Gigantunderskud i Expert-koncernen

Experts norske ejer skyder en kvart milliard norske kroner i Expert-koncernen for at rette op på flere år med tab i den tocifrede millionstørrelse. I alt får koncernen tilført en halv milliard.

Artikel top billede

For nylig skiftede Expert-koncernen ud i topledelsen og indsatte danske Lars Christensen som topchef til at stå i spidsen for koncernens offensive nordiske strategi.

Nu kommer en økonomisk saltvandsindsprøjtning på en halv milliard norske kroner den nye ledelse, som også tidligere Proshop-direktør Poul Thyregod nu er en del af, til hjælp.

Ifølge norske medier har ejeren i form af Awilhelmsen Capital skudt 250 millioner i koncernen for at få den norske finanskoncern DNB til at låne koncernen et tilsvarende beløb.

Den økonomiske indsprøjtning kommer efter et 2011, hvor koncernen ifølge norske Finansavisen har tabt flere hundrede millioner kroner som følge af et elendigt driftsresultat og en nedskrivning af goodwill.

Årene forinden så tallene ikke meget bedre ud med et underskud på 122 millioner norske kroner i 2010 og et underskud i 2009 på 138 millioner norske kroner.

Bestyrelsesformand Svein Sivertsen erkender de dårlige økonomiske takter, men ønsker ikke at kommentere rygterne om goodwill-nedskrivninger. Han afviser, at koncernen skulle være på vej mod konkurs.

»Nu har vi lavet en forretningsplan. Vi skal være et offensivt selskab i Norge, Danmark, Finland og Sverige,« siger bestyrelsesformanden til norske Finansavisen.

»Mange tror, at det er gået dårligt i Norge, men det er i Sverige, den store hovedpine har fundet sted. Her har været mange butikker med dårlig indtjening. Måske har de været for små, haft en dårlig beliggenhed, haft dårlig ledelse, og der kan have været dårlig support fra os,« siger Sivertsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S