Så effektive var Googles og Wikipedias protester: SOPA udskudt på ubestemt tid

Samlet it-branche fik skrap piratlov kørt af sporet.

Da Wikipedia i onsdags gik i sort, var det kulminationen på en sjældent set kampagne hvor it-branchens store drenge formentligt for første gang nogensinde havde fundet fælles fodslag.

Anledningen var SOPA - den stærkt omdiskuterede og voldtomme anti-piratlov, som den amerikanske kongres ville have gennemført.

Det lykkes Wikipidia sammen med Google, Reddit, Wired, Twitter, Facebook og mange andre tech-firmaer at rejse så massiv modtand mod SOPA, at loven nu er taget af bordet - udskudt på ubestemt tid.

Udskydelsen gælder både SOPA-forslaget fremsat i Repræsentanternes hus og den næsten identiske søsterlov - PIPA fremsat i Senatet.

PIPA - Protect Intellectual Property Act) skulle have været til afstemning i Senatet i morgen tirsdag. Men Senatet har nu udskudt den afstemning. Manden bag SOPA, formanden for retsudvalget i Repræsenternes Hus, Lamar Smith, sagde fredag, at PIPA og SOPA er udskudt "ind til der kan komme en bredere enighed om en løsning (på piratproblemet)".

Det var både den nye generation af internetfirmaer og it-branchens mere veletablerede garde, der gik imod de to love. Microsoft, der først blev antaget at støtte lovenene, meldte ud i sidste uge, at selskabet også var modstander. Apple var dog et selskab, man aldrig hørte noget fra.

Busted

SOPA og PIPA var blevet fremsat efter intenst lobbyarbejde fra den amerikanske rettighedsindustri, primært filmbranchen.

Mens SOPA-debatten fredag var på sit højeste, meldte FBI ud, at et af tidens største fildelingssites, Megaupload var blevet "busted" på grund af piratkopiering og andre kriminelle forhold.

Hvorvidt it-branchen skal have hele æren for at have vingeskudt SOPA, er dog et åbent spørgsmål.

Da FBI i torsdag aften dansk tid offentligjorde den storstilede aktion, hvor fildelingssitet Megauploads topledelse var blevet anholdt i flere lande, og sitet lukket og overtaget af de amerikanske myndigheder, beviste man samtidigt, at der ikke er noget stort behov for nye love, der kan hjælpe rettighedsindustrien til at lukke selv fjerntliggende sites, som mistænkes for pirateri. De eksisterende love er åbenbart allerede fuldt tilstrækkelige.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S