Humac grillet i forbrugerprogram

Apple-forhandleren Humac måtte i går stå for skud i forbrugerprogrammet Kontant. - Der er sket en stor misforståelse, lød det fra Humacs direktør Morten Bo Andersen i programmet.

Artikel top billede

Kritik af Apple-forhandlerens Humacs forretningsmetoder haglede i går ned over Humacs direktør i forbrugerprogrammet Kontant på DR 1.

Med skjult kamera har programmet besøgt seks Humac-butikker og har afsløret Apple-forhandleren i utallige eksempler på vildledning af forbrugerne.

Blandt andet bliver forbrugerne anbefalet at købe en såkaldt Apple Care forsikring til flere tusinde kroner, selv om den lovpligtige reklamationsret i høj grad allerede dækker.

»Det er direkte vildledning af forbrugerne. Der er et hav af begrænsninger i den her serviceaftale, og man skal lede længe for at finde ud af, hvad den egentlig dækker overhovedet. I hvert fald i de første to år, hvor man ikke allerede har en ret efter købeloven. Så at kalde det en garanti de første tre år, en fuldstændig garanti uden at nævne undtagelserne, det mener jeg, er at stikke forbrugerne blår i øjnene,« lyder det i programmet fra Forbrugerrådets jurist, Tina Dhanda.

Afsløringerne overrasker ikke Forbrugerrådet.

»Desværre må jeg sige, at det ikke er første gang, vi hører om de her sager. Vi har igennem mange år hørt om det her problem med Apples produkter og Humacs butikker. Så det er en tilbagevendende problemstilling,« siger Tina Dhanda.

»Jeg skal følge op på det internt og sørge for, at de rette folk får de rette informationer, fordi det er åbenbart en stor misforståelse,« lyder det fra Humacs direktør Morten Bo Andersen som reaktion på kritikken.

Apple ønskede ikke at deltage i programmet.

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

Midtjylland

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S