Dell insidersag: Syv personer arresteret

Syv personer er arresteret i en sag om insiderhandel i USA. Ifølge anklagerne modtog personerne insidertips fra Dell, der gav de anklagede tocifrede milliongevinster.

Artikel top billede

Efter flere år i myndighedernes søgelys er syv personer blevet arresteret i en sag om insiderhandel, der involverer den amerikanske pc-producent Dell.

Fra en kilde placeret i Dell har de syv personer ifølge anklagerne modtaget fortrolige oplysninger, der har gjort dem i stand til at score i alt 61,8 millioner dollars på insiderhandel.

»Dette er en trist historie, som er set før. Men det gør den ikke mindre ødelæggende for dem, der tror på, at alle bør spille efter de samme regler,« sagde advokat Preet Bharara fra New York ifølge International Business Times.

Angiveligt var det en person i Dells investor relations-afdeling, der tilbage i 2008-09 fodrede en tidligere Dell-medarbejder med fortrolige oplysninger om virksomheden.

Herfra blev oplysningerne angiveligt solgt videre og spredte sig som ringe i vandet til et langt større net af folk. Mere end 50 personer har været anklaget i sagskomplekset.

Anholdelserne er en del af en større FBI-aktion, der har været i gang i årevis og går under navnet »Operation Perfect Hedge.«

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S