Direktør for chip-firma dør i flyulykke

Hjemmebygget fly brød i brand mens det lagde an til landing.

Artikel top billede

Chip-firmaet Micron har mistet direktøren og bestyrelsesformanden Steve Appleton. Han døde fredag i et flystyrt i Boise Idaho.

Appleton var alene i flyet, der var af typen Lancair IV-PT, da ulykken skete. Ifølge amerikanske medier brød propelflyet i brand lige før landing.

Ifølge de amerikanske lufthavnsmyndigheder var Appletons Lancair-fly hjemmebygget og af en type, der er i myndighedernes søgelys. Angiveligt skulle hjemmebyggede fly have været involveret i 222 ulykker i 2011 og have kostet 67 mennesker livet.

Ulykken i Boise, der kostede Steve Appleton livet, var ikke den første ulykke chip-direktør har været involveret i. I 2004 brækkede han flere lemmer, da han styrtede i et tilsvarende fly.

Hos Micron har man reageret hurtigt og udnævnt D. Mark Durcan som ny CEO og Robert E. Switz som bestyrelsesformand for selskabet.

Micron producerer blandt andet DRAM og NAND, og laver Solid State diske.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Allerød Kommune

Digitaliseringschef

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen