Politiken og Ekstra Bladet ramt af nedbrud

"Det har intet med Anonymous at gøre".

Artikel top billede

Avislæsere med hang til Politiken og Ekstra Bladet blev for cirka en time siden forhindret i at besøge deres udvalgte netmedier.

Både Politiken.dk og EB.dk siderne er nede. Det tredje store site i mediehuset, jp.dk og tilhørende subsites, er ikke berørt af nedbruddet.

Der er hverken Anonymous-angreb eller andre udefrakommende årsager til nedbruddet af de to avisers hjemmesider, fortæller it-direktør i JP-Politikkens hus, Per Palmkvist Knudsen til ComON.

"Nedbruddet skyldes en fejl i vores SAN (Storage Area Network, red). Den har fået nogle men ikke alle filservere til at gå ned, derfor er Jyllands-Posten, som er på en selvstændig server, gået fri," forklarer han.

SAN-fejlen begyndte at opstå i nat, men udviklede sig, da de indgreb, der skulle afbøde fejlen, alligevel ikke virkede. Hvad der fik Hitachi-SAN'et til at stå af, ved man ikke, men Per Palmkvist Knudsen ser frem til at få en forklaring fra leverandøren.

Politikens Hus er i gang med at implementere en nødløsning. Det vil dog have den konsekvens, at man midlertidigt mister alle data lagt på de berørte sites i tidsrummet mellem 7:50 og 8:00 i morges.

"Heldigvis er det meget lidt, der blev lagt op i det tidsrum, hvor der ikke er særlig meget aktivitet," siger Per Palmkvist Knudsen.

It-direktøren regner med at de berørte sites er tilbage online inden kl. 12.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S