Dell insidersag: Syv personer arresteret

Syv personer er arresteret i en sag om insiderhandel i USA. Ifølge anklagerne modtog personerne insidertips fra Dell, der gav de anklagede tocifrede milliongevinster.

Artikel top billede

Efter flere år i myndighedernes søgelys er syv personer blevet arresteret i en sag om insiderhandel, der involverer den amerikanske pc-producent Dell.

Fra en kilde placeret i Dell har de syv personer ifølge anklagerne modtaget fortrolige oplysninger, der har gjort dem i stand til at score i alt 61,8 millioner dollars på insiderhandel.

»Dette er en trist historie, som er set før. Men det gør den ikke mindre ødelæggende for dem, der tror på, at alle bør spille efter de samme regler,« sagde advokat Preet Bharara fra New York ifølge International Business Times.

Angiveligt var det en person i Dells investor relations-afdeling, der tilbage i 2008-09 fodrede en tidligere Dell-medarbejder med fortrolige oplysninger om virksomheden.

Herfra blev oplysningerne angiveligt solgt videre og spredte sig som ringe i vandet til et langt større net af folk. Mere end 50 personer har været anklaget i sagskomplekset.

Anholdelserne er en del af en større FBI-aktion, der har været i gang i årevis og går under navnet »Operation Perfect Hedge.«

Læses lige nu

    Banedanmark

    Løsningsarkitekt til IT-projekter

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    AP Pension

    AP Pension søger erfaren Product Owner

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior .NET Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory