Privatkunder sikrer væksten hos PC Kabinettet

Der er styr på omkostningerne hos Svendborgforhandleren, som laver en kvart million i overskud.

Artikel top billede

Nervøse forbrugere og et kriseramt erhvervsliv er ikke noget problem hos den sydfynske it-butik PC Kabinettet, som kom ud af 2011 med et overskud før skat på en solid kvart million eller helt præcist 254.226 kroner.

Ifølge indehaver Thomas Nielsen er det bedre indtjening og skarp styring af omkostningerne, der er årsag til det pæne resultat, som er mere end dobbelt så stort som året før.

»Vi har haft nogenlunde samme omsætning som året før, men har været bedre til at tjene penge og effektivisere forretningen, så jeg er rimeligt optimistisk,« siger Thomas Nielsen, som også ser lyst på udsigterne for 2012.

»Jeg føler, at der lidt mere gang i den, og sporer lidt mere optimisme hos kunderne, så selvom jeg ikke kan se det på tallene lige her og nu, tror jeg vi kommer endnu bedre ud af 2012,« siger han.

To tredjedele af omsætningen i PC Kabinettet kommer fra privatkunder, og det er også her Thomas Nielsen modsat den almindelige forventning forventer, at fremgangen i år skal komme fra.

»Mange fortæller mig, at en pc-butik i Svendborg ikke burde være i stand til at overleve, men jeg holder da en god timeløn. Så modsat hvad man umiddelbart hørere fra økonomer, ser det umiddelbart godt ud,« slutter Thomas Nielsen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S