Pirater presser Adobe til billig Photoshop i skyen

Piratkopiering får Adobe til at prissætte kommende sky-tjeneste lavt.

Artikel top billede

Adobes populære billedbehandlingsprogram Photoshop og andre i den såkaldte Creative Suite lægges snart op i skyen, så forbrugere kan betale i små bidder i stedet for de 17.000 kroner eksklusiv moms den fulde pakke koster, når den købes på traditionelt vis.

Det offentliggjorde Adobe sidste år, og nu er der kommet et prisskilt på den kommende cloudbaserede tjeneste.

Ifølge VentureBeat bliver prisen 50 dollars om måneden (cirka 280 kroner), hvis man betaler for et år af gangen. Ifølge ComONs kilder vil prisen i Danmark blive nogenlunde den samme. Med moms kunne en endelig pris være 350 kroner.

Cloudversionen indeholder udover de fleste CS-programmer også Lightroom samt de nye HTML- og animationsprogrammer Muse og Edge og 20 GB plads til opbevaring af filer i skyen.

En erhvervsløsning kommer til at koste lidt mere.

Stoppe pirateri

Det er tydeligt, at Adobe Creative Cloud, som cloud-pakken kommer til at hedde, er prissat så lavt som muligt for at lokke ubetalende kunder til truget.

Adobes software bliver piratkopieret i stor stil. Især på undervisningssteder. Det er dog en udbredt opfattelse, at Adobe alligevel har nydt godt af piratkopieringen blandt studerende, fordi de på den måde er blevet vænnet til at bruge programmerne og forventer at blive ved med at gøre det, når de kommer ud i erhvervslivet. En medvirkende årsag til, at programmer som Photoshop, DreamWeaver og InDesign er blevet industristandarder i flere brancher.

Creative Cloud kommer på gaden inden sommerferien.

Allerede sidste forår begyndte Adobe at udleje sine programmer på månedsbasis. Prisen var dog ikke til at falde ned af stolen over. Men den lader til at få et kraftigt nøk nedad med det kommende cloud-tilbud.
En måneds betaling for Photoshop alene blev sidste år prissat til 400-600 kroner per måned.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,