Løsningsforhandler trodser Randers-krise

Trods hårde tider for it-forhandlere i Randers med fokus på privatsalg, går det ganske udmærket for løsningsforhandleren IT Company.

Artikel top billede

I sidste uge beskrev CRN, hvordan de to it-forhandlere, Purkær It og Top-it for nylig er lukket og har efterladt Randers Computer Center tilbage som den eneste overlevende it-forhandler med fokus på privatsalg.

Men det betyder ikke, at al it-forretning går ned ad bakke i Randers. Hos løsningforhandleren IT Company har man de seneste år trodset krisen og leveret sorte tal.

I 2009 blev det til et resultat før skat på 1,2 millioner kroner, som dog i 2010 faldt til 331.000. I regnskabet for 2011, der er på trapperne, forventer direktør Michael Schou at kunne fremlægge et resultat på en halv million kroner.

»Vi har haft en organisk vækst gennem årene, og vi har fået overskud og vundet gazellepriser. Så jeg synes selv, det går godt. Vi leverer primært infrastrukturløsninger til erhvervskunder, og det fabelagtige er jo, at vi kan sidde her og servicere kunder i hele Danmark. Vi har en del landsdækkende kunder,« lyder det fra Michael Schou, som også har opgaver hos kunder i nærområdet, der kræver fysisk tilstedeværelse.

Michael Schou overtog virksomheden i 2005, efter tidligere selv at have været konsulent i virksomheden. På et tidspunkt havde virksomheden også en afdeling på Sjælland, men de to afdelinger gik separate veje for et par år siden.

Selv om IT Company også mærker krisen, er den til dels vendt til noget positivt på hostingfronten.

»Storhedstiden er væk, og folk holder tingene i live i længere tid. Men til gengæld nyder hosting godt af tiden lige nu,« lyder det fra direktøren.

IT Company har i dag fem ansatte.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Koordinator med teknisk flair til AI og data i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS