Derfor er Grækenland i krise: For meget feta og for få computere

Innovation og high tech kunne have trukket grækerne ud af krisen, men landets teknologi-virksomheder er for få og små.

Artikel top billede

Hvor mange store og kendte it-firmaer stammer fra Grækenland? Hvis ikke du lige kan komme på nogen, så er du helt på bølgelængde med analyse-afdelingen i Deutsche Bank.

En frisk rapport fra banken (link er PDF) siger lige ud, at Grækenland har så lidt og så sølle muligheder for innovation, at landets industri ikke kan trække landet ud af krisen.

Rapporten viser, at græske virksomheder bruger færre penge på forskning og udvikling end andre EU-lande, og at der optages færre patenter i Grækenland.

Og ser man på antallet af videnskabelige artikler, som offentliggøres i internationale tidsskrifter, så er der relativt få, der er forfattet af en græker, sammenlignet med andre EU-folk, fremgår det af rapporten.

"Grækenlands innovations-system viser alvolige svagheder. Højteknologiske og medium-højteknologiske industri-sektorer har kun en meget lille betydning i den overordnede økonomi. Der er ikke meget potentiale i forsøge at udvikle hurtigt-voksende industrier med højere produktivitets-niveauer," hedder det i rapporten fra Deutsche Bank.

Kaster man et blik på nogle af statistikkerne over udbredelsen af computere pr. indbygger ligger Grækenland også i bund i Europa.
Kun lidt over halvdelen af de græske husstande har adgang til en computer, siger eksempelvis OECD (link er XLS).

Men kan et EU-land virkelig holde den gående i mange år uden en it-sektor af betydning? Og er der ikke bare ét it-produkt eller firma, der skiller sig ud og er blevet kendt i den store verden?

ComON hører gerne fra læsere med kendskab til græsk it.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS