Harddiskmangel sætter danske HP-leverancer under pres

HP må prioritere hårdt i sine pc-leverancer til distributører og forhandlere, efter oversvømmelserne i Thailand har lagt harddiskmarkedet ned.

Artikel top billede

Mangelen på harddiske tvinger hardwareproducenter HP til at prioritere hårdt i sine leverancer til distributører og forhandlere. Ifølge Anders Herløv, skandinavisk direktør for salgs- og forretningsudvikling for PSG, har problemerne blandt andet betydet, at en række store enkeltleverancer, som skulle være løbet af stabelen før nytår er blevet udskudt.

»I Skandinavien har vi på grund af leveringssituationen sagt nej til store bestillinger på lowend-produkter,« siger Anders Herløv, som fortæller, at HP ved prioriteringen af kunderne blandt andet skeler til, hvilke leverancer, der giver den bedste indtjening.

»På worldwide-niveau har vi prioriteret de områder, hvor vi tjener flest penge. Hvis vi byder på en auktion, hvor vi kan se, at vi går i nul, kommer den ordre bagerst i køen. I Danmark er indtjeningen også i fokus, men som udgangspunkt leverer vi efter først til mølle-princippet,« lyder det fra Anders Herløv.

»Men kampagnevarer til distributørerne er også blevet ramt, fordi vores indtjening der typisk er lavere,« slutter Anders Herløv.

Folkekirkens Nødhjælp

ERP IT System Owner

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead End User Services

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S