Derfor er Grækenland i krise: For meget feta og for få computere

Innovation og high tech kunne have trukket grækerne ud af krisen, men landets teknologi-virksomheder er for få og små.

Artikel top billede

Hvor mange store og kendte it-firmaer stammer fra Grækenland? Hvis ikke du lige kan komme på nogen, så er du helt på bølgelængde med analyse-afdelingen i Deutsche Bank.

En frisk rapport fra banken (link er PDF) siger lige ud, at Grækenland har så lidt og så sølle muligheder for innovation, at landets industri ikke kan trække landet ud af krisen.

Rapporten viser, at græske virksomheder bruger færre penge på forskning og udvikling end andre EU-lande, og at der optages færre patenter i Grækenland.

Og ser man på antallet af videnskabelige artikler, som offentliggøres i internationale tidsskrifter, så er der relativt få, der er forfattet af en græker, sammenlignet med andre EU-folk, fremgår det af rapporten.

"Grækenlands innovations-system viser alvolige svagheder. Højteknologiske og medium-højteknologiske industri-sektorer har kun en meget lille betydning i den overordnede økonomi. Der er ikke meget potentiale i forsøge at udvikle hurtigt-voksende industrier med højere produktivitets-niveauer," hedder det i rapporten fra Deutsche Bank.

Kaster man et blik på nogle af statistikkerne over udbredelsen af computere pr. indbygger ligger Grækenland også i bund i Europa.
Kun lidt over halvdelen af de græske husstande har adgang til en computer, siger eksempelvis OECD (link er XLS).

Men kan et EU-land virkelig holde den gående i mange år uden en it-sektor af betydning? Og er der ikke bare ét it-produkt eller firma, der skiller sig ud og er blevet kendt i den store verden?

ComON hører gerne fra læsere med kendskab til græsk it.

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Onlimited ApS

Erfaren iOS og C# Udvikler

Midtjylland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision