Dell insidersag: Syv personer arresteret

Syv personer er arresteret i en sag om insiderhandel i USA. Ifølge anklagerne modtog personerne insidertips fra Dell, der gav de anklagede tocifrede milliongevinster.

Artikel top billede

Efter flere år i myndighedernes søgelys er syv personer blevet arresteret i en sag om insiderhandel, der involverer den amerikanske pc-producent Dell.

Fra en kilde placeret i Dell har de syv personer ifølge anklagerne modtaget fortrolige oplysninger, der har gjort dem i stand til at score i alt 61,8 millioner dollars på insiderhandel.

»Dette er en trist historie, som er set før. Men det gør den ikke mindre ødelæggende for dem, der tror på, at alle bør spille efter de samme regler,« sagde advokat Preet Bharara fra New York ifølge International Business Times.

Angiveligt var det en person i Dells investor relations-afdeling, der tilbage i 2008-09 fodrede en tidligere Dell-medarbejder med fortrolige oplysninger om virksomheden.

Herfra blev oplysningerne angiveligt solgt videre og spredte sig som ringe i vandet til et langt større net af folk. Mere end 50 personer har været anklaget i sagskomplekset.

Anholdelserne er en del af en større FBI-aktion, der har været i gang i årevis og går under navnet »Operation Perfect Hedge.«

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS