Norsk avis: Nu er Jensby lykkelig igen

Asger Jensby er kommet overens med sin personlige konkurs og fængselsstraf og er nu på vej tilbage, fremgår det af interview med Dagens Næringsliv.

Artikel top billede

Selv om han kører rundt i en peugeot 307, som er ejet af hans svigerforældre, og på grund af personlig konkurs maksmalt  kan tjene 16.000 kroner om måneden, er Asger Jensby nu en lykkelig mand - og på vej tilbage i it-branchen. I hvert fald hvis et interview i den norske avis Dagens Næringsliv står for troende.

"Når man går fra at have en personlig formue på 2,5 milliarder  til en personlig konkurs, så ændrer man livsstil. Livet må nødvendigvis ændre sig," siger Asger Jensby til Dagens Næringsliv.

Og det er unægtelig en rutsjetur Asger Jensby har været ude i.

I den danske kanal blev Asger Jensby kendt som den rige onkel, der investerede i en række it-virksomheder. Mest kendt i offentligheden er investeringen i IT Factory, som var hovedingrediensen i det senere kollaps i Jensbys imperium.

Men Jensby investerede også i blandt andet forhandleren Netkoncept.

Men det hele ramlede, da bedragerierne i IT Factory blev afsløret, og korthuset ramlede. Asger Jensby blev både erklæret personlig konkurs og idømt fængselsstraf.

Ifølge interviewet i Dagens Næringsliv har Asger Jensbys kone efterfølgende måtte tilbage arbejde som skolelærer for at få det til at løbe rundt.

Men nu er det igen ved at vende i den rigtige retning for Jensby. Han er daglige leder af den lokale fodboldklub, Kongsvinger Toppfotball og sidder og trækker i trådene i it-firmaet Inventive.

Men det gamle glade liv med dyre biler kommer ikke tilbage.

"Jeg skal aldrig i min levetid tjene mere end 16.000 kroner om måneden, for så går det direkte ind i boet efter Stein Bagger. De skal ikke have meget fra mig," siger Asger Jensby til Dagens Næringsliv, hvor han samtidig bemærker at han er glad over, at det ikke er gået ud over hans familieliv.

Han fortæller også, at vejen ud af krisen for ham har været arbejde.

"Jeg har bygget en ny terasse og to nye bad i huset, som vi låner af mine svigerforældre," fortæller han til Dagens Næringsliv.

Læs uddrag af interviewet her.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S