FBI lukker Megaupload

Fildelingssite var en pengemaskine - nu er det slut. Anonymous forsøger modangreb mod amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

Stifter og direktør for fildelingssitet Megaupload Kim Dotcom samt stort set hele ledelsen af firmaet er blevet anholdt i flere lande på foranledning af det amerikanske forbundspoliti FBI, der har koordineret en stor international aktion. Sitet lukkedede i går torsdag som følge af aktionen.

FBI har beslaglagt værdier for 50 millioner dollars og lukket hele 18 internetadresser relateret til Megaupload.

Megaupload er formelt drevet fra Hongkong, men Kim Dotcom og to andre ledere er bosat i New Zealand, hvor de blev anholdt. Andre af selskabets ledere er fra Finland, Holland og USA. I alt er syv personer anholdt.

Anklageskriftet fortæller om en bred vifte af forbrydelser, lige fra ulovlig piratkopering, der ifølge FBI har kostet rettighedshavere 2,5 milliarder kroner i tabte indtægter, samt hvidvaskning af penge og sammensværgelse med det formål at drive svindel.
Kim Dotcom hed tidligere Kim Schmitz, og er ifølge dette site en både farverig og kontroversiel person.

Megaupload er blandt de største sites for one-click hosting, hvor brugerne kan uploade og dele filer, og sitet har længe været en torn i øjet på den amerikanske rettighedsindustri. Kort før jul udsendte Megaupload en video med kunstnere, der talte rosende om Megaupload. Den blev senere fjernet, fordi de medvirkende kunstnere følte sig misbrugt.

SOPA og PIPA

At sagen mod fildelingssitet, der kan blive en af de største piratkopierings-sager i USA, kommer netop som debatten om den skrappe antipirat-lov SOPA er på sit højeste, er ifølge FBI en tilfældighed.

Gruppen Anonymous iværksatte umiddelbart efter offentliggørelsen af aktionen et angreb mod flere amerikanske myndigheders internetsider, blandt andet justitsministeriets, hvis sider var utilgængelige det meste af dagen i går, skriver AP. Dette site er dog oppe at køre igen.

Megaupload har ifølge anklageskriftet været en ganske givtig forretning, der har indbragt bagmændene den nette sum af 175 millioner dollars (875 millioner kroner) i annonce-indtægter.  

En advokat, som fungerer som talsmand for megaupload, afviser FBIs anklager.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S