Pirater presser Adobe til billig Photoshop i skyen

Piratkopiering får Adobe til at prissætte kommende sky-tjeneste lavt.

Artikel top billede

Adobes populære billedbehandlingsprogram Photoshop og andre i den såkaldte Creative Suite lægges snart op i skyen, så forbrugere kan betale i små bidder i stedet for de 17.000 kroner eksklusiv moms den fulde pakke koster, når den købes på traditionelt vis.

Det offentliggjorde Adobe sidste år, og nu er der kommet et prisskilt på den kommende cloudbaserede tjeneste.

Ifølge VentureBeat bliver prisen 50 dollars om måneden (cirka 280 kroner), hvis man betaler for et år af gangen. Ifølge ComONs kilder vil prisen i Danmark blive nogenlunde den samme. Med moms kunne en endelig pris være 350 kroner.

Cloudversionen indeholder udover de fleste CS-programmer også Lightroom samt de nye HTML- og animationsprogrammer Muse og Edge og 20 GB plads til opbevaring af filer i skyen.

En erhvervsløsning kommer til at koste lidt mere.

Stoppe pirateri

Det er tydeligt, at Adobe Creative Cloud, som cloud-pakken kommer til at hedde, er prissat så lavt som muligt for at lokke ubetalende kunder til truget.

Adobes software bliver piratkopieret i stor stil. Især på undervisningssteder. Det er dog en udbredt opfattelse, at Adobe alligevel har nydt godt af piratkopieringen blandt studerende, fordi de på den måde er blevet vænnet til at bruge programmerne og forventer at blive ved med at gøre det, når de kommer ud i erhvervslivet. En medvirkende årsag til, at programmer som Photoshop, DreamWeaver og InDesign er blevet industristandarder i flere brancher.

Creative Cloud kommer på gaden inden sommerferien.

Allerede sidste forår begyndte Adobe at udleje sine programmer på månedsbasis. Prisen var dog ikke til at falde ned af stolen over. Men den lader til at få et kraftigt nøk nedad med det kommende cloud-tilbud.
En måneds betaling for Photoshop alene blev sidste år prissat til 400-600 kroner per måned.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S