Hemmelige stramninger skal gøre Rejsekortet mere sikkert

Rejsekortet HAR ændret på sikkerheden, siger firmaet. En dansk hacker mener ellers, at der intet er sket, siden han hackede sig sig adgang til kortet i 2010.

Artikel top billede

Hackeren Christian Panton kritiserede i går Rejsekortet for stadig at være usikker. Men hverken hackeren eller resten af landets rejsende og pendlere skal bekymre sig om sikkerhedshuller i kortet.

Det siger Rejsekortet i dag i en erklæring til ComON.

"Ud fra en samlet forretningsmæssig vurdering og under hensyntagen til de tiltag, der allerede er taget, anser Rejsekort A/S sikkerhedssituationen for tilfredsstillende og væsentlig bedre end sikkerhedssituationen i de eksisterende billetsystemer," udtaler Rejsekortet A/S i en skriftlig erklæring.

Christian Panton var den hacker, der i 2010 viste et hul i Rejsekortets sikkerhed, som ifølge ham kan være en smutvej til gratis køreture med rejsekortet.

Derfor finder han det er bekymrende, at rejsekortet fortsat er baseret på den samme platform, som han kritiserede i 2010.

Men hos Rejsekortet A/S afviser man, at der bliver set for let på sikkerheden.

"Vi følger løbende udviklingen på sikkerhedsområdet, ikke kun her i Rejsekort A/S, men også sammen med en række af andre trafikselskaber med tilsvarende løsninger, som vi har et tæt samarbejde med. Vi har endvidere taget en række skridt til at forbedre sikkerheden omkring rejsekortet, på såvel kort som langt sigt," lyder det i en erklæring afsendt fra presseafdelingen i Rejsekortet A/S.

Hvad det er for skridt, Rejsekortet har taget, vil firmaet ikke oplyse noget om.

Man bliver dømt for bedrageri

Ifølge Rejsekortet A/S er der ekstremt få tilfælde, hvor hackere har haft held til fuske sig til en gratis tur med elektriniske rejsebetalinger - selv i lande med stor udbredelse. En grad af snyderi som slet ikke kan matche det snyderi, der forekommer med papirbilletter og andre traditionelle former for betaling.

"I forhold til snyd på de eksisterende billettyper er der reelt set intet problem, og hvis nogen ønsker at snyde, er sandsynligheden for, at de bliver identificeret og politianmeldt og dømt for bedrageri meget stor. Dette er der nu med sms-billetter præcedens for," skriver Rejsekortet A/S, med henvisning til at passagerer, der snyder med sms-betaling i s-togene, både får bøder og anklaget for dokumentfalskneri.

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Aller Leisure søger en Frontend-udvikler (.Net)

    Københavnsområdet

    Scantruck A/S

    Digitaliseringskonsulent

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

    Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S