Microsoft tjener kassen - men frygter salgsnedgang

Xbox redder kvartalsregnskab præget af nedadgående pc-salg hos softwaregiganten Microsoft. Overskuddet kunne drive Aarhus kommune i to år.

Artikel top billede

Julesalget af Xbox var medvirkende til at Microsofts omsætning i sidste kvartal af 2011 rundede de 120 milliarder kroner. Xbox-salget kompenserede dermed for faldet på seks procent i omsætningen på Windows og Windows Live.

Overskuddet for kvartalet, der i Microsofts regnskabsår er andet kvartal, endte på pæne 38 milliarder, hvilket rundt regnet svarer til, hvad det koster at drive Aarhus Kommune i to år.

Selv synes Microsoft at fremtiden ser lidt usikker ud, når det gælder pc-salget, som er basis for indtjeningen i operativ-system-forretningen. Microsofts økonomidirektør Peter Klein udtalte ved at præsentationen af kvartalsregnskabet, at harddiskkrisen vil få negativ indflydelse på Microsofts salg.

Men når Microsoft samtidig har solgt 66 millioner Xbox-maskiner og 18 millioner Kinect-sensorer og har 40 millioner kunder tilmeldt Xbox-live, demonstreres det, at it-gigantens afhængighed af softwaresalget ikke er så udtalt, som det var engang.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job