Tech Data storsatser på Apple

Stor efterspørgsel på alle varer med et Apple-logo har fået distributørens svenske afdeling til at åbne særlig Apple webbutik. Også planer om dansk version.

Artikel top billede

Tilbehør til Apple-produkter er så stor en succes, at Tech Datas svenske afdeling nu tager konsekvensen og åbner et særskilt site i sin webshop udelukkende med Apple-produkter og tilbehør. På den måde vil Tech Data gøre det lettere for forhandlere at få overblik og adgang til varerne.

Johan Larsson, leverandøransvarlig for Apple hos Tech Data i Sverige, fortæller til svenske it24, at efterspørgslen på Apple er kraftigt stigende ikke mindst når det gælder periferiudstyr og tilbehør.

»Vi sælger for eksempel 3,6 stykker tilbehør for hver solgt Ipad, så vi vil gerne hjælpe forhandlerne med at finde ud af, hvilket tilbehør de skal sælge. Det er målet med det her at gøre det lettere for forhandlerne,« siger Johan Larsson, som fortæller, at den første udgave af Tech Datas særlige Apple-site omfatter i alt 14 tilbehørsproducenter.

»Vi har allerede hørt fra forhandlere fra både retail og B2B, som roser initiativet,« siger han.

En anden del af distributørens Apple-satsning er en særlig konfigurationstjeneste for Ipads til erhvervskunder, hvor Tech Data både pakker produkterne med tilbehør efter forhandlerens ønsker og skræddersyr opsætningen.

Hos Tech Data i Danmark er man også på vej med en Apple-webshop på linie med den svenske. Men ifølge den danske salgsdirektør Joen Rosenmeier er der endnu ikke fastlagt nogen startdato.

»Det svenske setup ser rigtig fornuftigt ud, og vi arbejder med tilsvarende planer her i Danmark, hvor vi også oplever en enorm efterspørgsel efter de her periferi-produkter til Apples produkter. Men det er endnu uvist, hvornår vi går i luften,« siger Joen Rosenmeier.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job