Massive protester mod ACTA

Polen udsætter godkendelse af ACTA efter demonstrationer - Danmark holder fast.

Artikel top billede

(Foto: Zanbard/Flickr)

Til trods for den bidende kulde gik tusinder af europæere i den forgangne uge i demonstration mod pirat-traktaten ACTA. I lørdags var der store demonstrationer i Stockholm. Det samme sås i flere byer i Slovenien, hvor landets ambassadør i Japan dagen forinden offentligt havde undskyldt sin underskrift på ACTA.

Tidligere på ugen var der anti-ACTA-demonstrationer i Prag, mens der er planlagt demonstrationer i flere andre EU-lande.

Mest markant har protesterne været i Polen, hvor store demonstrationer i flere byer blev fulgt af protest-angreb mod diverse offentlige hjemmesider.

Om det var demonstrationer eller DDOS-angreb, der gjorde udslaget, vides ikke, men i hvert fald har de polske lovgivere rent faktisk taget modstanden alvorligt: Landet har som det første i EU erklæret, at det ikke kan ratificere ACTA foreløbigt.

Ifølge flere nyhedsbureauer har Polens regering ganske enkelt besluttet at udskyde parlamentets godkendelse af ACTA.

Landets premierminister Donald Tusk siger ifølge AFP, at Polen udskyder ratificeringen af ACTA, indtil der kommer mere klarhed over, hvad pirattraktaten indebærer for den menige internetbruger.

Og landets kulturminister siger, at der kan blive tale om en direkte afvisning af ACTA.

Hvorvidt den polske beslutning får konsekvenser for de øvrige EU-landes ratificering af ACTA, står ikke helt klart. Den endelige vedtagelse af traktaten er under alle omstændigheder hængt op på, om EU-Parlamentet giver sin godkendelse eller ej - en proces, der først finder sted i juli eller august.

Herhjemme fastholder Socialdemokraternes it-ordfører Tine Bramsen ifølge Information, at Danmark er for ACTA:

"Danmark har stor interesse i en aftale, der hindrer, at man frit kan stjæle andres ideer, og derfor ændrer det ikke noget set med danske briller, at Polen nu tøver," sagde hun i går til Information.

Det ihærdige danske ACTA-forsvar deles ikke overalt i Folketinget. DF's Dennis Flydtkjær er ifølge Information mere skeptisk og mener, at vi burde følge i Polens spor og udskyde en ratificering.

"Ligesom Danmark er et foregangsland for ytringsfrihed og fri presse, så burde vi også gå forrest og forsvare et frit internet," siger han til Information.

En dansk demonstration mod ACTA er planlagt til den 25. februar.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)