Gratis Google-kort ødelægger konkurrencen

Google skal hoste op med et millionbeløb for at underbyde konkurrenter i Frankrig.

Det kan godt være, at forbrugere og firmaer nyder godt af, at Google Maps generelt er gratis, men de gratis kort er ikke godt for fransk erhvervsliv.

En fransk handelsret har dømt Google til at betale en erstatning på 3,7 millioner kroner og en bøde på cirka 100.000 kroner. 

Google er blevet dømt for at misbruge sin position på markedet og skal betale erstatningen til et fransk firma, der lever af at sælge kortydelser.

Det franske firma Bottin Cartographes har for to år siden klaget over, at Google i Frankrig har ladet nogle firmaer bruge Googles gratis korttjeneste. Det franske firma lever af at sælge lignende korttjenester og fik retten overbevists om, at Google ved at give sine kort-tjenester væk gratis underbyder markedet - for til sidst at indtage et monopol.

"Vi har fået retten til at se det ulovlige i Googles opførsel. Retten har spottet de uretfærdige og voldsomme metoder, som Google bruger. Det er første gang, at Google er blevet dømt for udrulningen af Google Maps," siger det franske firmas advokat Jean-David Scemmama.

Google har anket bøden.

"Vi er fortsat overbevist om, at gratis korttjenester er til stor glæde for både brugere og firmaer. Der er stadig stor konkurrence på området - både i Frankrig og resten af verden," siger en fransk talsmand fra Google.

Det er ikke første gang, at Google møder modstand i Frankrig. Der er tidligere blevet foreslået en speciel Google-skat i Frankrig for at få firmaet til at spytte i kassen. Og senest har Google fået en bøde for indsamlingen af personlige oplysninger fra Street View-bilerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job