Atea tjente 275 millioner i Danmark

(opdateret)Trods krise er Atea kommet ud med endnu et godt regnskab. I Danmark voksede overskuddet med over 20 procent i 2011 - endnu bedre i resten af Norden.

Artikel top billede

Atea har med det netop offentliggjorte regnskab vist, at de stadig sidder solidt på Norden. Omsætningen i 2011 endte på 19,6 milliarder kroner (omregnet fra norske kroner). Det er en stigning i forhold til 2010 på 18 procent.

Overskuddet (EBITDA) for 2011 lå på 846 millioner kroner - heraf har Atea i Danmark bidraget med et overskud(EBITDA) på 275 millioner kroner.

Det danske overskud er fremkommet på basis af en omsætning på 5,6 milliarder kroner (omregnet fra norske kroner).

Selv om det danske bidrag til overskuddet er større end det norske overskud (EBITDA) som endte på 250 millioner kroner, så har Norge til gengæld taget et tigerspring med en omsætningsvækst på næsten 40 procent til 5,64 milliarder kroner. Dermed har Norge i 2011 overhalet den danske omsætning.

Atea i Sverige er storebror efter en omsætningsvækst på 21 procent, som sendte selskabet op på en omsætning i 2011 på 6,3 milliarder kroner og et overskud (EBITDA) på 253 millioner kroner (en vækst på 23 procent i forhold til 2010).

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS