Dell insidersag: Syv personer arresteret

Syv personer er arresteret i en sag om insiderhandel i USA. Ifølge anklagerne modtog personerne insidertips fra Dell, der gav de anklagede tocifrede milliongevinster.

Artikel top billede

Efter flere år i myndighedernes søgelys er syv personer blevet arresteret i en sag om insiderhandel, der involverer den amerikanske pc-producent Dell.

Fra en kilde placeret i Dell har de syv personer ifølge anklagerne modtaget fortrolige oplysninger, der har gjort dem i stand til at score i alt 61,8 millioner dollars på insiderhandel.

»Dette er en trist historie, som er set før. Men det gør den ikke mindre ødelæggende for dem, der tror på, at alle bør spille efter de samme regler,« sagde advokat Preet Bharara fra New York ifølge International Business Times.

Angiveligt var det en person i Dells investor relations-afdeling, der tilbage i 2008-09 fodrede en tidligere Dell-medarbejder med fortrolige oplysninger om virksomheden.

Herfra blev oplysningerne angiveligt solgt videre og spredte sig som ringe i vandet til et langt større net af folk. Mere end 50 personer har været anklaget i sagskomplekset.

Anholdelserne er en del af en større FBI-aktion, der har været i gang i årevis og går under navnet »Operation Perfect Hedge.«

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job