Massive protester mod ACTA

Polen udsætter godkendelse af ACTA efter demonstrationer - Danmark holder fast.

Artikel top billede

(Foto: Zanbard/Flickr)

Til trods for den bidende kulde gik tusinder af europæere i den forgangne uge i demonstration mod pirat-traktaten ACTA. I lørdags var der store demonstrationer i Stockholm. Det samme sås i flere byer i Slovenien, hvor landets ambassadør i Japan dagen forinden offentligt havde undskyldt sin underskrift på ACTA.

Tidligere på ugen var der anti-ACTA-demonstrationer i Prag, mens der er planlagt demonstrationer i flere andre EU-lande.

Mest markant har protesterne været i Polen, hvor store demonstrationer i flere byer blev fulgt af protest-angreb mod diverse offentlige hjemmesider.

Om det var demonstrationer eller DDOS-angreb, der gjorde udslaget, vides ikke, men i hvert fald har de polske lovgivere rent faktisk taget modstanden alvorligt: Landet har som det første i EU erklæret, at det ikke kan ratificere ACTA foreløbigt.

Ifølge flere nyhedsbureauer har Polens regering ganske enkelt besluttet at udskyde parlamentets godkendelse af ACTA.

Landets premierminister Donald Tusk siger ifølge AFP, at Polen udskyder ratificeringen af ACTA, indtil der kommer mere klarhed over, hvad pirattraktaten indebærer for den menige internetbruger.

Og landets kulturminister siger, at der kan blive tale om en direkte afvisning af ACTA.

Hvorvidt den polske beslutning får konsekvenser for de øvrige EU-landes ratificering af ACTA, står ikke helt klart. Den endelige vedtagelse af traktaten er under alle omstændigheder hængt op på, om EU-Parlamentet giver sin godkendelse eller ej - en proces, der først finder sted i juli eller august.

Herhjemme fastholder Socialdemokraternes it-ordfører Tine Bramsen ifølge Information, at Danmark er for ACTA:

"Danmark har stor interesse i en aftale, der hindrer, at man frit kan stjæle andres ideer, og derfor ændrer det ikke noget set med danske briller, at Polen nu tøver," sagde hun i går til Information.

Det ihærdige danske ACTA-forsvar deles ikke overalt i Folketinget. DF's Dennis Flydtkjær er ifølge Information mere skeptisk og mener, at vi burde følge i Polens spor og udskyde en ratificering.

"Ligesom Danmark er et foregangsland for ytringsfrihed og fri presse, så burde vi også gå forrest og forsvare et frit internet," siger han til Information.

En dansk demonstration mod ACTA er planlagt til den 25. februar.

Annonceindlæg fra DE-CIX

At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S