Så effektive var Googles og Wikipedias protester: SOPA udskudt på ubestemt tid

Samlet it-branche fik skrap piratlov kørt af sporet.

Da Wikipedia i onsdags gik i sort, var det kulminationen på en sjældent set kampagne hvor it-branchens store drenge formentligt for første gang nogensinde havde fundet fælles fodslag.

Anledningen var SOPA - den stærkt omdiskuterede og voldtomme anti-piratlov, som den amerikanske kongres ville have gennemført.

Det lykkes Wikipidia sammen med Google, Reddit, Wired, Twitter, Facebook og mange andre tech-firmaer at rejse så massiv modtand mod SOPA, at loven nu er taget af bordet - udskudt på ubestemt tid.

Udskydelsen gælder både SOPA-forslaget fremsat i Repræsentanternes hus og den næsten identiske søsterlov - PIPA fremsat i Senatet.

PIPA - Protect Intellectual Property Act) skulle have været til afstemning i Senatet i morgen tirsdag. Men Senatet har nu udskudt den afstemning. Manden bag SOPA, formanden for retsudvalget i Repræsenternes Hus, Lamar Smith, sagde fredag, at PIPA og SOPA er udskudt "ind til der kan komme en bredere enighed om en løsning (på piratproblemet)".

Det var både den nye generation af internetfirmaer og it-branchens mere veletablerede garde, der gik imod de to love. Microsoft, der først blev antaget at støtte lovenene, meldte ud i sidste uge, at selskabet også var modstander. Apple var dog et selskab, man aldrig hørte noget fra.

Busted

SOPA og PIPA var blevet fremsat efter intenst lobbyarbejde fra den amerikanske rettighedsindustri, primært filmbranchen.

Mens SOPA-debatten fredag var på sit højeste, meldte FBI ud, at et af tidens største fildelingssites, Megaupload var blevet "busted" på grund af piratkopiering og andre kriminelle forhold.

Hvorvidt it-branchen skal have hele æren for at have vingeskudt SOPA, er dog et åbent spørgsmål.

Da FBI i torsdag aften dansk tid offentligjorde den storstilede aktion, hvor fildelingssitet Megauploads topledelse var blevet anholdt i flere lande, og sitet lukket og overtaget af de amerikanske myndigheder, beviste man samtidigt, at der ikke er noget stort behov for nye love, der kan hjælpe rettighedsindustrien til at lukke selv fjerntliggende sites, som mistænkes for pirateri. De eksisterende love er åbenbart allerede fuldt tilstrækkelige.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS