Datacomfort må sige nej til nye kunder

Selvom Microsoft lægger en aggressiv linie på markedet for økonomisystemer til SMB-kunder forventer den nordsjællandske C5-forhandler ikke vild og voldsom vækst.

Artikel top billede

Efter mere end ti år med base i Græsted har Datacomfort fra nytår overtaget Skats tidligere lokaler i Hillerød, og har dermed også gjort sig klar til en forventet udvidelse af forretningen i løbet af indeværende år.

»Antallet af medarbejdere skal være stigende i det kommende år, hvor vi gerne skal ansætte i hvert fald to nye medarbejdere. Det tror jeg bestemt også, at vi når,« siger Datacomforts direktør Christian Birkmann, som efter eget udsagn har den første ansættelse i pipeline.

Han forventer dog ikke af den grund vild og voldsom vækst i den pt. ti mand store C5-forretning. Siden regnskabsbøgerne for 2010/2011 blev lukket ved udgangen af september 2011 har Datacomfort dog oplevet øget tilgang af opgaver, selvom man på grund af manglende kapacitet fra tid til anden må takke pænt nej til nye kunder.

»Der er kommet mere gang i markedet i løbet af efteråret, og tilgangen af kunder fortsætter,« lyder det fra Christian Birkmann, som samtidig fortæller, at Microsoft gennem et stykke tid har presset på for at C5-forhandlerne hverver især mindre kunder - og især til den hostede version af økonomisystemet C5, som er i konkurrence med det cloud-baserede economics.

»Microsofts fokus på hostet C5 er udtryk for, at de meget gerne vil have, at vi lukker aftaler med potentielle economics-kunder. Det kan man også se på prissætningen af hostet C5,« mener Christian Birkmann.

I det seneste regnskab nåede Datacomfort et resultat før skat på 529.000 kroner, hvilket er en smule bedre end året før. Birkmann ønsker ikke at oplyse den præcise omsætning, men afslører dog, at niveauet er mindre en ti millioner kroner årligt. Han forventer, at indtjening og overskud i indeværende år vil ligge på samme niveau.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS