Microsoft tjener kassen - men frygter salgsnedgang

Xbox redder kvartalsregnskab præget af nedadgående pc-salg hos softwaregiganten Microsoft. Overskuddet kunne drive Aarhus kommune i to år.

Artikel top billede

Julesalget af Xbox var medvirkende til at Microsofts omsætning i sidste kvartal af 2011 rundede de 120 milliarder kroner. Xbox-salget kompenserede dermed for faldet på seks procent i omsætningen på Windows og Windows Live.

Overskuddet for kvartalet, der i Microsofts regnskabsår er andet kvartal, endte på pæne 38 milliarder, hvilket rundt regnet svarer til, hvad det koster at drive Aarhus Kommune i to år.

Selv synes Microsoft at fremtiden ser lidt usikker ud, når det gælder pc-salget, som er basis for indtjeningen i operativ-system-forretningen. Microsofts økonomidirektør Peter Klein udtalte ved at præsentationen af kvartalsregnskabet, at harddiskkrisen vil få negativ indflydelse på Microsofts salg.

Men når Microsoft samtidig har solgt 66 millioner Xbox-maskiner og 18 millioner Kinect-sensorer og har 40 millioner kunder tilmeldt Xbox-live, demonstreres det, at it-gigantens afhængighed af softwaresalget ikke er så udtalt, som det var engang.

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS