Massive protester mod ACTA

Polen udsætter godkendelse af ACTA efter demonstrationer - Danmark holder fast.

Artikel top billede

(Foto: Zanbard/Flickr)

Til trods for den bidende kulde gik tusinder af europæere i den forgangne uge i demonstration mod pirat-traktaten ACTA. I lørdags var der store demonstrationer i Stockholm. Det samme sås i flere byer i Slovenien, hvor landets ambassadør i Japan dagen forinden offentligt havde undskyldt sin underskrift på ACTA.

Tidligere på ugen var der anti-ACTA-demonstrationer i Prag, mens der er planlagt demonstrationer i flere andre EU-lande.

Mest markant har protesterne været i Polen, hvor store demonstrationer i flere byer blev fulgt af protest-angreb mod diverse offentlige hjemmesider.

Om det var demonstrationer eller DDOS-angreb, der gjorde udslaget, vides ikke, men i hvert fald har de polske lovgivere rent faktisk taget modstanden alvorligt: Landet har som det første i EU erklæret, at det ikke kan ratificere ACTA foreløbigt.

Ifølge flere nyhedsbureauer har Polens regering ganske enkelt besluttet at udskyde parlamentets godkendelse af ACTA.

Landets premierminister Donald Tusk siger ifølge AFP, at Polen udskyder ratificeringen af ACTA, indtil der kommer mere klarhed over, hvad pirattraktaten indebærer for den menige internetbruger.

Og landets kulturminister siger, at der kan blive tale om en direkte afvisning af ACTA.

Hvorvidt den polske beslutning får konsekvenser for de øvrige EU-landes ratificering af ACTA, står ikke helt klart. Den endelige vedtagelse af traktaten er under alle omstændigheder hængt op på, om EU-Parlamentet giver sin godkendelse eller ej - en proces, der først finder sted i juli eller august.

Herhjemme fastholder Socialdemokraternes it-ordfører Tine Bramsen ifølge Information, at Danmark er for ACTA:

"Danmark har stor interesse i en aftale, der hindrer, at man frit kan stjæle andres ideer, og derfor ændrer det ikke noget set med danske briller, at Polen nu tøver," sagde hun i går til Information.

Det ihærdige danske ACTA-forsvar deles ikke overalt i Folketinget. DF's Dennis Flydtkjær er ifølge Information mere skeptisk og mener, at vi burde følge i Polens spor og udskyde en ratificering.

"Ligesom Danmark er et foregangsland for ytringsfrihed og fri presse, så burde vi også gå forrest og forsvare et frit internet," siger han til Information.

En dansk demonstration mod ACTA er planlagt til den 25. februar.

Digitaliseringsstyrelsen

Senior it-arkitekt til fællesoffentlig digital arkitektur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job