Danske journalister støttede ACTA i går - ikke i dag

Næstformand i Dansk Journalistforbund trækker sin uforbeholdne støtte til ACTA.

Artikel top billede

"Vi støtter ACTA".

Dansk Journalistforbund gav i går sin støtte til handelstraktaten ACTA. En traktat som er blevet voldsom kritiseret, efter Danmark og 21 andre lande underskrev i januar.

"Vi synes, det er en god idé. ACTA regulerer for nogle ting, som på verdensplan trænger til regulering. Samtidig bider vi mærke i, at regelsættet ikke betyder ændringer i forhold til, hvordan vi gør tingene i Danmark. De ting, som ACTA skal regulere, er i forvejen reguleret i Danmark," siger næstformand i DJ Lars Werge.

Udmeldingen og artiklen resulterede i en eksplosion af kommentarer fra journalister, der ikke deler fagforbundets opfattelse af, at ACTA er en god idé. For eksempel:

"En smule debat inden DJ indtager en sådan holdning, havde været på sin plads."
"DJs reaktionære opfattelse af ophavsret som en uangribelig, ensartet størrelse viser en himmelråbende mangel på indsigt i virkeligheden online"
"Det er provinsielt. Det er dumt. Og det er pinligt I er så ensidige og ureflekterede - og direkte lukker ørerne for relevant kritik -  når det kommer til den der nær-religiøse ophavsretslinie i har lagt"

Kritikken får nu næstformanden til at ændre sin støtteerklæring.

Det var ikke det, jeg mente

Næstformand Lars Werge beklager nu udmeldingen.

"Når jeg mandag valgte at udtale mig, var det på baggrund af opfattelsen af, at ACTA regulerer for ophavsret; det er en klar mærkesag for DJ, og som sådan på linje med tidligere udmeldinger fra forbundets politikere....Men jeg skal gerne medgive, at ACTA rummer mange flere spørgsmål og meget mere tvivl, end mine meldinger gav udtryk for," skriver han i et notat og tilføjer, at det udelukkende skulle opfattes som hans personlige holdning - ikke forbundets.

Flere kritikere synes, at det er forkert, at DJ melder en holdning ud, når der ikke har været en debat omkring det først. Udmeldingen fra DJ og næstformanden læner sig i stedet op af Rettighedsalliancens betragtninger om ACTA. Journalistforbundet er medlem af Rettighedsalliancen.

Næstformanden har via kritikken fået øjnene op for, at ACTA handler om mere end ophavsret.

"...jeg har i løbet af de seneste timer indset, at ACTA er meget mere end dette. Og selv om ytringsfrihed og ophavsret i nogle tilfælde kan kollidere, så må DJ's støtte til ophavsret ikke tolkes derhen, at vi ønsker at stå i vejen for ytringsfriheden og den frie dialog".

Debatten om de mulige ulemper og følgevirkninger fortsætter andre steder. I Bulgarien protesterer internetleverandører mod ACTA, og Læger Uden Grænser hævder, at ACTA kan begrænse muligheden for medicin til fattige lande.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S