Ny SMB-strategi giver Plambech ansvar for både C5 og NAV

Microsoft Danmark samler NAV og C5 i et team, som led i nye SMB-strategi.

Artikel top billede

For mange C5-partnere har Tine Plambech længe været et kendt ansigt. Nu kommer NAV-partnere også til at stifte bekendtskab med hende. Tine Plambech har nemlig udover ansvaret for C5 og overtaget produktmarketing-ansvaret for Dynamics NAV i Danmark. Det samtidig med at Microsoft i Dynamics-sammenhæng samler SMB-satsningen under et.

"Det er sket i forbindelse med en ændret strategi for NAV, hvor vi ønsker at udvide markedet til de mindre kunder. Derfor gav det mening at samle indsatsen mod SMB på et sted," siger Tine Plambech og fortsætter:

"Det er et forsøg på at udnytte vores ressourcer bedst.  Vi ønsker at gøre det mere fokuseret. Jeg har brændende energi for SMB. Og da vi i forvejen hare en række partnere som både har C5 og NAV, så giver det mening med et fokuspunkt for de her partnere."

Tine Plambech fortæller også, at der i øjeblikket er en bevægelse i C5-landskabet, som gør at den nye SMB-gruppe giver endnu bedre mening.

"Lige nu er der en hel del C5-partnere, som kigger på NAV på grund af den ændrede strategi, hvor NAV bliver Microsofts produkt rettet mod SMB worldwide. Derfor giver det god mening for partnere at se på Dynamics NAV, hvis de har ambitioner udenfor det danske marked," siger Tine Plambech.

Hun understreger samtidig, at den nye SMB-gruppe ikke betyder et farvel til C5.

"Microsoft i Danmark vil fortsat positionere Dynamics C5 til de små kunder startende fra en enkelt ansat, hvorimod fokus for Dynamics NAV ligger på kunder med 5 PC'er op til 250 PC'er."

Samtidig med at Tine Plambech får ansvaret for SMB i Dynamics kommer Per Christensen til at tage ansvaret på Dynamics AX, der så til gengæld går mod den høje ende af markedet.

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Midtjylland

KMD A/S

Senior Java - udvikler

Københavnsområdet

Spillehallen.dk ApS

System Developer / Platform Builder

Midtjylland

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS