Datacomfort må sige nej til nye kunder

Selvom Microsoft lægger en aggressiv linie på markedet for økonomisystemer til SMB-kunder forventer den nordsjællandske C5-forhandler ikke vild og voldsom vækst.

Artikel top billede

Efter mere end ti år med base i Græsted har Datacomfort fra nytår overtaget Skats tidligere lokaler i Hillerød, og har dermed også gjort sig klar til en forventet udvidelse af forretningen i løbet af indeværende år.

»Antallet af medarbejdere skal være stigende i det kommende år, hvor vi gerne skal ansætte i hvert fald to nye medarbejdere. Det tror jeg bestemt også, at vi når,« siger Datacomforts direktør Christian Birkmann, som efter eget udsagn har den første ansættelse i pipeline.

Han forventer dog ikke af den grund vild og voldsom vækst i den pt. ti mand store C5-forretning. Siden regnskabsbøgerne for 2010/2011 blev lukket ved udgangen af september 2011 har Datacomfort dog oplevet øget tilgang af opgaver, selvom man på grund af manglende kapacitet fra tid til anden må takke pænt nej til nye kunder.

»Der er kommet mere gang i markedet i løbet af efteråret, og tilgangen af kunder fortsætter,« lyder det fra Christian Birkmann, som samtidig fortæller, at Microsoft gennem et stykke tid har presset på for at C5-forhandlerne hverver især mindre kunder - og især til den hostede version af økonomisystemet C5, som er i konkurrence med det cloud-baserede economics.

»Microsofts fokus på hostet C5 er udtryk for, at de meget gerne vil have, at vi lukker aftaler med potentielle economics-kunder. Det kan man også se på prissætningen af hostet C5,« mener Christian Birkmann.

I det seneste regnskab nåede Datacomfort et resultat før skat på 529.000 kroner, hvilket er en smule bedre end året før. Birkmann ønsker ikke at oplyse den præcise omsætning, men afslører dog, at niveauet er mindre en ti millioner kroner årligt. Han forventer, at indtjening og overskud i indeværende år vil ligge på samme niveau.

Annonce

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub