Dell har vundet ED Datas tillid

Forhandleren ED Data fra Århus, der mødte op med tre mand til Dells partnerarrangement i går aftes på Hotel Bella Sky, glæder sig over, at Dell endnu en gang skruer op for kanalindsatsen.

Artikel top billede

Gammelt nag er lagt på hylden hos Århus-forhandleren ED Data, der for halvandet år siden valgte at lade fortid være fortid og takke ja til Dells fremstrakte hånd om et samarbejde.

Det fortæller ED Datas indkøbschef Mikkel Andersen, der er en af de omkring 60 partnere, der i går aftes mødte op til Dells partnerarrangement på Hotel Bella Sky i København.

»Selvfølgelig var det mærkeligt at samarbejde i starten, for de har jo været vores arvefjender i rigtig mange år. Men efterhånden har de fået overbevist os om, at vi kan styrke hinandens forretninger,« fortæller ED Datas indkøbschef Mikkel Andersen og tilføjer, at det var distributøren Tech Data, der introducerede de to parter til hinanden for halvandet års tid siden.

»Vi havde det nok sådan lidt: If you can't beat them, join them.«

Indtil nu har ED Data primært solgt Dell hardware, men muligheden for at sælge Dells storageløsninger er også en del af fremtidsplanerne hos ED Data.

»Vi er meget positive overfor det, der er blevet udmeldt i dag om, at alle forretningsområder i Dell nu bakker op om kanalstrategien,« fortæller Mikkel Andersen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S