hele 18 internetadresser relateret til Megaupload.

Megaupload er formelt drevet fra Hongkong, men Kim Dotcom og to andre ledere er bosat i New Zealand, hvor de blev anholdt. Andre af selskabets ledere er fra Finland, Holland og USA. I alt er syv personer anholdt.

Anklageskriftet fortæller om en bred vifte af forbrydelser, lige fra ulovlig piratkopering, der ifølge FBI har kostet rettighedshavere 2,5 milliarder kroner i tabte indtægter, samt hvidvaskning af penge og sammensværgelse med det formål at drive svindel.
Kim Dotcom hed tidligere Kim Schmitz, og er ifølge dette site en både farverig og kontroversiel person.

Megaupload er blandt de største sites for one-click hosting, hvor brugerne kan uploade og dele filer, og sitet har længe været en torn i øjet på den amerikanske rettighedsindustri. Kort før jul udsendte Megaupload en video med kunstnere, der talte rosende om Megaupload. Den blev senere fjernet, fordi de medvirkende kunstnere følte sig misbrugt.

SOPA og PIPA

At sagen mod fildelingssitet, der kan blive en af de største piratkopierings-sager i USA, kommer netop som debatten om den skrappe antipirat-lov SOPA er på sit højeste, er ifølge FBI en tilfældighed.

Gruppen Anonymous iværksatte umiddelbart efter offentliggørelsen af aktionen et angreb mod flere amerikanske myndigheders internetsider, blandt andet justitsministeriets, hvis sider var utilgængelige det meste af dagen i går, skriver AP. Dette site er dog oppe at køre igen.

Megaupload har ifølge anklageskriftet været en ganske givtig forretning, der har indbragt bagmændene den nette sum af 175 millioner dollars (875 millioner kroner) i annonce-indtægter.  

En advokat, som fungerer som talsmand for megaupload, afviser FBIs anklager.

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics