IDC: Mere tumult på fremtidens pc-marked

Consumerization er en af grundene til, at fremtiden vil byde på større udsving i producenternes markedsandele af pc-salget, spår IDCs Anders Elbak.

Artikel top billede

Nye produkter som Ipads og ultrabooks, Acers nedtur og Lenovo og Apples fremmarch er lige nu kendetegnende for pc-markedet, hvor salgstal og markedsandele for de enkelte producenter ændrer sig langt hurtigere end tidligere.

Men den aktuelle tumult indenfor pc-salget - som eksempelvis at HP for første gang i mange år har måttet se sig overhalet som nummer et på det danske marked - er ifølge senioranalytiker i IDC, Anders Elbak, udtryk for en bredere tendens, som kan gøre de store udsving til den nye normaltilstand.

»Vi ser lige nu ret markante ændringer i markedsandele i forhold til, hvad der er sket i mange år. For HP er det foreløbig et enkeltstående kvartal, hvor det er gået skidt. Men der er da ingen tvivl om, at der sker nogle ændringer i, hvilke spillere der klarer sig godt i markedet,« siger Anders Elbak, der også peger på producenter som Acer, Fujitsu og Dell, som øjeblikkets store tabere på pc-markedet.

Omvendt er det markant, at en producent som Asus i kraft af sin markedsføring af sine nye ultrabooks, har kunnet hægte sig på Apples succes med designstærke computere.

»Apple har vind i sejlene, også fordi de prismæssig er kommet ned i niveau, hvor mange budgetter på både på privat- og erhvervsmarkedet kan være med. Samtidig har Lenovo købt Medion, som er et af de største consumermærker i Europa. Så der sker da nogle ting i markedet,« siger Anders Elbak.

Han peger på consumerization, som endnu en årsag til at stabiliteten på pc-markedet kan være på vej ud.

»Jeg tror, vi i fremtiden vil se flere udsving i markedet end hidtil. Apple skal nok bide sig bedre fast. Og Asus har også stukket næsen frem, selvom de stadig vil være afhængige af konkrete produkter, fordi de har et svagere brand end Apple,« siger Anders Elbak.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics