MUNK: 2012 bliver det positive år

...jeg udråber 2012 til det positive år, hvor vi siger nej til finanskrisen, lyder det fra CRNs klummeskribent Søren Munk.

Artikel top billede

Årsskiftet betyder for mange en kærkommen anledning og tid til en masse overvejelser. Arbejdslivet, privatlivet, fritidslivet, finanslivet, ja sågar underlivet, er alt sammen oppe til revision i én stor pærevælling med ønsker om væsentlige forbedringer på alle fronter.

Men allerede nu ligner det nye år til forveksling sin forgænger. 2012, der mellem jul og nytår syntes som året, hvor alt kunne lade sig gøre, er nu blevet til sur hverdag med de samme forhindringer og begrænsninger, som 2011 havde.

Konen, konkurrenterne, kunderne og kollegerne er ligesom børnene, bankrådgiveren og bossen de samme. Og hvert andet ord i aviser og tv er stadigvæk finanskrise. Så intet har forandret sig siden sidste år.

Umiddelbart efter nytår fik jeg på LinkedIn en opdatering, der udråbte 2012 til »... det positive år, hvor vi siger nej til finanskrisen«.

Min umiddelbare reaktion var: Hvor dum kan man være? Kan han ikke selv se det? At sige nej til finanskrisen er netop at anerkende, at den eksisterer, og det er himmelråbende idioti at udstille sin virkelighedsflugt over for alt og alle. Nu mangler han bare at tage et billede af sig selv iført en t-shirt med påskriften "Fuck Finanskrisen" og sætte det på som profilbillede, så alle kan se, hvor tåbelig han er.

Men, men... ved nærmere eftertanke slog det mig, at det jo også kunne være, at det muntre budskab i virkeligheden dækkede over, hvad vedkommende havde tænkt sig at gøre for at nå sine mål i 2012.

Det kunne være et samlet udtryk for alle de handlinger, han ønskede at udføre:

<ul><li>Besøge sine eksisterende kunder mere.</li><li>Få flere nye kunder i butikken.</li><li>Få bedre styr på sine omkostninger.</li><li>Forbedre sine lederegenskaber.</li><li>Skabe bedre balance mellem arbejdsliv og privatliv.</li></ul>
Alt sammen simple og banale virkemidler, der til forveksling ligner det, vi burde gøre, også når der ikke er krise. Det kunne jo være, at den pågældende LinkedIn-bruger var kommet til netop den konklusion, at ovennævnte virkemidler intet har med finanskrisen at gøre, og at han derfor ligeså godt kunne aflyse den.

Det kunne være, at han i ren begejstring for denne konstatering blev ramt af en voldsom lyst til at dele den med alle med risiko for at blive til grin over for alle os kyniske vinter-depressionsramte pessimister, som allerede har trukket finanskrisekortet, fordi vi ikke har nået vores januartal.

Offentliggørelsen af den selvbestaltede aflysning af finanskrisen, kunne være et udtryk for et enormt mod til at fortælle sine omgivelser, at han ikke har tænkt sig at sætte sig med hænderne i skødet og vente på bedre tider, og at han lever efter den livsfilosofi, at man kun skal bekymre sig om det, man kan lave om på.

Det kan faktisk være, at han imellem jul og nytår er kommet til den erkendelse, at det kræver forandring at fungere i en omverden, der altid forandrer sig, og et godt sted at starte er at stille sig selv spørgsmålet "Hvor længe kan der være krise?"

Hvornår bliver det, alle kalder krisen, til den faktiske virkelighed, vi skal forholde os til og virke i?

Så næste år springer jeg både dronningens og statministerens nytårstaler over, og klikker ind på
http://dk.linkedin.com/in/kristenthiesen for at hente inspiration til det kommende år.

Tak til Kristen Thiesen med ønske om et rigtigt godt nyt år.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Stamdatakoordinator

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S