Hemmelige stramninger skal gøre Rejsekortet mere sikkert

Rejsekortet HAR ændret på sikkerheden, siger firmaet. En dansk hacker mener ellers, at der intet er sket, siden han hackede sig sig adgang til kortet i 2010.

Artikel top billede

Hackeren Christian Panton kritiserede i går Rejsekortet for stadig at være usikker. Men hverken hackeren eller resten af landets rejsende og pendlere skal bekymre sig om sikkerhedshuller i kortet.

Det siger Rejsekortet i dag i en erklæring til ComON.

"Ud fra en samlet forretningsmæssig vurdering og under hensyntagen til de tiltag, der allerede er taget, anser Rejsekort A/S sikkerhedssituationen for tilfredsstillende og væsentlig bedre end sikkerhedssituationen i de eksisterende billetsystemer," udtaler Rejsekortet A/S i en skriftlig erklæring.

Christian Panton var den hacker, der i 2010 viste et hul i Rejsekortets sikkerhed, som ifølge ham kan være en smutvej til gratis køreture med rejsekortet.

Derfor finder han det er bekymrende, at rejsekortet fortsat er baseret på den samme platform, som han kritiserede i 2010.

Men hos Rejsekortet A/S afviser man, at der bliver set for let på sikkerheden.

"Vi følger løbende udviklingen på sikkerhedsområdet, ikke kun her i Rejsekort A/S, men også sammen med en række af andre trafikselskaber med tilsvarende løsninger, som vi har et tæt samarbejde med. Vi har endvidere taget en række skridt til at forbedre sikkerheden omkring rejsekortet, på såvel kort som langt sigt," lyder det i en erklæring afsendt fra presseafdelingen i Rejsekortet A/S.

Hvad det er for skridt, Rejsekortet har taget, vil firmaet ikke oplyse noget om.

Man bliver dømt for bedrageri

Ifølge Rejsekortet A/S er der ekstremt få tilfælde, hvor hackere har haft held til fuske sig til en gratis tur med elektriniske rejsebetalinger - selv i lande med stor udbredelse. En grad af snyderi som slet ikke kan matche det snyderi, der forekommer med papirbilletter og andre traditionelle former for betaling.

"I forhold til snyd på de eksisterende billettyper er der reelt set intet problem, og hvis nogen ønsker at snyde, er sandsynligheden for, at de bliver identificeret og politianmeldt og dømt for bedrageri meget stor. Dette er der nu med sms-billetter præcedens for," skriver Rejsekortet A/S, med henvisning til at passagerer, der snyder med sms-betaling i s-togene, både får bøder og anklaget for dokumentfalskneri.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

    Region Sjælland

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S