Derfor er Grækenland i krise: For meget feta og for få computere

Innovation og high tech kunne have trukket grækerne ud af krisen, men landets teknologi-virksomheder er for få og små.

Artikel top billede

Hvor mange store og kendte it-firmaer stammer fra Grækenland? Hvis ikke du lige kan komme på nogen, så er du helt på bølgelængde med analyse-afdelingen i Deutsche Bank.

En frisk rapport fra banken (link er PDF) siger lige ud, at Grækenland har så lidt og så sølle muligheder for innovation, at landets industri ikke kan trække landet ud af krisen.

Rapporten viser, at græske virksomheder bruger færre penge på forskning og udvikling end andre EU-lande, og at der optages færre patenter i Grækenland.

Og ser man på antallet af videnskabelige artikler, som offentliggøres i internationale tidsskrifter, så er der relativt få, der er forfattet af en græker, sammenlignet med andre EU-folk, fremgår det af rapporten.

"Grækenlands innovations-system viser alvolige svagheder. Højteknologiske og medium-højteknologiske industri-sektorer har kun en meget lille betydning i den overordnede økonomi. Der er ikke meget potentiale i forsøge at udvikle hurtigt-voksende industrier med højere produktivitets-niveauer," hedder det i rapporten fra Deutsche Bank.

Kaster man et blik på nogle af statistikkerne over udbredelsen af computere pr. indbygger ligger Grækenland også i bund i Europa.
Kun lidt over halvdelen af de græske husstande har adgang til en computer, siger eksempelvis OECD (link er XLS).

Men kan et EU-land virkelig holde den gående i mange år uden en it-sektor af betydning? Og er der ikke bare ét it-produkt eller firma, der skiller sig ud og er blevet kendt i den store verden?

ComON hører gerne fra læsere med kendskab til græsk it.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect