Lenovo støder HP fra dansk pc-trone

Overtagelsen af consumerbrandet Medion gjorde Lenovo til Danmarks største pc-producent i fjerde kvartal. I alt skrumpede markedet med 3,5 procent.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

En foreløbig opgørelse fra IDC viser, at det danske pc-marked i fjerde kvartal af 2011 gik tilbage med 3,5 procent. Men midt i elendigheden lykkedes det Lenovo at øge sit salg, så den kinesiske producent nu står for 25 procent af pc-salget herhjemme mod kun 16 procent for et år siden.

Dermed støder Lenovo for første gang i mands minde HP fra tronen som Danmarks største pc-producent. HP markedsandel endte på 23 procent, og den amerikanske gigant måtte ligesom listens nummer tre Acer, der endte på 15 procent, i alt lægge ryg til et tab i markedsandel på fire procentpoint.

Med til historien om Lenovos imponerende vækst hører, at kineserne i sommer købte det tyske consumerbrand Medion. For et år siden sad Lenovo/Medion sammen på 20 procent af det danske. Så med de nuværende 25 procents markedsandel er der dog stadig tale om en solid kinesisk fremmarch.

Ifølge senioranalytiker i IDC, Anders Elbak, er det især det svage consumertal, der kan forklare nedturen på det danske pc-marked.

»HP har ligesom Acer altid været stærke på privatmarkedet. Så det er logisk, at de to går tilbage, selvom HP også har tabt noget på erhvervsmarkedet,« siger Anders Elbak.

På markedets fjerdeplads fortsætter Apple med at vinde markedsandel og er nu oppe på 12 procent mod ni procent for et år siden.

En anden opkomling er Asus på femtepladsen, som med en nærved og næsten fordobling af salget er oppe på ni procent af markedet. Asus henviser dermed Dell, Fujitsu og Samsung til placeringer længere nede af listen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect