Microsoft tjener kassen - men frygter salgsnedgang

Xbox redder kvartalsregnskab præget af nedadgående pc-salg hos softwaregiganten Microsoft. Overskuddet kunne drive Aarhus kommune i to år.

Artikel top billede

Julesalget af Xbox var medvirkende til at Microsofts omsætning i sidste kvartal af 2011 rundede de 120 milliarder kroner. Xbox-salget kompenserede dermed for faldet på seks procent i omsætningen på Windows og Windows Live.

Overskuddet for kvartalet, der i Microsofts regnskabsår er andet kvartal, endte på pæne 38 milliarder, hvilket rundt regnet svarer til, hvad det koster at drive Aarhus Kommune i to år.

Selv synes Microsoft at fremtiden ser lidt usikker ud, når det gælder pc-salget, som er basis for indtjeningen i operativ-system-forretningen. Microsofts økonomidirektør Peter Klein udtalte ved at præsentationen af kvartalsregnskabet, at harddiskkrisen vil få negativ indflydelse på Microsofts salg.

Men når Microsoft samtidig har solgt 66 millioner Xbox-maskiner og 18 millioner Kinect-sensorer og har 40 millioner kunder tilmeldt Xbox-live, demonstreres det, at it-gigantens afhængighed af softwaresalget ikke er så udtalt, som det var engang.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse