Privatkunder sikrer væksten hos PC Kabinettet

Der er styr på omkostningerne hos Svendborgforhandleren, som laver en kvart million i overskud.

Artikel top billede

Nervøse forbrugere og et kriseramt erhvervsliv er ikke noget problem hos den sydfynske it-butik PC Kabinettet, som kom ud af 2011 med et overskud før skat på en solid kvart million eller helt præcist 254.226 kroner.

Ifølge indehaver Thomas Nielsen er det bedre indtjening og skarp styring af omkostningerne, der er årsag til det pæne resultat, som er mere end dobbelt så stort som året før.

»Vi har haft nogenlunde samme omsætning som året før, men har været bedre til at tjene penge og effektivisere forretningen, så jeg er rimeligt optimistisk,« siger Thomas Nielsen, som også ser lyst på udsigterne for 2012.

»Jeg føler, at der lidt mere gang i den, og sporer lidt mere optimisme hos kunderne, så selvom jeg ikke kan se det på tallene lige her og nu, tror jeg vi kommer endnu bedre ud af 2012,« siger han.

To tredjedele af omsætningen i PC Kabinettet kommer fra privatkunder, og det er også her Thomas Nielsen modsat den almindelige forventning forventer, at fremgangen i år skal komme fra.

»Mange fortæller mig, at en pc-butik i Svendborg ikke burde være i stand til at overleve, men jeg holder da en god timeløn. Så modsat hvad man umiddelbart hørere fra økonomer, ser det umiddelbart godt ud,« slutter Thomas Nielsen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job