Derfor er Grækenland i krise: For meget feta og for få computere

Innovation og high tech kunne have trukket grækerne ud af krisen, men landets teknologi-virksomheder er for få og små.

Artikel top billede

Hvor mange store og kendte it-firmaer stammer fra Grækenland? Hvis ikke du lige kan komme på nogen, så er du helt på bølgelængde med analyse-afdelingen i Deutsche Bank.

En frisk rapport fra banken (link er PDF) siger lige ud, at Grækenland har så lidt og så sølle muligheder for innovation, at landets industri ikke kan trække landet ud af krisen.

Rapporten viser, at græske virksomheder bruger færre penge på forskning og udvikling end andre EU-lande, og at der optages færre patenter i Grækenland.

Og ser man på antallet af videnskabelige artikler, som offentliggøres i internationale tidsskrifter, så er der relativt få, der er forfattet af en græker, sammenlignet med andre EU-folk, fremgår det af rapporten.

"Grækenlands innovations-system viser alvolige svagheder. Højteknologiske og medium-højteknologiske industri-sektorer har kun en meget lille betydning i den overordnede økonomi. Der er ikke meget potentiale i forsøge at udvikle hurtigt-voksende industrier med højere produktivitets-niveauer," hedder det i rapporten fra Deutsche Bank.

Kaster man et blik på nogle af statistikkerne over udbredelsen af computere pr. indbygger ligger Grækenland også i bund i Europa.
Kun lidt over halvdelen af de græske husstande har adgang til en computer, siger eksempelvis OECD (link er XLS).

Men kan et EU-land virkelig holde den gående i mange år uden en it-sektor af betydning? Og er der ikke bare ét it-produkt eller firma, der skiller sig ud og er blevet kendt i den store verden?

ComON hører gerne fra læsere med kendskab til græsk it.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job