Norsk avis: Nu er Jensby lykkelig igen

Asger Jensby er kommet overens med sin personlige konkurs og fængselsstraf og er nu på vej tilbage, fremgår det af interview med Dagens Næringsliv.

Artikel top billede

Selv om han kører rundt i en peugeot 307, som er ejet af hans svigerforældre, og på grund af personlig konkurs maksmalt  kan tjene 16.000 kroner om måneden, er Asger Jensby nu en lykkelig mand - og på vej tilbage i it-branchen. I hvert fald hvis et interview i den norske avis Dagens Næringsliv står for troende.

"Når man går fra at have en personlig formue på 2,5 milliarder  til en personlig konkurs, så ændrer man livsstil. Livet må nødvendigvis ændre sig," siger Asger Jensby til Dagens Næringsliv.

Og det er unægtelig en rutsjetur Asger Jensby har været ude i.

I den danske kanal blev Asger Jensby kendt som den rige onkel, der investerede i en række it-virksomheder. Mest kendt i offentligheden er investeringen i IT Factory, som var hovedingrediensen i det senere kollaps i Jensbys imperium.

Men Jensby investerede også i blandt andet forhandleren Netkoncept.

Men det hele ramlede, da bedragerierne i IT Factory blev afsløret, og korthuset ramlede. Asger Jensby blev både erklæret personlig konkurs og idømt fængselsstraf.

Ifølge interviewet i Dagens Næringsliv har Asger Jensbys kone efterfølgende måtte tilbage arbejde som skolelærer for at få det til at løbe rundt.

Men nu er det igen ved at vende i den rigtige retning for Jensby. Han er daglige leder af den lokale fodboldklub, Kongsvinger Toppfotball og sidder og trækker i trådene i it-firmaet Inventive.

Men det gamle glade liv med dyre biler kommer ikke tilbage.

"Jeg skal aldrig i min levetid tjene mere end 16.000 kroner om måneden, for så går det direkte ind i boet efter Stein Bagger. De skal ikke have meget fra mig," siger Asger Jensby til Dagens Næringsliv, hvor han samtidig bemærker at han er glad over, at det ikke er gået ud over hans familieliv.

Han fortæller også, at vejen ud af krisen for ham har været arbejde.

"Jeg har bygget en ny terasse og to nye bad i huset, som vi låner af mine svigerforældre," fortæller han til Dagens Næringsliv.

Læs uddrag af interviewet her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job