Dell: Vi er dybt afhængige af forhandlere

- Mens andre leverandører vakler, er vores strategi klar, lød et af Dell-budskaberne i går aftes under en charmeoffensiv på Hotel Bella Sky i København.

Artikel top billede

Dell sparede ikke på loyalitetserklæringerne i går aftes på Hotel Bella Sky i København, hvor omkring 60 Dell-forhandlere, heriblandt repræsentanter fra Atea, Dustin, ED Data og IT Nations, var mødt op for at modtage budskabet om, at Dell nu går all-in på at sælge gennem kanalen.

»Vi bliver en succes sammen«, »der er nye tider på vej«, »vi er dybt afhængige af jer«, »der er ingen hellige køer i forhold til kanalen«, var blandt de sætninger, der føg gennem luften under arrangementet, hvor en række Dell-chefer var på talerstolen for at understrege, at der nu er åbnet op for salg gennem kanalen inden for alle forretningsområder.

Mens partnerne blev opvartet med en bid mad og lidt til ganen, benyttede producenten også lejligheden til at fremhæve egne fortrin fremfor konkurrenternes.

»Mens andre leverandører vakler, er vores strategi klar. Vi har i de sidste tre år investeret hårdt i løsninger, og vi ved hvilken vej vi skal gå,« lød det drilsk fra Dell General Manager Michael Jacobs med slet skjult hentydning til HPs vaklen omkring PSG-divisionens fremtid.

At Dell stadig møder modstand i markedet fra potentielle partnere, der ikke har glemt Dells gamle skurkerolle i form af direkte salg ser Michael Jacobs som en naturlig udfordring.

»Det er store ændringer, og det tager tid. Der vil altid være nogle bump på vejen, men vores intention er helhjertet og selvfølgelig tager det tid at overbevise forhandlerne efter at have solgt direkte i 25 år,« konstarede Michael Jacobs.

Annonce

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job