Århus Pc-lager jagter selv forbrydere

Frustration over politiets manglende evne til at fange forbrydere får Århus Pc-lager, der er en del af DCS, til selv at tage affære.

Artikel top billede

Århus pc-lager, der er en del af DCS, er begyndt selv at jage formodede forbrydere i frustration over manglende hjælp fra politiet.

Blandt andet sporer virksomheden selv stjålne computere og kan finde på at opsøge den formodede gerningsmand.

»Den eneste grund til, at vi laver dette sporingsarbejde er i håbet om, at vores detektivarbejde dermed leder frem til vedkommende, så vi selv kan give ham et kald eller komme ud og banke på og sige: "Du har noget, der tilhører os." Gør vi ikke noget aktivt, kan vi ikke være sikre på, der sker noget. Vi er nødsaget til det. Det er trist, for det er politiet, der skal være i stand til at håndtere den opgave,« siger kvalitetschef i Århus Pc-lager Thomas Hornstrup til Jyllands-Posten.

Han langer hårdt ud efter politiet, der for eksempel heller ikke kunne hjælpe for en måneds tid siden, da virksomheden politianmeldte en mand, der med et falsk betalingskort købte varer for 8000 kroner.

Selv om Århus Pc-lager selv sørgede for detektivarbejdet og fandt frem til mandens ip-adresse, fødselsdag, adresse i Århus og endda har skaffet et foto af manden, som alt sammen er blevet givet videre til politiet, har der ikke været nogen hjælp at hente.

»Politiets indsats er under al kritik, såfremt man overhovedet kan tale om en egentlig indsats. Vi har en vis forventning til, at systemet fungerer. Det er klart, at der kan være bedragerisager, hvor man ikke har billede, en ip-adresse eller noget som helst, har jeg fuld forståelse for, at politiet kan have svært ved at følge op på disse sager. Men her, hvor vi kan gøre størstedelen af arbejdet og forsynet politiet med masser af informationer, finder jeg det utroligt beklageligt, at man ikke er i stand til at reagere på det,« siger Thomas Hornstrup.

Selv har virksomheden en mappe med bedragerisager, og kritikken af politiet er ikke kun baseret på eksemplet for en måned siden.

»Det virker, som om sagerne bliver arkiveret, inden politiet engang får tid til at kigge på dem. Det har jo af og til lange udsigter,« siger Thomas Hornstrup.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Udvikler til AI-platform i Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Anklagemyndigheden

IT-projektleder hos Rigsadvokaten

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S