Dell: Vi er dybt afhængige af forhandlere

- Mens andre leverandører vakler, er vores strategi klar, lød et af Dell-budskaberne i går aftes under en charmeoffensiv på Hotel Bella Sky i København.

Artikel top billede

Dell sparede ikke på loyalitetserklæringerne i går aftes på Hotel Bella Sky i København, hvor omkring 60 Dell-forhandlere, heriblandt repræsentanter fra Atea, Dustin, ED Data og IT Nations, var mødt op for at modtage budskabet om, at Dell nu går all-in på at sælge gennem kanalen.

»Vi bliver en succes sammen«, »der er nye tider på vej«, »vi er dybt afhængige af jer«, »der er ingen hellige køer i forhold til kanalen«, var blandt de sætninger, der føg gennem luften under arrangementet, hvor en række Dell-chefer var på talerstolen for at understrege, at der nu er åbnet op for salg gennem kanalen inden for alle forretningsområder.

Mens partnerne blev opvartet med en bid mad og lidt til ganen, benyttede producenten også lejligheden til at fremhæve egne fortrin fremfor konkurrenternes.

»Mens andre leverandører vakler, er vores strategi klar. Vi har i de sidste tre år investeret hårdt i løsninger, og vi ved hvilken vej vi skal gå,« lød det drilsk fra Dell General Manager Michael Jacobs med slet skjult hentydning til HPs vaklen omkring PSG-divisionens fremtid.

At Dell stadig møder modstand i markedet fra potentielle partnere, der ikke har glemt Dells gamle skurkerolle i form af direkte salg ser Michael Jacobs som en naturlig udfordring.

»Det er store ændringer, og det tager tid. Der vil altid være nogle bump på vejen, men vores intention er helhjertet og selvfølgelig tager det tid at overbevise forhandlerne efter at have solgt direkte i 25 år,« konstarede Michael Jacobs.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    License Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job