AV Distribution hyrer flere folk

Salg af kabler og periferiudstyr har åbnet døren til retailmarkedet for den midtjyske distributør og pc-bygger AV Distribution, der forbedrer resultatet.

Artikel top billede

Det går godt for den jyske pc-bygger og distributør AV Distribution med brødrene Evald og Jens Christian Nørtoft i spidsen.

Resultatet før skat for 2010-11 lyder på 803.000 kroner mod 284.000 regnskabet før. Ligeledes er bruttoresultatet steget fra 989.000 til 1,5 millioner kroner.
 
»Vi har rigtig godt gang i det, som man i København kalder core business, men som vi herovre i Jylland kalder den daglige trummerum. Vi har gode, tilfredse kunder, og så har vi mange nye typer kunder i nicheproduktionen. Det ruller bare derudaf, så det er dejligt,« lyder det fra Jens Christian Nørtoft.

I 2011 skruede distributøren op for salg af kabler og periferiudstyr, og det har ifølge Nørtoft været med til at sikre det forbedrede resultat.

»Vi har i dag et komplet sortiment af kabler og periferiudstyr, og det har ført en masse synergi med sig. Vores eksisterende kunder køber nu også disse ting hos os, og da kablerne ryger ud på retailmarkedet, har vi også fået en fod indenfor her,« fortæller han og tilføjer, at AV Distributions pc'er tidligere kun i meget lille grad er blevet solgt på retailmarkedet.

At distributøren reagerede hurtigt på harddiskkrisen som følge af oversvømmelserne i Thailand er en anden indirekte årsag til de pæne tal.

»Vi reagerede jo på dag ét og købte stort op til vores produktion, inden det hele faldt sammen, og det har betydet, at vores pc-produktion indtil nu har været uberørt. Nu begynder vi dog at løbe tør, så det kan godt være, der kommer mindre prisstigninger nu,« siger Jens Christian Nørtoft. 

Han fortæller, at distributøren og pc-byggeren netop har ansat tre nye folk som følge af de positive takter, som ifølge Nørtoft vil fortsætte i det kommende år.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job