Ny SMB-strategi giver Plambech ansvar for både C5 og NAV

Microsoft Danmark samler NAV og C5 i et team, som led i nye SMB-strategi.

Artikel top billede

For mange C5-partnere har Tine Plambech længe været et kendt ansigt. Nu kommer NAV-partnere også til at stifte bekendtskab med hende. Tine Plambech har nemlig udover ansvaret for C5 og overtaget produktmarketing-ansvaret for Dynamics NAV i Danmark. Det samtidig med at Microsoft i Dynamics-sammenhæng samler SMB-satsningen under et.

"Det er sket i forbindelse med en ændret strategi for NAV, hvor vi ønsker at udvide markedet til de mindre kunder. Derfor gav det mening at samle indsatsen mod SMB på et sted," siger Tine Plambech og fortsætter:

"Det er et forsøg på at udnytte vores ressourcer bedst.  Vi ønsker at gøre det mere fokuseret. Jeg har brændende energi for SMB. Og da vi i forvejen hare en række partnere som både har C5 og NAV, så giver det mening med et fokuspunkt for de her partnere."

Tine Plambech fortæller også, at der i øjeblikket er en bevægelse i C5-landskabet, som gør at den nye SMB-gruppe giver endnu bedre mening.

"Lige nu er der en hel del C5-partnere, som kigger på NAV på grund af den ændrede strategi, hvor NAV bliver Microsofts produkt rettet mod SMB worldwide. Derfor giver det god mening for partnere at se på Dynamics NAV, hvis de har ambitioner udenfor det danske marked," siger Tine Plambech.

Hun understreger samtidig, at den nye SMB-gruppe ikke betyder et farvel til C5.

"Microsoft i Danmark vil fortsat positionere Dynamics C5 til de små kunder startende fra en enkelt ansat, hvorimod fokus for Dynamics NAV ligger på kunder med 5 PC'er op til 250 PC'er."

Samtidig med at Tine Plambech får ansvaret for SMB i Dynamics kommer Per Christensen til at tage ansvaret på Dynamics AX, der så til gengæld går mod den høje ende af markedet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S