Ambassadør undskylder sin underskrift på ACTA-traktat

"Jeg havde for travlt og var for ukritisk".

Artikel top billede

Den slovenske ambassadør i Japan har bondeanger.

Hun er ked af, at hendes underskrift står på den ACTA-traktat, der blev underskrevet for kun en uge siden.

Helena Drnovsek Zorko er Sloveniens ambassadør i Japan, og hun underskrev dokumentet på vegne af den slovenske regering. Siden er hun blevet bestormet af vrede og bekymrede folk, der har sendt hende emails eller beskeder på Facebook. I et ærligt indlæg skriver hun nu, at hun heller ikke er sikker på, at det var en god idé at underskrive dokumentet.

"Jeg underskrev ACTA på grund af skødesløshed, fordi jeg ikke har været opmærksom nok. Jeg har ganske simpelt ikke koblet den aftale, som jeg havde fået besked på at underskrive, med det faktum, at den ifølge min egen private overbevisning kan være med til at begrænse eller stoppe engagementet på det største og mest betydningsfulde netværk i menneskets historie - og jeg har måske dermed været med til at begrænse fremtidens muligheder for vores børn," skriver hun.

Hun understreger, at hendes indrømmelser er hendes egen personlige holdning, og at hun i teorien blot har gjort sit arbejde og fulgt regeringens ønsker.
Men på den private front fortryder hun.

"Jeg vil gerne undskylde, at jeg nok har udført min officielle pligt, men ikke min borgerpligt. Jeg ved ikke, hvor mange muligheder jeg havde med hensyn til ikke at underskrive, men jeg kunne have prøvet. Det gjorde jeg ikke. Jeg glippede muligheden for at nægte med henvisning til min egen overbevisning," skriver Helena Drnovsek Zorko.

Hun undskylder sin ukritiske underskrift med, at hun i et stykke tid ikke har fulgt debatten om de mulige negative effekter ved ACTA, og at hun har haft en voksende arbejdsbyrde, hvor der skal præsteres mere på mindre tid.

"Så begynder man at overse betydningen af, hvad man underskriver. Og man vågner op næste morgen med de store konsekvenser af en underskrift, der var så ulidelig let at give".

Undskyld børn!

I indlægget undskylder hun over for sine børn, og forsøger at give en forklaring til de mange mennesker, der har skældt hende ud.

"Jeg er blevet kaldt en "luskebuks", der har underskrevet et hemmeligt dokument helt uden for offentlighedens søgelys herovre i Tokyo. Det er blevet sagt i vores parlament, i slovenske medier og det spreder sig på nettet. Men den misforståelse er med til at skjule ansvaret for de personer, der rent faktisk havde magten til at beslutte, om Slovenien skulle underskrive ACTA. Den slovenske regering og det parlamentariske udvalg for EU-anliggender".

Desuden har Slovenien haft en stor indflydelse i at koordinere ACTAs tilblivelse, siger hun. 

"Og det er sket med for lidt gennemsigtighed, hvis man skal dømme efter de vrede reaktioner, der er kommet efter underskrivelsen....Det betyder, at jeg ikke er den eneste, der har sovet i timen. Som slovenske borgere har vi alle forsømt vores borgerpligt."

Hele den engelske tekst med ambassadørens bekendelser kan læses her.

Myter

Flere danske politikere mener, at det er en fejl at beskylde ACTA for at hindre ytringsfriheden og for at gå på kompromis md retssikkerheden på nettet.

Trine Bramsen (S) er citeret for at sige, at ACTA ingen betydning får for danske borgeres muligheder på nettet. Handelsminister Pia Olsen Dyhr (SF) fremlagde de samme synspunkter i Deadline på DR2 igår. Hun lægger især vægt på, at ACTA kommer danske firmaer til gode.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job