Labtech Data byder små forhandlere op til dans

Et beskedent overskud til Labtech Data vækker både glæde og ærgrelse. - Jeg havde gerne set et bedre resultat, for vi vil gerne vækste yderligere, siger Labtech Datas ejer Frank Andersen.

Artikel top billede

I en tid hvor små forhandlere kæmper hårdt for overlevelse, øjner Labtech Datas ejer Frank Andersen gode muligheder for at ekspandere.

Af den grund ærgrer det ham »kun« at komme ud af 2010/11 med et resultat før skat på 272.000 kroner mod 587.000 året før. Bruttofortjenesten er dog vokset svagt fra 3,4 til 3,5 millioner kroner.

»Jeg havde gerne set et bedre resultat, for vi vil gerne vækste yderligere, og når vi ikke laver flere penge, er det svært at vokse i det tempo, vi gerne vil. Men på den anden side er det ok at komme ud med et plus i disse tider,« lyder det fra Labtech Datas ejer Frank Andersen og forklarer, at tilbagegangen i resultatet blandt andet skyldes en række sygemeldinger.

»Det har selvfølgelig gjort, at vi har måttet dække ind. Men når det er sagt, har vi åbnet en butik mere,« siger han med henvisning til åbningen af Labtech Data i Hobro i april sidste år.

Det beskedne resultat holder ham dog ikke tilbage fra tanken om at åbne endnu en butik i år, og han byder gerne andre forhandlere op til dans.

»Der findes mange små byer i Nordjylland, hvor der findes dygtige forhandlere, som jeg gerne vil snakke med. Nå vi bliver flere, kan vi mere. Fremfor man er en lille bolsjebiks, hvor man selv skal tæve bogholderen, hvis han kommer for sent. For det er træls« siger han.

Han er dog umiddelbart meget varm på ideen om at åbne endnu en butik i Aalborg, hvor der allerede ligger to Labtech Data-butikker.

»Det kunne for eksempel være ude i nærheden af den nye Elgiganten. Jeg kunne så håbe, at der blev solgt så meget, at der var brug for en masse service,« siger han og tilføjer:

»For når det regner på præsten, drypper det jo på degnen.«

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job