Massive protester mod ACTA

Polen udsætter godkendelse af ACTA efter demonstrationer - Danmark holder fast.

Artikel top billede

(Foto: Zanbard/Flickr)

Til trods for den bidende kulde gik tusinder af europæere i den forgangne uge i demonstration mod pirat-traktaten ACTA. I lørdags var der store demonstrationer i Stockholm. Det samme sås i flere byer i Slovenien, hvor landets ambassadør i Japan dagen forinden offentligt havde undskyldt sin underskrift på ACTA.

Tidligere på ugen var der anti-ACTA-demonstrationer i Prag, mens der er planlagt demonstrationer i flere andre EU-lande.

Mest markant har protesterne været i Polen, hvor store demonstrationer i flere byer blev fulgt af protest-angreb mod diverse offentlige hjemmesider.

Om det var demonstrationer eller DDOS-angreb, der gjorde udslaget, vides ikke, men i hvert fald har de polske lovgivere rent faktisk taget modstanden alvorligt: Landet har som det første i EU erklæret, at det ikke kan ratificere ACTA foreløbigt.

Ifølge flere nyhedsbureauer har Polens regering ganske enkelt besluttet at udskyde parlamentets godkendelse af ACTA.

Landets premierminister Donald Tusk siger ifølge AFP, at Polen udskyder ratificeringen af ACTA, indtil der kommer mere klarhed over, hvad pirattraktaten indebærer for den menige internetbruger.

Og landets kulturminister siger, at der kan blive tale om en direkte afvisning af ACTA.

Hvorvidt den polske beslutning får konsekvenser for de øvrige EU-landes ratificering af ACTA, står ikke helt klart. Den endelige vedtagelse af traktaten er under alle omstændigheder hængt op på, om EU-Parlamentet giver sin godkendelse eller ej - en proces, der først finder sted i juli eller august.

Herhjemme fastholder Socialdemokraternes it-ordfører Tine Bramsen ifølge Information, at Danmark er for ACTA:

"Danmark har stor interesse i en aftale, der hindrer, at man frit kan stjæle andres ideer, og derfor ændrer det ikke noget set med danske briller, at Polen nu tøver," sagde hun i går til Information.

Det ihærdige danske ACTA-forsvar deles ikke overalt i Folketinget. DF's Dennis Flydtkjær er ifølge Information mere skeptisk og mener, at vi burde følge i Polens spor og udskyde en ratificering.

"Ligesom Danmark er et foregangsland for ytringsfrihed og fri presse, så burde vi også gå forrest og forsvare et frit internet," siger han til Information.

En dansk demonstration mod ACTA er planlagt til den 25. februar.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S