Harddiskmangel sætter danske HP-leverancer under pres

HP må prioritere hårdt i sine pc-leverancer til distributører og forhandlere, efter oversvømmelserne i Thailand har lagt harddiskmarkedet ned.

Artikel top billede

Mangelen på harddiske tvinger hardwareproducenter HP til at prioritere hårdt i sine leverancer til distributører og forhandlere. Ifølge Anders Herløv, skandinavisk direktør for salgs- og forretningsudvikling for PSG, har problemerne blandt andet betydet, at en række store enkeltleverancer, som skulle være løbet af stabelen før nytår er blevet udskudt.

»I Skandinavien har vi på grund af leveringssituationen sagt nej til store bestillinger på lowend-produkter,« siger Anders Herløv, som fortæller, at HP ved prioriteringen af kunderne blandt andet skeler til, hvilke leverancer, der giver den bedste indtjening.

»På worldwide-niveau har vi prioriteret de områder, hvor vi tjener flest penge. Hvis vi byder på en auktion, hvor vi kan se, at vi går i nul, kommer den ordre bagerst i køen. I Danmark er indtjeningen også i fokus, men som udgangspunkt leverer vi efter først til mølle-princippet,« lyder det fra Anders Herløv.

»Men kampagnevarer til distributørerne er også blevet ramt, fordi vores indtjening der typisk er lavere,« slutter Anders Herløv.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura