Atea tjente 275 millioner i Danmark

(opdateret)Trods krise er Atea kommet ud med endnu et godt regnskab. I Danmark voksede overskuddet med over 20 procent i 2011 - endnu bedre i resten af Norden.

Artikel top billede

Atea har med det netop offentliggjorte regnskab vist, at de stadig sidder solidt på Norden. Omsætningen i 2011 endte på 19,6 milliarder kroner (omregnet fra norske kroner). Det er en stigning i forhold til 2010 på 18 procent.

Overskuddet (EBITDA) for 2011 lå på 846 millioner kroner - heraf har Atea i Danmark bidraget med et overskud(EBITDA) på 275 millioner kroner.

Det danske overskud er fremkommet på basis af en omsætning på 5,6 milliarder kroner (omregnet fra norske kroner).

Selv om det danske bidrag til overskuddet er større end det norske overskud (EBITDA) som endte på 250 millioner kroner, så har Norge til gengæld taget et tigerspring med en omsætningsvækst på næsten 40 procent til 5,64 milliarder kroner. Dermed har Norge i 2011 overhalet den danske omsætning.

Atea i Sverige er storebror efter en omsætningsvækst på 21 procent, som sendte selskabet op på en omsætning i 2011 på 6,3 milliarder kroner og et overskud (EBITDA) på 253 millioner kroner (en vækst på 23 procent i forhold til 2010).

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Statens IT

    Linux-serverspecialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter ved Varde Kaserne

    Sydjylland

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg