Datapro: Vi har ikke mærket krisen

Et solidt regnskab giver den storkøbenhavnske NAV-forhandler ro til at omorganisere med fokus på vækst.

Artikel top billede

Med hardwareforhandlerdelen vel solgt fra kan Datapro præsentere et regnskab, der fremviser et overskud på 6,8 millioner kroner før skat. Selv om det er knap en million kroner færre end sidste regnskab, er direktør Brian Atli Andersen glad for resultatet.

"Vi er flyttet fra Ballerup til Måløv og har fået tre gange så meget plads. Og så er vi gået fra at have to teams til nu at have fire. Så jeg er meget tilfreds med resultatet," lyder det fra Brian Atli Andersen.

Han fremhæver, at Datapro har brugt sin energi til at tilpasse virksomheden til vækst. Blandt andet er virksomheden flyttet til de større lokaler, for netop at gøre plads til en udvidelse. Og i forrige regnskabsår blev hardwareforhandlerdelen Respond it solgt fra, hvilket gør, at der nu kan satses mere målrettet på Microsoft-forretningen.

For selv om det er Brian Atli Andersens mantra, at Datapro ikke skal vokse sig for stor til sit markedsfokus, som er SMB-markedet, så tror han på, at der plads til vækst hos NAV-forhandleren. 

"Vi har forståelsen for, at hvis man vil være noget på Dynamics i dag, så skal man fremstå som noget mere end en garage-løsning. Kunderne vil også have både web-integration og Sharepoint. Derfor skal vi have et større produktudbud. Vi oplever også - måske på grund af krisen - en kundetilgang - men hvor kunderne hver især køber mindre. Derfor skal vi også vokse," siger Brian Atli Andersen og fortsætter:

"Men selv om vi gerne vil være større, så betyder det ikke, at vi bliver et nyt Colombus IT, for vi mener, at man som virksomhed skal passe i størrelse med de kunder man har. Det er vigtigt for os. Nogen af de store løber ind i problemer fordi de ikke er i øjenhøjde med deres kunder. Der skal vi ikke hen."

Vil gå fra 20 til 30 ansatte

Han fortæller, at han nu har organiseret Datapro i en struktur, hvor de nuværende fire teams kan skaleres op til flere efterhånden, som der bliver behov for det. Og det er den, fordi forretningen har ændret sig mere i retningen af projektsalg.

"Vores samlede omsætning på Microsoft er den samme. Men antallet af licenssalg er gået ned. Det handler om, at varen skal leveres efterfølgende. Og jeg kan ikke gå ud med min sælger og sælge projekter, hvis jeg ikke har nogen til at levere," siger Brian Atli Andersen og nævner det som en af forklaringerne på, at Datapro har haft fokus på at omorganisere virksomheden og flytte til større lokaler

"Vi er et vanskeligt sted, hvor vi har været nødt til at organisere os mere for at blive større.  Med den struktur vi har nu, kan vi gøre det uden at knække nakken," siger han.

Derfor trykker han også på speederen nu. Siden regnskabet blev aflagt er Datapro vokset fra omkring 20 til nu 23 ansatte. Inden han offentliggør næste regnskab regner han med at gøre sin stab endnu større.

"Vi skal have flere ansatte. Vi er 23 nu og får snart nummer 24. Jeg håber, at vi om et år er 30 mand. Det må du godt hænge mig op," siger Brian Atli Andersen.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job