Datacomfort må sige nej til nye kunder

Selvom Microsoft lægger en aggressiv linie på markedet for økonomisystemer til SMB-kunder forventer den nordsjællandske C5-forhandler ikke vild og voldsom vækst.

Artikel top billede

Efter mere end ti år med base i Græsted har Datacomfort fra nytår overtaget Skats tidligere lokaler i Hillerød, og har dermed også gjort sig klar til en forventet udvidelse af forretningen i løbet af indeværende år.

»Antallet af medarbejdere skal være stigende i det kommende år, hvor vi gerne skal ansætte i hvert fald to nye medarbejdere. Det tror jeg bestemt også, at vi når,« siger Datacomforts direktør Christian Birkmann, som efter eget udsagn har den første ansættelse i pipeline.

Han forventer dog ikke af den grund vild og voldsom vækst i den pt. ti mand store C5-forretning. Siden regnskabsbøgerne for 2010/2011 blev lukket ved udgangen af september 2011 har Datacomfort dog oplevet øget tilgang af opgaver, selvom man på grund af manglende kapacitet fra tid til anden må takke pænt nej til nye kunder.

»Der er kommet mere gang i markedet i løbet af efteråret, og tilgangen af kunder fortsætter,« lyder det fra Christian Birkmann, som samtidig fortæller, at Microsoft gennem et stykke tid har presset på for at C5-forhandlerne hverver især mindre kunder - og især til den hostede version af økonomisystemet C5, som er i konkurrence med det cloud-baserede economics.

»Microsofts fokus på hostet C5 er udtryk for, at de meget gerne vil have, at vi lukker aftaler med potentielle economics-kunder. Det kan man også se på prissætningen af hostet C5,« mener Christian Birkmann.

I det seneste regnskab nåede Datacomfort et resultat før skat på 529.000 kroner, hvilket er en smule bedre end året før. Birkmann ønsker ikke at oplyse den præcise omsætning, men afslører dog, at niveauet er mindre en ti millioner kroner årligt. Han forventer, at indtjening og overskud i indeværende år vil ligge på samme niveau.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory