Pirater presser Adobe til billig Photoshop i skyen

Piratkopiering får Adobe til at prissætte kommende sky-tjeneste lavt.

Artikel top billede

Adobes populære billedbehandlingsprogram Photoshop og andre i den såkaldte Creative Suite lægges snart op i skyen, så forbrugere kan betale i små bidder i stedet for de 17.000 kroner eksklusiv moms den fulde pakke koster, når den købes på traditionelt vis.

Det offentliggjorde Adobe sidste år, og nu er der kommet et prisskilt på den kommende cloudbaserede tjeneste.

Ifølge VentureBeat bliver prisen 50 dollars om måneden (cirka 280 kroner), hvis man betaler for et år af gangen. Ifølge ComONs kilder vil prisen i Danmark blive nogenlunde den samme. Med moms kunne en endelig pris være 350 kroner.

Cloudversionen indeholder udover de fleste CS-programmer også Lightroom samt de nye HTML- og animationsprogrammer Muse og Edge og 20 GB plads til opbevaring af filer i skyen.

En erhvervsløsning kommer til at koste lidt mere.

Stoppe pirateri

Det er tydeligt, at Adobe Creative Cloud, som cloud-pakken kommer til at hedde, er prissat så lavt som muligt for at lokke ubetalende kunder til truget.

Adobes software bliver piratkopieret i stor stil. Især på undervisningssteder. Det er dog en udbredt opfattelse, at Adobe alligevel har nydt godt af piratkopieringen blandt studerende, fordi de på den måde er blevet vænnet til at bruge programmerne og forventer at blive ved med at gøre det, når de kommer ud i erhvervslivet. En medvirkende årsag til, at programmer som Photoshop, DreamWeaver og InDesign er blevet industristandarder i flere brancher.

Creative Cloud kommer på gaden inden sommerferien.

Allerede sidste forår begyndte Adobe at udleje sine programmer på månedsbasis. Prisen var dog ikke til at falde ned af stolen over. Men den lader til at få et kraftigt nøk nedad med det kommende cloud-tilbud.
En måneds betaling for Photoshop alene blev sidste år prissat til 400-600 kroner per måned.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)