Direktør for chip-firma dør i flyulykke

Hjemmebygget fly brød i brand mens det lagde an til landing.

Artikel top billede

Chip-firmaet Micron har mistet direktøren og bestyrelsesformanden Steve Appleton. Han døde fredag i et flystyrt i Boise Idaho.

Appleton var alene i flyet, der var af typen Lancair IV-PT, da ulykken skete. Ifølge amerikanske medier brød propelflyet i brand lige før landing.

Ifølge de amerikanske lufthavnsmyndigheder var Appletons Lancair-fly hjemmebygget og af en type, der er i myndighedernes søgelys. Angiveligt skulle hjemmebyggede fly have været involveret i 222 ulykker i 2011 og have kostet 67 mennesker livet.

Ulykken i Boise, der kostede Steve Appleton livet, var ikke den første ulykke chip-direktør har været involveret i. I 2004 brækkede han flere lemmer, da han styrtede i et tilsvarende fly.

Hos Micron har man reageret hurtigt og udnævnt D. Mark Durcan som ny CEO og Robert E. Switz som bestyrelsesformand for selskabet.

Micron producerer blandt andet DRAM og NAND, og laver Solid State diske.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S