Labtech Data byder små forhandlere op til dans

Et beskedent overskud til Labtech Data vækker både glæde og ærgrelse. - Jeg havde gerne set et bedre resultat, for vi vil gerne vækste yderligere, siger Labtech Datas ejer Frank Andersen.

Artikel top billede

I en tid hvor små forhandlere kæmper hårdt for overlevelse, øjner Labtech Datas ejer Frank Andersen gode muligheder for at ekspandere.

Af den grund ærgrer det ham »kun« at komme ud af 2010/11 med et resultat før skat på 272.000 kroner mod 587.000 året før. Bruttofortjenesten er dog vokset svagt fra 3,4 til 3,5 millioner kroner.

»Jeg havde gerne set et bedre resultat, for vi vil gerne vækste yderligere, og når vi ikke laver flere penge, er det svært at vokse i det tempo, vi gerne vil. Men på den anden side er det ok at komme ud med et plus i disse tider,« lyder det fra Labtech Datas ejer Frank Andersen og forklarer, at tilbagegangen i resultatet blandt andet skyldes en række sygemeldinger.

»Det har selvfølgelig gjort, at vi har måttet dække ind. Men når det er sagt, har vi åbnet en butik mere,« siger han med henvisning til åbningen af Labtech Data i Hobro i april sidste år.

Det beskedne resultat holder ham dog ikke tilbage fra tanken om at åbne endnu en butik i år, og han byder gerne andre forhandlere op til dans.

»Der findes mange små byer i Nordjylland, hvor der findes dygtige forhandlere, som jeg gerne vil snakke med. Nå vi bliver flere, kan vi mere. Fremfor man er en lille bolsjebiks, hvor man selv skal tæve bogholderen, hvis han kommer for sent. For det er træls« siger han.

Han er dog umiddelbart meget varm på ideen om at åbne endnu en butik i Aalborg, hvor der allerede ligger to Labtech Data-butikker.

»Det kunne for eksempel være ude i nærheden af den nye Elgiganten. Jeg kunne så håbe, at der blev solgt så meget, at der var brug for en masse service,« siger han og tilføjer:

»For når det regner på præsten, drypper det jo på degnen.«

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura