Dell: Vi er dybt afhængige af forhandlere

- Mens andre leverandører vakler, er vores strategi klar, lød et af Dell-budskaberne i går aftes under en charmeoffensiv på Hotel Bella Sky i København.

Artikel top billede

Dell sparede ikke på loyalitetserklæringerne i går aftes på Hotel Bella Sky i København, hvor omkring 60 Dell-forhandlere, heriblandt repræsentanter fra Atea, Dustin, ED Data og IT Nations, var mødt op for at modtage budskabet om, at Dell nu går all-in på at sælge gennem kanalen.

»Vi bliver en succes sammen«, »der er nye tider på vej«, »vi er dybt afhængige af jer«, »der er ingen hellige køer i forhold til kanalen«, var blandt de sætninger, der føg gennem luften under arrangementet, hvor en række Dell-chefer var på talerstolen for at understrege, at der nu er åbnet op for salg gennem kanalen inden for alle forretningsområder.

Mens partnerne blev opvartet med en bid mad og lidt til ganen, benyttede producenten også lejligheden til at fremhæve egne fortrin fremfor konkurrenternes.

»Mens andre leverandører vakler, er vores strategi klar. Vi har i de sidste tre år investeret hårdt i løsninger, og vi ved hvilken vej vi skal gå,« lød det drilsk fra Dell General Manager Michael Jacobs med slet skjult hentydning til HPs vaklen omkring PSG-divisionens fremtid.

At Dell stadig møder modstand i markedet fra potentielle partnere, der ikke har glemt Dells gamle skurkerolle i form af direkte salg ser Michael Jacobs som en naturlig udfordring.

»Det er store ændringer, og det tager tid. Der vil altid være nogle bump på vejen, men vores intention er helhjertet og selvfølgelig tager det tid at overbevise forhandlerne efter at have solgt direkte i 25 år,« konstarede Michael Jacobs.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job