Ny SMB-strategi giver Plambech ansvar for både C5 og NAV

Microsoft Danmark samler NAV og C5 i et team, som led i nye SMB-strategi.

Artikel top billede

For mange C5-partnere har Tine Plambech længe været et kendt ansigt. Nu kommer NAV-partnere også til at stifte bekendtskab med hende. Tine Plambech har nemlig udover ansvaret for C5 og overtaget produktmarketing-ansvaret for Dynamics NAV i Danmark. Det samtidig med at Microsoft i Dynamics-sammenhæng samler SMB-satsningen under et.

"Det er sket i forbindelse med en ændret strategi for NAV, hvor vi ønsker at udvide markedet til de mindre kunder. Derfor gav det mening at samle indsatsen mod SMB på et sted," siger Tine Plambech og fortsætter:

"Det er et forsøg på at udnytte vores ressourcer bedst.  Vi ønsker at gøre det mere fokuseret. Jeg har brændende energi for SMB. Og da vi i forvejen hare en række partnere som både har C5 og NAV, så giver det mening med et fokuspunkt for de her partnere."

Tine Plambech fortæller også, at der i øjeblikket er en bevægelse i C5-landskabet, som gør at den nye SMB-gruppe giver endnu bedre mening.

"Lige nu er der en hel del C5-partnere, som kigger på NAV på grund af den ændrede strategi, hvor NAV bliver Microsofts produkt rettet mod SMB worldwide. Derfor giver det god mening for partnere at se på Dynamics NAV, hvis de har ambitioner udenfor det danske marked," siger Tine Plambech.

Hun understreger samtidig, at den nye SMB-gruppe ikke betyder et farvel til C5.

"Microsoft i Danmark vil fortsat positionere Dynamics C5 til de små kunder startende fra en enkelt ansat, hvorimod fokus for Dynamics NAV ligger på kunder med 5 PC'er op til 250 PC'er."

Samtidig med at Tine Plambech får ansvaret for SMB i Dynamics kommer Per Christensen til at tage ansvaret på Dynamics AX, der så til gengæld går mod den høje ende af markedet.

Læses lige nu

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialister (flere roller) til opbygning af Forsvaret nye IT-platform

    Midtjylland

    KMD A/S

    Project Director

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Business Development Manager Nordics - Circular IT Services

    Uspecificeret arbejdssted

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S