Top-it-ejer forærede DCS en lottokupon

"Det er nok den største chance, jeg har for at betale dig tilbage." Med disse ord forærede konkursramte Top-it's ejer Henrik Pedersen en lottokupon til Jørgen Pedersen fra DCS.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Efter tolv år som it-forhandler i Randers måtte Top-it's indehaver Henrik Pedersen i starten af året konstatere, at den generelle afmatning og vigende omsætning gjorde, at økonomien ikke længere hang sammen.

»Salget efter sommerferien kom bare aldrig rigtig i gang, og i januar stod jeg over for et økonomisk kollaps,« lyder det fra indehaver Henrik Pedersen, der oprindeligt startede med at tilbyde it-service til virksomheder, men de senere år også slog sig op på salg og service til private og sideløbende byggede og solgte sine egne pc'er.

Han fortæller, at han igennem årene har haft et godt samarbejde med DCS, som, udover banken, er en af de eneste leverandører, der kommer til at tabe penge i forbindelse med lukningen.

Samarbejdet med DCS valgte han derfor at afslutte på en lidt utraditionel måde.

»Jeg startede med at levere en stor æske Qvality Street, og så forærede jeg Jørgen Pedersen (direktør i DCS red.) en lottokupon og sagde, at det nok var den største chance, jeg havde for at betale ham tilbage. Og så trykkede vi hånd, selv om det da er en træls ting at lukke på den måde,« lyder det fra Henrik Pedersen.

Han tilføjer, at det hører med til historien, at DCS altid har leveret en æske chokolade, hvis distributøren har lavet fejl.

Han ærgrer sig over, at konkursreglerne betyder, at han ikke har kunnet levere varer tilbage.

»Reglerne er firkantede. Når varerne er leveret er det på papiret dine, fremfor når du har betalt for dem. Det betyder, at man med konkursen mister retten til at levere varerne tilbage, og det kan ikke være rigtigt. Nu bliver mit varelager solgt til en femtedel af, hvad det er værd. I stedet kunne de være blevet leveret tilbage,« lyder det fra Henrik Pedersen, der lover at vende tilbage til it-branchen før eller siden.

Men først vil han prøve at holde ferie.

»Jeg husker svagt ferie som et fag i folkeskolen,« siger han og griner.

Annonce

BEC Financial Technologies

Development Manager for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra HP

Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,