Danmarks årsag til ACTA-støtte: "95 procent af alle musik-downloads er ulovlige"

Handelsminister Pia Olsen Dyhr bruger
tre år gammelt IFPI-materiale som grundlag for Danmarks tilslutning til ACTA.

Artikel top billede

Selv om lovlige streaming-tjenester som Spotify, Wimp, TDC Play inden for de seneste år har vundet stærkt fodfædste herhjemme og i udlandet, er det officielle Danmark af den formodning, at der stadigt downloades ulovlig musik i meget stor stil.

Den formodning blev brugt som argument for, at Danmark tilsluttede sig den kontroversielle antipirat-traktat ACTA.

Da handelsminister Pia Olsen Dyhr i fredags i et samråd i Europaudvalget skulle gøre rede for baggrunden for Danmarks tilslutning til traktaten, fortalte minisiteren om et af argumenterne for at øge indsatsen mod piratkopiering.

"Man skal være opmærksom på, at...jeg tror, 95 procent af al den musik, der bliver downloadet på nettet, bliver downloadet ulovligt," lød det fra handelsministeren.

(Se video fra samrådet her - spol frem til 14:10:50)

Den formelle danske ACTA-beslutning blev blandt andet baseret på en rapport om piratkopiering fra april 2011, som Kulturministeriet har udfærdiget.

Denne rapport er i store træk baseret på materiale fra Rettighsalliancen, og angiver piratproblemet som "meget stort", siger embedsmænd med kendskab til forløbet til ComON.

Ministerens påstand om det meget høje tal for ulovligt musikdownload stammer dog ikke fra hendes embedsmænd, men er tilsyneladende hentet direkte fra interesseorganisationen IFPI.

Diverse medier, blandt andre DR, citerede for et år siden en pressemeddelelse fra IFPI, hvor tallet 95 procent for mængden af ulovlige musikdownloads blev nævnt. Tallet er gennem de seneste tre år blevet anvendt ved skiftende lejligheder af IFPI-talsmænd og i materiale fra organsationen. Så vidt ComON kan konstatere, blev det første gang fremlagt i IFPIs årsrapport for 2009.

Skepsis over for estimater

"(Ved at) sammenligne separate studier i 16 lande over en tre-årig periode, anslår IFPI, at over 40 milliarder filer blev delt ulovligt i 2008. Det giver en piratkopierings-rate på 95 procent," stod der i en pressemeddelse dateret 16. januar 2009 fra organsiationen.

Da IFPI er en interesseorganisation med store økonomiske interesser på spil, bør man være skeptisk over for alle tal, organisationen kommer med - og så meget desto mere skeptisk, når organisastionen "anslår" omfanget af noget, pointerede flere iagttagere, blandt andre Reuters-bloggeren Felix Salmon.

Han skrev om sagen i september sidste år, da 95-procent-påstanden atter var dukket op, denne gang i en artikel i New York Times.

Bloggen fik en reaktion fra IFPIs talsmand Alex Jacob, der forklarede, at tallet 95 procent for ulovligt musikdownload sikkert holdt stik stadigvæk i 2011, selvom mængden af lovlige musiktjenester på nettet var øget.

IFPI talsmandens pointe var blandt andet, at lavere estimater for mængden af ulovlige downloads i England og New Zealand (henholdsvis 76 og 80 procent) opvejedes af estimatet for Kina, hvor IFPI anslår, at "pirat-raten" er 99 procent.

ComON ville gerne have spurgt handelsminister Pia Olsen Dyhr, om hun finder det klogt at basere Danmarks tilslutning til ACTA på tre år gamle tal fra en meget lidt upartisk interesseorganisation, men desværre var ministeren ikke at træffe da hun er taget på skiferie.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S