Sådan vil dansk startup ruske op i bogbranchen

Musikere bliver opdaget på Youtube og Myspace. Fremtidens forfattere skal opdages på danske Movellas.com.

Artikel top billede

(Foto: Det Kongelige Bibliotek /)

850.000.

Så mange e-bøger bliver der hver måned læst eller downloadet fra Movellas.com.

Et antal, der indikerer, at opstarts-idéen, som kom til verden sidste år, er mere end bæredygtig.

Movellas.com er et socialt netværk omkring brugerskabt litteratur. Inspirationen er hentet i Japan, hvor fænomenet "Keitai Shousetsu" (mobil-telefon-noveller) er populært. Japanske teenagere skriver noveller og korte historier, som de deler, diskuterer og bidrager til. I Japan har enkelte unge forfattere vekslet opmærksomheden til millioner af læsninger og storsælgende titler.

Interessen i Danmark og hos brugere i de 160 andre lande, hvor der er registreret besøg fra, lader også til at være stor. De mest populære forfattere på Movellas er blevet læst mere end 100.000 gange.
Historier på Movellas kan læses online, downloades til e-bogslæsere som Kindle eller iPad. Fra næste uge kan de også læses i Movellas egen smartphone app.

Små superstjerner

Selv om kernepublikummet, tweens, teens og især unge piger, primært skriver fantasy-historier, mobbe-noveller og personlige kærlighedshistorier med Justin Bieber, så mener stifteren Joram Felbert, at Movella tegner bogbranchens fremtid. Han mener, at fremtidens forfattertalenter vil blive opdaget på medier som Movellas i stedet for af de gamle bogforlag.

Men selv om Movellas vil skubbe til traditionerne i branchen, så er der endnu ikke nogen økonomisk model for udgivelserne. De spirende forfattertalenter skriver for deres egen fornøjelse skyld. For fællesskabet skyld. Og måske for at blive opdaget af forlag. På samme måde som nogle musikere er begyndt at blive spottet på MySpace og Youtube.

"Fordelen ved at starte sin forfatterkarriere på et socialt medie som Movellas er jo, at alle, uanset lokation og baggrund, har mulighed for at teste sit talent af over for en stor gruppe læsere, og få øjeblikkelig respons på, hvor langt talentet rækker," siger direktør Per Larsen.

De fleste historier på Movellas er skrevet på dansk, men mange historier skrives på engelsk. Enkelte historier er skrevet på iransk og kinesisk. En lancering i England og USA er undervejs.

Allerede inden sin brede debut blev Movella præmieret med en såkaldt Meffy Award.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S