Ambassadør undskylder sin underskrift på ACTA-traktat

"Jeg havde for travlt og var for ukritisk".

Artikel top billede

Den slovenske ambassadør i Japan har bondeanger.

Hun er ked af, at hendes underskrift står på den ACTA-traktat, der blev underskrevet for kun en uge siden.

Helena Drnovsek Zorko er Sloveniens ambassadør i Japan, og hun underskrev dokumentet på vegne af den slovenske regering. Siden er hun blevet bestormet af vrede og bekymrede folk, der har sendt hende emails eller beskeder på Facebook. I et ærligt indlæg skriver hun nu, at hun heller ikke er sikker på, at det var en god idé at underskrive dokumentet.

"Jeg underskrev ACTA på grund af skødesløshed, fordi jeg ikke har været opmærksom nok. Jeg har ganske simpelt ikke koblet den aftale, som jeg havde fået besked på at underskrive, med det faktum, at den ifølge min egen private overbevisning kan være med til at begrænse eller stoppe engagementet på det største og mest betydningsfulde netværk i menneskets historie - og jeg har måske dermed været med til at begrænse fremtidens muligheder for vores børn," skriver hun.

Hun understreger, at hendes indrømmelser er hendes egen personlige holdning, og at hun i teorien blot har gjort sit arbejde og fulgt regeringens ønsker.
Men på den private front fortryder hun.

"Jeg vil gerne undskylde, at jeg nok har udført min officielle pligt, men ikke min borgerpligt. Jeg ved ikke, hvor mange muligheder jeg havde med hensyn til ikke at underskrive, men jeg kunne have prøvet. Det gjorde jeg ikke. Jeg glippede muligheden for at nægte med henvisning til min egen overbevisning," skriver Helena Drnovsek Zorko.

Hun undskylder sin ukritiske underskrift med, at hun i et stykke tid ikke har fulgt debatten om de mulige negative effekter ved ACTA, og at hun har haft en voksende arbejdsbyrde, hvor der skal præsteres mere på mindre tid.

"Så begynder man at overse betydningen af, hvad man underskriver. Og man vågner op næste morgen med de store konsekvenser af en underskrift, der var så ulidelig let at give".

Undskyld børn!

I indlægget undskylder hun over for sine børn, og forsøger at give en forklaring til de mange mennesker, der har skældt hende ud.

"Jeg er blevet kaldt en "luskebuks", der har underskrevet et hemmeligt dokument helt uden for offentlighedens søgelys herovre i Tokyo. Det er blevet sagt i vores parlament, i slovenske medier og det spreder sig på nettet. Men den misforståelse er med til at skjule ansvaret for de personer, der rent faktisk havde magten til at beslutte, om Slovenien skulle underskrive ACTA. Den slovenske regering og det parlamentariske udvalg for EU-anliggender".

Desuden har Slovenien haft en stor indflydelse i at koordinere ACTAs tilblivelse, siger hun. 

"Og det er sket med for lidt gennemsigtighed, hvis man skal dømme efter de vrede reaktioner, der er kommet efter underskrivelsen....Det betyder, at jeg ikke er den eneste, der har sovet i timen. Som slovenske borgere har vi alle forsømt vores borgerpligt."

Hele den engelske tekst med ambassadørens bekendelser kan læses her.

Myter

Flere danske politikere mener, at det er en fejl at beskylde ACTA for at hindre ytringsfriheden og for at gå på kompromis md retssikkerheden på nettet.

Trine Bramsen (S) er citeret for at sige, at ACTA ingen betydning får for danske borgeres muligheder på nettet. Handelsminister Pia Olsen Dyhr (SF) fremlagde de samme synspunkter i Deadline på DR2 igår. Hun lægger især vægt på, at ACTA kommer danske firmaer til gode.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS