Humac grillet i forbrugerprogram

Apple-forhandleren Humac måtte i går stå for skud i forbrugerprogrammet Kontant. - Der er sket en stor misforståelse, lød det fra Humacs direktør Morten Bo Andersen i programmet.

Artikel top billede

Kritik af Apple-forhandlerens Humacs forretningsmetoder haglede i går ned over Humacs direktør i forbrugerprogrammet Kontant på DR 1.

Med skjult kamera har programmet besøgt seks Humac-butikker og har afsløret Apple-forhandleren i utallige eksempler på vildledning af forbrugerne.

Blandt andet bliver forbrugerne anbefalet at købe en såkaldt Apple Care forsikring til flere tusinde kroner, selv om den lovpligtige reklamationsret i høj grad allerede dækker.

»Det er direkte vildledning af forbrugerne. Der er et hav af begrænsninger i den her serviceaftale, og man skal lede længe for at finde ud af, hvad den egentlig dækker overhovedet. I hvert fald i de første to år, hvor man ikke allerede har en ret efter købeloven. Så at kalde det en garanti de første tre år, en fuldstændig garanti uden at nævne undtagelserne, det mener jeg, er at stikke forbrugerne blår i øjnene,« lyder det i programmet fra Forbrugerrådets jurist, Tina Dhanda.

Afsløringerne overrasker ikke Forbrugerrådet.

»Desværre må jeg sige, at det ikke er første gang, vi hører om de her sager. Vi har igennem mange år hørt om det her problem med Apples produkter og Humacs butikker. Så det er en tilbagevendende problemstilling,« siger Tina Dhanda.

»Jeg skal følge op på det internt og sørge for, at de rette folk får de rette informationer, fordi det er åbenbart en stor misforståelse,« lyder det fra Humacs direktør Morten Bo Andersen som reaktion på kritikken.

Apple ønskede ikke at deltage i programmet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S