Politiken og Ekstra Bladet ramt af nedbrud

"Det har intet med Anonymous at gøre".

Artikel top billede

Avislæsere med hang til Politiken og Ekstra Bladet blev for cirka en time siden forhindret i at besøge deres udvalgte netmedier.

Både Politiken.dk og EB.dk siderne er nede. Det tredje store site i mediehuset, jp.dk og tilhørende subsites, er ikke berørt af nedbruddet.

Der er hverken Anonymous-angreb eller andre udefrakommende årsager til nedbruddet af de to avisers hjemmesider, fortæller it-direktør i JP-Politikkens hus, Per Palmkvist Knudsen til ComON.

"Nedbruddet skyldes en fejl i vores SAN (Storage Area Network, red). Den har fået nogle men ikke alle filservere til at gå ned, derfor er Jyllands-Posten, som er på en selvstændig server, gået fri," forklarer han.

SAN-fejlen begyndte at opstå i nat, men udviklede sig, da de indgreb, der skulle afbøde fejlen, alligevel ikke virkede. Hvad der fik Hitachi-SAN'et til at stå af, ved man ikke, men Per Palmkvist Knudsen ser frem til at få en forklaring fra leverandøren.

Politikens Hus er i gang med at implementere en nødløsning. Det vil dog have den konsekvens, at man midlertidigt mister alle data lagt på de berørte sites i tidsrummet mellem 7:50 og 8:00 i morges.

"Heldigvis er det meget lidt, der blev lagt op i det tidsrum, hvor der ikke er særlig meget aktivitet," siger Per Palmkvist Knudsen.

It-direktøren regner med at de berørte sites er tilbage online inden kl. 12.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S