Minister skal i samråd om ACTA

Handels- og investeringsminister Pia Olsen-Dyhr (SF) skal forklare, hvorfor Danmark gik ind for den omstridte pirat-traktat.

Artikel top billede

"Hele forløbet omkring ACTA-forhandlingerne er en farce. Det har været en udemokratisk og lukket proces, hvor globale fora som FN og World Trade Organisation (WTO) samt NGOer er blevet holdt helt udenfor."

Det siger Enhedslistens EU-ordfører Nikolaj Villumsen.

Han har kaldt handels- og investeringsminister Pia Olsen-Dyhr (SF) i samråd. Bagggrunden er Danmarks nylige tilslutning til pirattraktaten ACTA.

På vegne af Danmark og 21 andre EU-lande (de øvrige ventes at komme til lidt senere) skrev EU forleden under på ACTA i Japan.

Traktaken er dog ikke endeligt ratificeret, før EU-Parlamentet har godkendt den - og den godkendelse er temmelig usikker.

Enhedslisten vil gerne have at vide, hvorfor Danmark har tilsluttet sig ACTA. I det indkaldte samråd skal SF-ministeren desuden svare på, om regeringen virkeligt mener, at man kan tilslutte sig en aftale, som er blevet forhandlet i hemmelighed.
ACTA er blevet kritiseret for at være så bredt og vagt formuleret, at traktaten kan åbne for fremtidige vidtrækkende indgreb mod nettet:

"I værste fald kan regeringer give private internetudbydere beføjelser til at blokere på hjemmesider samt at overvåge brugerne og videregive deres personlige oplysninger direkte til virksomheder, såfremt der hævdes mistanke om krænkelse af ophavsret," skriver Enhedslistens EU-ordfører i en erklæring.

Jyske Bank

Mainframe-specialist med DevOps-mindset

Københavnsområdet

PensionDanmark

Analyst til Equities and Credit i PensionDanmark

Københavnsområdet

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S