Gratis Google-kort ødelægger konkurrencen

Google skal hoste op med et millionbeløb for at underbyde konkurrenter i Frankrig.

Det kan godt være, at forbrugere og firmaer nyder godt af, at Google Maps generelt er gratis, men de gratis kort er ikke godt for fransk erhvervsliv.

En fransk handelsret har dømt Google til at betale en erstatning på 3,7 millioner kroner og en bøde på cirka 100.000 kroner. 

Google er blevet dømt for at misbruge sin position på markedet og skal betale erstatningen til et fransk firma, der lever af at sælge kortydelser.

Det franske firma Bottin Cartographes har for to år siden klaget over, at Google i Frankrig har ladet nogle firmaer bruge Googles gratis korttjeneste. Det franske firma lever af at sælge lignende korttjenester og fik retten overbevists om, at Google ved at give sine kort-tjenester væk gratis underbyder markedet - for til sidst at indtage et monopol.

"Vi har fået retten til at se det ulovlige i Googles opførsel. Retten har spottet de uretfærdige og voldsomme metoder, som Google bruger. Det er første gang, at Google er blevet dømt for udrulningen af Google Maps," siger det franske firmas advokat Jean-David Scemmama.

Google har anket bøden.

"Vi er fortsat overbevist om, at gratis korttjenester er til stor glæde for både brugere og firmaer. Der er stadig stor konkurrence på området - både i Frankrig og resten af verden," siger en fransk talsmand fra Google.

Det er ikke første gang, at Google møder modstand i Frankrig. Der er tidligere blevet foreslået en speciel Google-skat i Frankrig for at få firmaet til at spytte i kassen. Og senest har Google fået en bøde for indsamlingen af personlige oplysninger fra Street View-bilerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos