Norsk avis: Nu er Jensby lykkelig igen

Asger Jensby er kommet overens med sin personlige konkurs og fængselsstraf og er nu på vej tilbage, fremgår det af interview med Dagens Næringsliv.

Artikel top billede

Selv om han kører rundt i en peugeot 307, som er ejet af hans svigerforældre, og på grund af personlig konkurs maksmalt  kan tjene 16.000 kroner om måneden, er Asger Jensby nu en lykkelig mand - og på vej tilbage i it-branchen. I hvert fald hvis et interview i den norske avis Dagens Næringsliv står for troende.

"Når man går fra at have en personlig formue på 2,5 milliarder  til en personlig konkurs, så ændrer man livsstil. Livet må nødvendigvis ændre sig," siger Asger Jensby til Dagens Næringsliv.

Og det er unægtelig en rutsjetur Asger Jensby har været ude i.

I den danske kanal blev Asger Jensby kendt som den rige onkel, der investerede i en række it-virksomheder. Mest kendt i offentligheden er investeringen i IT Factory, som var hovedingrediensen i det senere kollaps i Jensbys imperium.

Men Jensby investerede også i blandt andet forhandleren Netkoncept.

Men det hele ramlede, da bedragerierne i IT Factory blev afsløret, og korthuset ramlede. Asger Jensby blev både erklæret personlig konkurs og idømt fængselsstraf.

Ifølge interviewet i Dagens Næringsliv har Asger Jensbys kone efterfølgende måtte tilbage arbejde som skolelærer for at få det til at løbe rundt.

Men nu er det igen ved at vende i den rigtige retning for Jensby. Han er daglige leder af den lokale fodboldklub, Kongsvinger Toppfotball og sidder og trækker i trådene i it-firmaet Inventive.

Men det gamle glade liv med dyre biler kommer ikke tilbage.

"Jeg skal aldrig i min levetid tjene mere end 16.000 kroner om måneden, for så går det direkte ind i boet efter Stein Bagger. De skal ikke have meget fra mig," siger Asger Jensby til Dagens Næringsliv, hvor han samtidig bemærker at han er glad over, at det ikke er gået ud over hans familieliv.

Han fortæller også, at vejen ud af krisen for ham har været arbejde.

"Jeg har bygget en ny terasse og to nye bad i huset, som vi låner af mine svigerforældre," fortæller han til Dagens Næringsliv.

Læs uddrag af interviewet her.

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

NOVAX A/S

Developer

Midtjylland

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen