Sådan vil dansk startup ruske op i bogbranchen

Musikere bliver opdaget på Youtube og Myspace. Fremtidens forfattere skal opdages på danske Movellas.com.

Artikel top billede

(Foto: Det Kongelige Bibliotek /)

850.000.

Så mange e-bøger bliver der hver måned læst eller downloadet fra Movellas.com.

Et antal, der indikerer, at opstarts-idéen, som kom til verden sidste år, er mere end bæredygtig.

Movellas.com er et socialt netværk omkring brugerskabt litteratur. Inspirationen er hentet i Japan, hvor fænomenet "Keitai Shousetsu" (mobil-telefon-noveller) er populært. Japanske teenagere skriver noveller og korte historier, som de deler, diskuterer og bidrager til. I Japan har enkelte unge forfattere vekslet opmærksomheden til millioner af læsninger og storsælgende titler.

Interessen i Danmark og hos brugere i de 160 andre lande, hvor der er registreret besøg fra, lader også til at være stor. De mest populære forfattere på Movellas er blevet læst mere end 100.000 gange.
Historier på Movellas kan læses online, downloades til e-bogslæsere som Kindle eller iPad. Fra næste uge kan de også læses i Movellas egen smartphone app.

Små superstjerner

Selv om kernepublikummet, tweens, teens og især unge piger, primært skriver fantasy-historier, mobbe-noveller og personlige kærlighedshistorier med Justin Bieber, så mener stifteren Joram Felbert, at Movella tegner bogbranchens fremtid. Han mener, at fremtidens forfattertalenter vil blive opdaget på medier som Movellas i stedet for af de gamle bogforlag.

Men selv om Movellas vil skubbe til traditionerne i branchen, så er der endnu ikke nogen økonomisk model for udgivelserne. De spirende forfattertalenter skriver for deres egen fornøjelse skyld. For fællesskabet skyld. Og måske for at blive opdaget af forlag. På samme måde som nogle musikere er begyndt at blive spottet på MySpace og Youtube.

"Fordelen ved at starte sin forfatterkarriere på et socialt medie som Movellas er jo, at alle, uanset lokation og baggrund, har mulighed for at teste sit talent af over for en stor gruppe læsere, og få øjeblikkelig respons på, hvor langt talentet rækker," siger direktør Per Larsen.

De fleste historier på Movellas er skrevet på dansk, men mange historier skrives på engelsk. Enkelte historier er skrevet på iransk og kinesisk. En lancering i England og USA er undervejs.

Allerede inden sin brede debut blev Movella præmieret med en såkaldt Meffy Award.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job