Politiken og Ekstra Bladet ramt af nedbrud

"Det har intet med Anonymous at gøre".

Artikel top billede

Avislæsere med hang til Politiken og Ekstra Bladet blev for cirka en time siden forhindret i at besøge deres udvalgte netmedier.

Både Politiken.dk og EB.dk siderne er nede. Det tredje store site i mediehuset, jp.dk og tilhørende subsites, er ikke berørt af nedbruddet.

Der er hverken Anonymous-angreb eller andre udefrakommende årsager til nedbruddet af de to avisers hjemmesider, fortæller it-direktør i JP-Politikkens hus, Per Palmkvist Knudsen til ComON.

"Nedbruddet skyldes en fejl i vores SAN (Storage Area Network, red). Den har fået nogle men ikke alle filservere til at gå ned, derfor er Jyllands-Posten, som er på en selvstændig server, gået fri," forklarer han.

SAN-fejlen begyndte at opstå i nat, men udviklede sig, da de indgreb, der skulle afbøde fejlen, alligevel ikke virkede. Hvad der fik Hitachi-SAN'et til at stå af, ved man ikke, men Per Palmkvist Knudsen ser frem til at få en forklaring fra leverandøren.

Politikens Hus er i gang med at implementere en nødløsning. Det vil dog have den konsekvens, at man midlertidigt mister alle data lagt på de berørte sites i tidsrummet mellem 7:50 og 8:00 i morges.

"Heldigvis er det meget lidt, der blev lagt op i det tidsrum, hvor der ikke er særlig meget aktivitet," siger Per Palmkvist Knudsen.

It-direktøren regner med at de berørte sites er tilbage online inden kl. 12.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer hos PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S