Dansk webshop må ikke bruge ordet "prisgaranti"

Webshop tvunget til at fjerne prisgaranti-skilt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det er en god service at love sine kunder "prisgaranti", men det må Netsalg El & VVS ikke længere.

Forbrugerombudsmanden har bedt webshoppen om at fjerne mærkatet "prisgaranti" fra shoppen.

Netbutikken gav godt nok sine kunder en form for prisgaranti, men ikke i den forstand som den danske markedsføringslov dikterer. Derfor risikerer vvs-forhandleren at vildlede sine kunder, mener ombudsmanden.

På Elvvs.dk gælder "prisgarantien" kun før købet. Det vil sige, at kunden før købet skal oplyse, at han har set varen billigere et andet sted. Så matchre butikken prisen giver yderligere 5 procent i rabat på alle varer i netbutikken.
Men det er i strid med ombudsmandens definition af en garanti, som også skal være mulig at indløse efter købet.

Det er således Forbrugerombudsmandens vurdering, at forbrugeren med rette i ordet "prisgaranti" lægger, at han eller hun kan komme tilbage til den erhvervsdrivende efter købet og få varen billigere, hvis forbrugeren efterfølgende har fundet varen billigere hos en anden erhvervsdrivende, oplyser forbrugerombudsmanden i en pressemeddelelse.

Ingen bøde endnu

Ifølge Forbrugerombudsmanden er butikkens håndslag på at sælge til en lavere pris blot er en særlig måde at fremsætte et tilbud på. Det er ikke en garanti og så er markedsføringen vildledende.

Sagen har ikke udløst bøde. Men Netsalg El & VVS har efter Forbrugerombudsmandens henvendelse lovet at ændre ordet "prisgaranti" til "prismatch", selv om det i skrivende stund stadig fremgår af hjemmesiden, at firmaet lover: "prisgaranti og dag til dag levering".

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S