Dell har vundet ED Datas tillid

Forhandleren ED Data fra Århus, der mødte op med tre mand til Dells partnerarrangement i går aftes på Hotel Bella Sky, glæder sig over, at Dell endnu en gang skruer op for kanalindsatsen.

Artikel top billede

Gammelt nag er lagt på hylden hos Århus-forhandleren ED Data, der for halvandet år siden valgte at lade fortid være fortid og takke ja til Dells fremstrakte hånd om et samarbejde.

Det fortæller ED Datas indkøbschef Mikkel Andersen, der er en af de omkring 60 partnere, der i går aftes mødte op til Dells partnerarrangement på Hotel Bella Sky i København.

»Selvfølgelig var det mærkeligt at samarbejde i starten, for de har jo været vores arvefjender i rigtig mange år. Men efterhånden har de fået overbevist os om, at vi kan styrke hinandens forretninger,« fortæller ED Datas indkøbschef Mikkel Andersen og tilføjer, at det var distributøren Tech Data, der introducerede de to parter til hinanden for halvandet års tid siden.

»Vi havde det nok sådan lidt: If you can't beat them, join them.«

Indtil nu har ED Data primært solgt Dell hardware, men muligheden for at sælge Dells storageløsninger er også en del af fremtidsplanerne hos ED Data.

»Vi er meget positive overfor det, der er blevet udmeldt i dag om, at alle forretningsområder i Dell nu bakker op om kanalstrategien,« fortæller Mikkel Andersen.

Læses lige nu

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job