Dansk webshop må ikke bruge ordet "prisgaranti"

Webshop tvunget til at fjerne prisgaranti-skilt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det er en god service at love sine kunder "prisgaranti", men det må Netsalg El & VVS ikke længere.

Forbrugerombudsmanden har bedt webshoppen om at fjerne mærkatet "prisgaranti" fra shoppen.

Netbutikken gav godt nok sine kunder en form for prisgaranti, men ikke i den forstand som den danske markedsføringslov dikterer. Derfor risikerer vvs-forhandleren at vildlede sine kunder, mener ombudsmanden.

På Elvvs.dk gælder "prisgarantien" kun før købet. Det vil sige, at kunden før købet skal oplyse, at han har set varen billigere et andet sted. Så matchre butikken prisen giver yderligere 5 procent i rabat på alle varer i netbutikken.
Men det er i strid med ombudsmandens definition af en garanti, som også skal være mulig at indløse efter købet.

Det er således Forbrugerombudsmandens vurdering, at forbrugeren med rette i ordet "prisgaranti" lægger, at han eller hun kan komme tilbage til den erhvervsdrivende efter købet og få varen billigere, hvis forbrugeren efterfølgende har fundet varen billigere hos en anden erhvervsdrivende, oplyser forbrugerombudsmanden i en pressemeddelelse.

Ingen bøde endnu

Ifølge Forbrugerombudsmanden er butikkens håndslag på at sælge til en lavere pris blot er en særlig måde at fremsætte et tilbud på. Det er ikke en garanti og så er markedsføringen vildledende.

Sagen har ikke udløst bøde. Men Netsalg El & VVS har efter Forbrugerombudsmandens henvendelse lovet at ændre ordet "prisgaranti" til "prismatch", selv om det i skrivende stund stadig fremgår af hjemmesiden, at firmaet lover: "prisgaranti og dag til dag levering".

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub