Løsningsforhandler trodser Randers-krise

Trods hårde tider for it-forhandlere i Randers med fokus på privatsalg, går det ganske udmærket for løsningsforhandleren IT Company.

Artikel top billede

I sidste uge beskrev CRN, hvordan de to it-forhandlere, Purkær It og Top-it for nylig er lukket og har efterladt Randers Computer Center tilbage som den eneste overlevende it-forhandler med fokus på privatsalg.

Men det betyder ikke, at al it-forretning går ned ad bakke i Randers. Hos løsningforhandleren IT Company har man de seneste år trodset krisen og leveret sorte tal.

I 2009 blev det til et resultat før skat på 1,2 millioner kroner, som dog i 2010 faldt til 331.000. I regnskabet for 2011, der er på trapperne, forventer direktør Michael Schou at kunne fremlægge et resultat på en halv million kroner.

»Vi har haft en organisk vækst gennem årene, og vi har fået overskud og vundet gazellepriser. Så jeg synes selv, det går godt. Vi leverer primært infrastrukturløsninger til erhvervskunder, og det fabelagtige er jo, at vi kan sidde her og servicere kunder i hele Danmark. Vi har en del landsdækkende kunder,« lyder det fra Michael Schou, som også har opgaver hos kunder i nærområdet, der kræver fysisk tilstedeværelse.

Michael Schou overtog virksomheden i 2005, efter tidligere selv at have været konsulent i virksomheden. På et tidspunkt havde virksomheden også en afdeling på Sjælland, men de to afdelinger gik separate veje for et par år siden.

Selv om IT Company også mærker krisen, er den til dels vendt til noget positivt på hostingfronten.

»Storhedstiden er væk, og folk holder tingene i live i længere tid. Men til gengæld nyder hosting godt af tiden lige nu,« lyder det fra direktøren.

IT Company har i dag fem ansatte.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Scientist til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS