Megaupload er væk - Kommer turen til Dropbox næste gang?

Den hurtige lukning og sletning af ulovlige - og lovlige - filer hos Megaupload sår tvivl om andre fildelingstjenester.

Artikel top billede

Megaupload var for kort tid siden blandt de mest besøgte hjemmesider i verden. Det er siden ikke længere.

For en uge siden blev hjemmesiden lukket, og alle filer er nu på vej mod sletning.

Det rejser spørgsmålet, om privatpersoner og firmaer kan stole på at lægge deres filer i andre lignende tjenester uden risiko for at de er væk i morgen?

Hvidvaskning og fildeling

Sagen mod Megaupload adskiller sig fra andre sager om fildeling, hvor der typisk bliver rejst civile søgsmål. Sagen mod Megaupload er en kriminalsag, fordi FBI mener at have bevis for, at de medvirkende også har lavet hvidvaskning af penge og opfordret til ulovligheder.

Faktum er, at ingen domstol endnu har dømt Megaupload ulovlig. Alligevel er millioner af brugeres filer på vej til at blive slettet uden at skelne mellem filer fra de 150 millioner registrerede brugere, der potentielt krænker nogens ophavsret - og dem der ikke gør.

Med Megapload på vej i glemmebogen vil nogle brugere sikkert flytte til tjenester som RapidShare og MediaFire. Begge tjenester har forsøgt at re-positionere sig som lovlige tjenester men har tidligere været en torn i øjet på rettighedshavere.

Det samme kunne ske for den populære musiktjeneste Soundcloud.com, der er ved at overtage MySpace position som musikeres foretrukne sted at dele musik. Der ligger derfor bunker af lovligt tilgængelige numre - men også mange filer som kunstnere ikke selv har uploadet.

Vil tilstedeværelsen af ulovligt materiale risikere at få de meget brugte tjenester lukket?

Lignende populære tjenester som DropBox og Amazon S3 ville teoretisk kunne havne i samme situation, hvor en mængde brugere uploader og deler ophavsretsbeskyttede film eller musiknumre.

Nogle hævder dog, at for eksempel Dropbox aldrig vil blive en lige så stor trussel og irritation for underholdningsindustrien som Megaupload. Tjenesten muliggør ganske vist offentliggørelse af ophavskrænkende filer, men det ikke er muligt at søge på filerne, som brugerne typisk kun stiller til rådighed for en mindre gruppe venner eller kollegaer.

Hold lav profil

Ifølge Techcrunch er den bedste måde for fildelingstjenster at holde sig ude af amerikanske myndigheder og den amerikanske underholdningsbranches synsfelt at holde lav profil.
Det har MegaUpload haft svært ved med sin opmærksomhedssøgende direktør og farverige venner.

MegaUpload har tiltrukket sig meget opmærksomhed og ikke tydeligt taget afstand for ulovlig fildeling ved at reagere på de såkaldte take-down-notices fra rettighedshavere.

Myndighedstalsmænd siger til Ars Technica, at Megaupload har bragt sig selv i denne situation ved at udvise "bevidste kriminelle hensigter". For eksempel ved at betale folk der uploadede populære titler, der endnu ikke er frigivet.

Usikkerheden omkring fildelingstjenester har fået nogle af de mindre spillere til at lukke for muligheden for at dele filer af frygt for at blive sagsøgt og lukket på samme måde som Megaupload.

Megaupload er nu fortid, men tidligere på ugen var Megaupload.com blandt de 20 mest besøgte hjemmesider i verden.

LÆS OGSÅ: FBI har en tvivlsom sag mod Megaupload

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S