Labtech Data byder små forhandlere op til dans

Et beskedent overskud til Labtech Data vækker både glæde og ærgrelse. - Jeg havde gerne set et bedre resultat, for vi vil gerne vækste yderligere, siger Labtech Datas ejer Frank Andersen.

Artikel top billede

I en tid hvor små forhandlere kæmper hårdt for overlevelse, øjner Labtech Datas ejer Frank Andersen gode muligheder for at ekspandere.

Af den grund ærgrer det ham »kun« at komme ud af 2010/11 med et resultat før skat på 272.000 kroner mod 587.000 året før. Bruttofortjenesten er dog vokset svagt fra 3,4 til 3,5 millioner kroner.

»Jeg havde gerne set et bedre resultat, for vi vil gerne vækste yderligere, og når vi ikke laver flere penge, er det svært at vokse i det tempo, vi gerne vil. Men på den anden side er det ok at komme ud med et plus i disse tider,« lyder det fra Labtech Datas ejer Frank Andersen og forklarer, at tilbagegangen i resultatet blandt andet skyldes en række sygemeldinger.

»Det har selvfølgelig gjort, at vi har måttet dække ind. Men når det er sagt, har vi åbnet en butik mere,« siger han med henvisning til åbningen af Labtech Data i Hobro i april sidste år.

Det beskedne resultat holder ham dog ikke tilbage fra tanken om at åbne endnu en butik i år, og han byder gerne andre forhandlere op til dans.

»Der findes mange små byer i Nordjylland, hvor der findes dygtige forhandlere, som jeg gerne vil snakke med. Nå vi bliver flere, kan vi mere. Fremfor man er en lille bolsjebiks, hvor man selv skal tæve bogholderen, hvis han kommer for sent. For det er træls« siger han.

Han er dog umiddelbart meget varm på ideen om at åbne endnu en butik i Aalborg, hvor der allerede ligger to Labtech Data-butikker.

»Det kunne for eksempel være ude i nærheden af den nye Elgiganten. Jeg kunne så håbe, at der blev solgt så meget, at der var brug for en masse service,« siger han og tilføjer:

»For når det regner på præsten, drypper det jo på degnen.«

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

SOS International

Fagligt ambitiøs Scrum Master

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune