FBI lukker Megaupload

Fildelingssite var en pengemaskine - nu er det slut. Anonymous forsøger modangreb mod amerikanske myndigheder.

Artikel top billede

Stifter og direktør for fildelingssitet Megaupload Kim Dotcom samt stort set hele ledelsen af firmaet er blevet anholdt i flere lande på foranledning af det amerikanske forbundspoliti FBI, der har koordineret en stor international aktion. Sitet lukkedede i går torsdag som følge af aktionen.

FBI har beslaglagt værdier for 50 millioner dollars og lukket hele 18 internetadresser relateret til Megaupload.

Megaupload er formelt drevet fra Hongkong, men Kim Dotcom og to andre ledere er bosat i New Zealand, hvor de blev anholdt. Andre af selskabets ledere er fra Finland, Holland og USA. I alt er syv personer anholdt.

Anklageskriftet fortæller om en bred vifte af forbrydelser, lige fra ulovlig piratkopering, der ifølge FBI har kostet rettighedshavere 2,5 milliarder kroner i tabte indtægter, samt hvidvaskning af penge og sammensværgelse med det formål at drive svindel.
Kim Dotcom hed tidligere Kim Schmitz, og er ifølge dette site en både farverig og kontroversiel person.

Megaupload er blandt de største sites for one-click hosting, hvor brugerne kan uploade og dele filer, og sitet har længe været en torn i øjet på den amerikanske rettighedsindustri. Kort før jul udsendte Megaupload en video med kunstnere, der talte rosende om Megaupload. Den blev senere fjernet, fordi de medvirkende kunstnere følte sig misbrugt.

SOPA og PIPA

At sagen mod fildelingssitet, der kan blive en af de største piratkopierings-sager i USA, kommer netop som debatten om den skrappe antipirat-lov SOPA er på sit højeste, er ifølge FBI en tilfældighed.

Gruppen Anonymous iværksatte umiddelbart efter offentliggørelsen af aktionen et angreb mod flere amerikanske myndigheders internetsider, blandt andet justitsministeriets, hvis sider var utilgængelige det meste af dagen i går, skriver AP. Dette site er dog oppe at køre igen.

Megaupload har ifølge anklageskriftet været en ganske givtig forretning, der har indbragt bagmændene den nette sum af 175 millioner dollars (875 millioner kroner) i annonce-indtægter.  

En advokat, som fungerer som talsmand for megaupload, afviser FBIs anklager.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect