Norsk avis: Nu er Jensby lykkelig igen

Asger Jensby er kommet overens med sin personlige konkurs og fængselsstraf og er nu på vej tilbage, fremgår det af interview med Dagens Næringsliv.

Artikel top billede

Selv om han kører rundt i en peugeot 307, som er ejet af hans svigerforældre, og på grund af personlig konkurs maksmalt  kan tjene 16.000 kroner om måneden, er Asger Jensby nu en lykkelig mand - og på vej tilbage i it-branchen. I hvert fald hvis et interview i den norske avis Dagens Næringsliv står for troende.

"Når man går fra at have en personlig formue på 2,5 milliarder  til en personlig konkurs, så ændrer man livsstil. Livet må nødvendigvis ændre sig," siger Asger Jensby til Dagens Næringsliv.

Og det er unægtelig en rutsjetur Asger Jensby har været ude i.

I den danske kanal blev Asger Jensby kendt som den rige onkel, der investerede i en række it-virksomheder. Mest kendt i offentligheden er investeringen i IT Factory, som var hovedingrediensen i det senere kollaps i Jensbys imperium.

Men Jensby investerede også i blandt andet forhandleren Netkoncept.

Men det hele ramlede, da bedragerierne i IT Factory blev afsløret, og korthuset ramlede. Asger Jensby blev både erklæret personlig konkurs og idømt fængselsstraf.

Ifølge interviewet i Dagens Næringsliv har Asger Jensbys kone efterfølgende måtte tilbage arbejde som skolelærer for at få det til at løbe rundt.

Men nu er det igen ved at vende i den rigtige retning for Jensby. Han er daglige leder af den lokale fodboldklub, Kongsvinger Toppfotball og sidder og trækker i trådene i it-firmaet Inventive.

Men det gamle glade liv med dyre biler kommer ikke tilbage.

"Jeg skal aldrig i min levetid tjene mere end 16.000 kroner om måneden, for så går det direkte ind i boet efter Stein Bagger. De skal ikke have meget fra mig," siger Asger Jensby til Dagens Næringsliv, hvor han samtidig bemærker at han er glad over, at det ikke er gået ud over hans familieliv.

Han fortæller også, at vejen ud af krisen for ham har været arbejde.

"Jeg har bygget en ny terasse og to nye bad i huset, som vi låner af mine svigerforældre," fortæller han til Dagens Næringsliv.

Læs uddrag af interviewet her.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg