Dell har vundet ED Datas tillid

Forhandleren ED Data fra Århus, der mødte op med tre mand til Dells partnerarrangement i går aftes på Hotel Bella Sky, glæder sig over, at Dell endnu en gang skruer op for kanalindsatsen.

Artikel top billede

Gammelt nag er lagt på hylden hos Århus-forhandleren ED Data, der for halvandet år siden valgte at lade fortid være fortid og takke ja til Dells fremstrakte hånd om et samarbejde.

Det fortæller ED Datas indkøbschef Mikkel Andersen, der er en af de omkring 60 partnere, der i går aftes mødte op til Dells partnerarrangement på Hotel Bella Sky i København.

»Selvfølgelig var det mærkeligt at samarbejde i starten, for de har jo været vores arvefjender i rigtig mange år. Men efterhånden har de fået overbevist os om, at vi kan styrke hinandens forretninger,« fortæller ED Datas indkøbschef Mikkel Andersen og tilføjer, at det var distributøren Tech Data, der introducerede de to parter til hinanden for halvandet års tid siden.

»Vi havde det nok sådan lidt: If you can't beat them, join them.«

Indtil nu har ED Data primært solgt Dell hardware, men muligheden for at sælge Dells storageløsninger er også en del af fremtidsplanerne hos ED Data.

»Vi er meget positive overfor det, der er blevet udmeldt i dag om, at alle forretningsområder i Dell nu bakker op om kanalstrategien,« fortæller Mikkel Andersen.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory