Dell har vundet ED Datas tillid

Forhandleren ED Data fra Århus, der mødte op med tre mand til Dells partnerarrangement i går aftes på Hotel Bella Sky, glæder sig over, at Dell endnu en gang skruer op for kanalindsatsen.

Artikel top billede

Gammelt nag er lagt på hylden hos Århus-forhandleren ED Data, der for halvandet år siden valgte at lade fortid være fortid og takke ja til Dells fremstrakte hånd om et samarbejde.

Det fortæller ED Datas indkøbschef Mikkel Andersen, der er en af de omkring 60 partnere, der i går aftes mødte op til Dells partnerarrangement på Hotel Bella Sky i København.

»Selvfølgelig var det mærkeligt at samarbejde i starten, for de har jo været vores arvefjender i rigtig mange år. Men efterhånden har de fået overbevist os om, at vi kan styrke hinandens forretninger,« fortæller ED Datas indkøbschef Mikkel Andersen og tilføjer, at det var distributøren Tech Data, der introducerede de to parter til hinanden for halvandet års tid siden.

»Vi havde det nok sådan lidt: If you can't beat them, join them.«

Indtil nu har ED Data primært solgt Dell hardware, men muligheden for at sælge Dells storageløsninger er også en del af fremtidsplanerne hos ED Data.

»Vi er meget positive overfor det, der er blevet udmeldt i dag om, at alle forretningsområder i Dell nu bakker op om kanalstrategien,« fortæller Mikkel Andersen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks