Dell har vundet ED Datas tillid

Forhandleren ED Data fra Århus, der mødte op med tre mand til Dells partnerarrangement i går aftes på Hotel Bella Sky, glæder sig over, at Dell endnu en gang skruer op for kanalindsatsen.

Artikel top billede

Gammelt nag er lagt på hylden hos Århus-forhandleren ED Data, der for halvandet år siden valgte at lade fortid være fortid og takke ja til Dells fremstrakte hånd om et samarbejde.

Det fortæller ED Datas indkøbschef Mikkel Andersen, der er en af de omkring 60 partnere, der i går aftes mødte op til Dells partnerarrangement på Hotel Bella Sky i København.

»Selvfølgelig var det mærkeligt at samarbejde i starten, for de har jo været vores arvefjender i rigtig mange år. Men efterhånden har de fået overbevist os om, at vi kan styrke hinandens forretninger,« fortæller ED Datas indkøbschef Mikkel Andersen og tilføjer, at det var distributøren Tech Data, der introducerede de to parter til hinanden for halvandet års tid siden.

»Vi havde det nok sådan lidt: If you can't beat them, join them.«

Indtil nu har ED Data primært solgt Dell hardware, men muligheden for at sælge Dells storageløsninger er også en del af fremtidsplanerne hos ED Data.

»Vi er meget positive overfor det, der er blevet udmeldt i dag om, at alle forretningsområder i Dell nu bakker op om kanalstrategien,« fortæller Mikkel Andersen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS