Direktør for chip-firma dør i flyulykke

Hjemmebygget fly brød i brand mens det lagde an til landing.

Artikel top billede

Chip-firmaet Micron har mistet direktøren og bestyrelsesformanden Steve Appleton. Han døde fredag i et flystyrt i Boise Idaho.

Appleton var alene i flyet, der var af typen Lancair IV-PT, da ulykken skete. Ifølge amerikanske medier brød propelflyet i brand lige før landing.

Ifølge de amerikanske lufthavnsmyndigheder var Appletons Lancair-fly hjemmebygget og af en type, der er i myndighedernes søgelys. Angiveligt skulle hjemmebyggede fly have været involveret i 222 ulykker i 2011 og have kostet 67 mennesker livet.

Ulykken i Boise, der kostede Steve Appleton livet, var ikke den første ulykke chip-direktør har været involveret i. I 2004 brækkede han flere lemmer, da han styrtede i et tilsvarende fly.

Hos Micron har man reageret hurtigt og udnævnt D. Mark Durcan som ny CEO og Robert E. Switz som bestyrelsesformand for selskabet.

Micron producerer blandt andet DRAM og NAND, og laver Solid State diske.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS