Gratis Google-kort ødelægger konkurrencen

Google skal hoste op med et millionbeløb for at underbyde konkurrenter i Frankrig.

Det kan godt være, at forbrugere og firmaer nyder godt af, at Google Maps generelt er gratis, men de gratis kort er ikke godt for fransk erhvervsliv.

En fransk handelsret har dømt Google til at betale en erstatning på 3,7 millioner kroner og en bøde på cirka 100.000 kroner. 

Google er blevet dømt for at misbruge sin position på markedet og skal betale erstatningen til et fransk firma, der lever af at sælge kortydelser.

Det franske firma Bottin Cartographes har for to år siden klaget over, at Google i Frankrig har ladet nogle firmaer bruge Googles gratis korttjeneste. Det franske firma lever af at sælge lignende korttjenester og fik retten overbevists om, at Google ved at give sine kort-tjenester væk gratis underbyder markedet - for til sidst at indtage et monopol.

"Vi har fået retten til at se det ulovlige i Googles opførsel. Retten har spottet de uretfærdige og voldsomme metoder, som Google bruger. Det er første gang, at Google er blevet dømt for udrulningen af Google Maps," siger det franske firmas advokat Jean-David Scemmama.

Google har anket bøden.

"Vi er fortsat overbevist om, at gratis korttjenester er til stor glæde for både brugere og firmaer. Der er stadig stor konkurrence på området - både i Frankrig og resten af verden," siger en fransk talsmand fra Google.

Det er ikke første gang, at Google møder modstand i Frankrig. Der er tidligere blevet foreslået en speciel Google-skat i Frankrig for at få firmaet til at spytte i kassen. Og senest har Google fået en bøde for indsamlingen af personlige oplysninger fra Street View-bilerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS