Venstre-politikere kimet ned af ACTA-modstandere

Telefonerne kimede konstant dagen igennem hos Venstres EU-parlamentsmedlemmer, som på nettet hænges ud som pro-ACTA.

Artikel top billede

I går kunne man læse på et nyt dansk site om ACTA læse, hvilke danske Europa-politikere, der går ind for ACTA, og hvilke, der er imod.

Sitet er oprettet af Bitbureauet, der betegner sig selv som en uafhængig internetpolitisk tænketank og en interesseorganisation for internettet.

ACTA-siden gav telefonnumre og emailadresser på politikerne. Siden opfordrede læserne til at kontakte hver enkelt politiker og forsøge at overbevise vedkommende om, at ACTA ikke er sagen.

Den opfrodring er der åbenbart en hel del danskere, der har taget til sig. I hvert fald så mange, at Venstre har følt sig nødsaget til at udsende en pressemeddelelse om, at partiet skam ikke er for ACTA, og at man ikke længe skal "spamme" partiet.

Det er op til EU-Parlamentet, om EU skal endeligt ratificere ACTA eller ej.

Ifølge Bitbureauet mener de tre venstrefolk Jens Rohde, Morten Løkkegaard, og Anne E. Jensen, samt den konservative Bendt Bendtsen, at ACTA er en god ide.

ComON har været i kontakt med Jens Rohdes kontor og herfra lyder meldingem, at der har været "rigtig mange henvendelser om ACTA".

Men det er ikke korrekt helt at tage venstrefolkene for ACTA-tilhængere, fremgår det af en pressemeddelelse udsendt af Jens Rohde mandag eftermiddag.

Under overskriften "Venstre har ikke taget stilling til ACTA" skriver han blandt andet:

"Vi er på forhånd stærkt skeptiske overfor, om ACTA er et velegnet instrument i en moderne verden....Venstre vil gennemgå aftalen minutiøst og sikre et grundigt udvalgsarbejde, før partiet tager stilling".

Han opfordrer Bitbureauet.dk til at "fjerne deres påstande og opfordringer til at spamme Venstres medlemmer af Europa-Parlamentet".

Henvendelserne fra borgerne er ikke den eneste reaktion på EU-landenes underskrift på ACTA, som EU-politikerne har mærket. Dansk Folkepartis EU-hjemmeside blev kortvarigt hacket, og hacktivistgruppen Anonymous har gennem flere dage arbejdet på at lægge EU-sider ned.

Bitbureauets ACTA-side kan ses her .

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S