Dell: Vi er dybt afhængige af forhandlere

- Mens andre leverandører vakler, er vores strategi klar, lød et af Dell-budskaberne i går aftes under en charmeoffensiv på Hotel Bella Sky i København.

Artikel top billede

Dell sparede ikke på loyalitetserklæringerne i går aftes på Hotel Bella Sky i København, hvor omkring 60 Dell-forhandlere, heriblandt repræsentanter fra Atea, Dustin, ED Data og IT Nations, var mødt op for at modtage budskabet om, at Dell nu går all-in på at sælge gennem kanalen.

»Vi bliver en succes sammen«, »der er nye tider på vej«, »vi er dybt afhængige af jer«, »der er ingen hellige køer i forhold til kanalen«, var blandt de sætninger, der føg gennem luften under arrangementet, hvor en række Dell-chefer var på talerstolen for at understrege, at der nu er åbnet op for salg gennem kanalen inden for alle forretningsområder.

Mens partnerne blev opvartet med en bid mad og lidt til ganen, benyttede producenten også lejligheden til at fremhæve egne fortrin fremfor konkurrenternes.

»Mens andre leverandører vakler, er vores strategi klar. Vi har i de sidste tre år investeret hårdt i løsninger, og vi ved hvilken vej vi skal gå,« lød det drilsk fra Dell General Manager Michael Jacobs med slet skjult hentydning til HPs vaklen omkring PSG-divisionens fremtid.

At Dell stadig møder modstand i markedet fra potentielle partnere, der ikke har glemt Dells gamle skurkerolle i form af direkte salg ser Michael Jacobs som en naturlig udfordring.

»Det er store ændringer, og det tager tid. Der vil altid være nogle bump på vejen, men vores intention er helhjertet og selvfølgelig tager det tid at overbevise forhandlerne efter at have solgt direkte i 25 år,« konstarede Michael Jacobs.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S