Top-it-ejer forærede DCS en lottokupon

"Det er nok den største chance, jeg har for at betale dig tilbage." Med disse ord forærede konkursramte Top-it's ejer Henrik Pedersen en lottokupon til Jørgen Pedersen fra DCS.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Efter tolv år som it-forhandler i Randers måtte Top-it's indehaver Henrik Pedersen i starten af året konstatere, at den generelle afmatning og vigende omsætning gjorde, at økonomien ikke længere hang sammen.

»Salget efter sommerferien kom bare aldrig rigtig i gang, og i januar stod jeg over for et økonomisk kollaps,« lyder det fra indehaver Henrik Pedersen, der oprindeligt startede med at tilbyde it-service til virksomheder, men de senere år også slog sig op på salg og service til private og sideløbende byggede og solgte sine egne pc'er.

Han fortæller, at han igennem årene har haft et godt samarbejde med DCS, som, udover banken, er en af de eneste leverandører, der kommer til at tabe penge i forbindelse med lukningen.

Samarbejdet med DCS valgte han derfor at afslutte på en lidt utraditionel måde.

»Jeg startede med at levere en stor æske Qvality Street, og så forærede jeg Jørgen Pedersen (direktør i DCS red.) en lottokupon og sagde, at det nok var den største chance, jeg havde for at betale ham tilbage. Og så trykkede vi hånd, selv om det da er en træls ting at lukke på den måde,« lyder det fra Henrik Pedersen.

Han tilføjer, at det hører med til historien, at DCS altid har leveret en æske chokolade, hvis distributøren har lavet fejl.

Han ærgrer sig over, at konkursreglerne betyder, at han ikke har kunnet levere varer tilbage.

»Reglerne er firkantede. Når varerne er leveret er det på papiret dine, fremfor når du har betalt for dem. Det betyder, at man med konkursen mister retten til at levere varerne tilbage, og det kan ikke være rigtigt. Nu bliver mit varelager solgt til en femtedel af, hvad det er værd. I stedet kunne de være blevet leveret tilbage,« lyder det fra Henrik Pedersen, der lover at vende tilbage til it-branchen før eller siden.

Men først vil han prøve at holde ferie.

»Jeg husker svagt ferie som et fag i folkeskolen,« siger han og griner.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S