Datacomfort må sige nej til nye kunder

Selvom Microsoft lægger en aggressiv linie på markedet for økonomisystemer til SMB-kunder forventer den nordsjællandske C5-forhandler ikke vild og voldsom vækst.

Artikel top billede

Efter mere end ti år med base i Græsted har Datacomfort fra nytår overtaget Skats tidligere lokaler i Hillerød, og har dermed også gjort sig klar til en forventet udvidelse af forretningen i løbet af indeværende år.

»Antallet af medarbejdere skal være stigende i det kommende år, hvor vi gerne skal ansætte i hvert fald to nye medarbejdere. Det tror jeg bestemt også, at vi når,« siger Datacomforts direktør Christian Birkmann, som efter eget udsagn har den første ansættelse i pipeline.

Han forventer dog ikke af den grund vild og voldsom vækst i den pt. ti mand store C5-forretning. Siden regnskabsbøgerne for 2010/2011 blev lukket ved udgangen af september 2011 har Datacomfort dog oplevet øget tilgang af opgaver, selvom man på grund af manglende kapacitet fra tid til anden må takke pænt nej til nye kunder.

»Der er kommet mere gang i markedet i løbet af efteråret, og tilgangen af kunder fortsætter,« lyder det fra Christian Birkmann, som samtidig fortæller, at Microsoft gennem et stykke tid har presset på for at C5-forhandlerne hverver især mindre kunder - og især til den hostede version af økonomisystemet C5, som er i konkurrence med det cloud-baserede economics.

»Microsofts fokus på hostet C5 er udtryk for, at de meget gerne vil have, at vi lukker aftaler med potentielle economics-kunder. Det kan man også se på prissætningen af hostet C5,« mener Christian Birkmann.

I det seneste regnskab nåede Datacomfort et resultat før skat på 529.000 kroner, hvilket er en smule bedre end året før. Birkmann ønsker ikke at oplyse den præcise omsætning, men afslører dog, at niveauet er mindre en ti millioner kroner årligt. Han forventer, at indtjening og overskud i indeværende år vil ligge på samme niveau.

KMD A/S

BI Enterprise Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

KMD A/S

Seniorudvikler (.NET)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car