Minister skal i samråd om ACTA

Handels- og investeringsminister Pia Olsen-Dyhr (SF) skal forklare, hvorfor Danmark gik ind for den omstridte pirat-traktat.

Artikel top billede

"Hele forløbet omkring ACTA-forhandlingerne er en farce. Det har været en udemokratisk og lukket proces, hvor globale fora som FN og World Trade Organisation (WTO) samt NGOer er blevet holdt helt udenfor."

Det siger Enhedslistens EU-ordfører Nikolaj Villumsen.

Han har kaldt handels- og investeringsminister Pia Olsen-Dyhr (SF) i samråd. Bagggrunden er Danmarks nylige tilslutning til pirattraktaten ACTA.

På vegne af Danmark og 21 andre EU-lande (de øvrige ventes at komme til lidt senere) skrev EU forleden under på ACTA i Japan.

Traktaken er dog ikke endeligt ratificeret, før EU-Parlamentet har godkendt den - og den godkendelse er temmelig usikker.

Enhedslisten vil gerne have at vide, hvorfor Danmark har tilsluttet sig ACTA. I det indkaldte samråd skal SF-ministeren desuden svare på, om regeringen virkeligt mener, at man kan tilslutte sig en aftale, som er blevet forhandlet i hemmelighed.
ACTA er blevet kritiseret for at være så bredt og vagt formuleret, at traktaten kan åbne for fremtidige vidtrækkende indgreb mod nettet:

"I værste fald kan regeringer give private internetudbydere beføjelser til at blokere på hjemmesider samt at overvåge brugerne og videregive deres personlige oplysninger direkte til virksomheder, såfremt der hævdes mistanke om krænkelse af ophavsret," skriver Enhedslistens EU-ordfører i en erklæring.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job