Ny SMB-strategi giver Plambech ansvar for både C5 og NAV

Microsoft Danmark samler NAV og C5 i et team, som led i nye SMB-strategi.

Artikel top billede

For mange C5-partnere har Tine Plambech længe været et kendt ansigt. Nu kommer NAV-partnere også til at stifte bekendtskab med hende. Tine Plambech har nemlig udover ansvaret for C5 og overtaget produktmarketing-ansvaret for Dynamics NAV i Danmark. Det samtidig med at Microsoft i Dynamics-sammenhæng samler SMB-satsningen under et.

"Det er sket i forbindelse med en ændret strategi for NAV, hvor vi ønsker at udvide markedet til de mindre kunder. Derfor gav det mening at samle indsatsen mod SMB på et sted," siger Tine Plambech og fortsætter:

"Det er et forsøg på at udnytte vores ressourcer bedst.  Vi ønsker at gøre det mere fokuseret. Jeg har brændende energi for SMB. Og da vi i forvejen hare en række partnere som både har C5 og NAV, så giver det mening med et fokuspunkt for de her partnere."

Tine Plambech fortæller også, at der i øjeblikket er en bevægelse i C5-landskabet, som gør at den nye SMB-gruppe giver endnu bedre mening.

"Lige nu er der en hel del C5-partnere, som kigger på NAV på grund af den ændrede strategi, hvor NAV bliver Microsofts produkt rettet mod SMB worldwide. Derfor giver det god mening for partnere at se på Dynamics NAV, hvis de har ambitioner udenfor det danske marked," siger Tine Plambech.

Hun understreger samtidig, at den nye SMB-gruppe ikke betyder et farvel til C5.

"Microsoft i Danmark vil fortsat positionere Dynamics C5 til de små kunder startende fra en enkelt ansat, hvorimod fokus for Dynamics NAV ligger på kunder med 5 PC'er op til 250 PC'er."

Samtidig med at Tine Plambech får ansvaret for SMB i Dynamics kommer Per Christensen til at tage ansvaret på Dynamics AX, der så til gengæld går mod den høje ende af markedet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Statens IT

    ISO Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S