Dansk webshop må ikke bruge ordet "prisgaranti"

Webshop tvunget til at fjerne prisgaranti-skilt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det er en god service at love sine kunder "prisgaranti", men det må Netsalg El & VVS ikke længere.

Forbrugerombudsmanden har bedt webshoppen om at fjerne mærkatet "prisgaranti" fra shoppen.

Netbutikken gav godt nok sine kunder en form for prisgaranti, men ikke i den forstand som den danske markedsføringslov dikterer. Derfor risikerer vvs-forhandleren at vildlede sine kunder, mener ombudsmanden.

På Elvvs.dk gælder "prisgarantien" kun før købet. Det vil sige, at kunden før købet skal oplyse, at han har set varen billigere et andet sted. Så matchre butikken prisen giver yderligere 5 procent i rabat på alle varer i netbutikken.
Men det er i strid med ombudsmandens definition af en garanti, som også skal være mulig at indløse efter købet.

Det er således Forbrugerombudsmandens vurdering, at forbrugeren med rette i ordet "prisgaranti" lægger, at han eller hun kan komme tilbage til den erhvervsdrivende efter købet og få varen billigere, hvis forbrugeren efterfølgende har fundet varen billigere hos en anden erhvervsdrivende, oplyser forbrugerombudsmanden i en pressemeddelelse.

Ingen bøde endnu

Ifølge Forbrugerombudsmanden er butikkens håndslag på at sælge til en lavere pris blot er en særlig måde at fremsætte et tilbud på. Det er ikke en garanti og så er markedsføringen vildledende.

Sagen har ikke udløst bøde. Men Netsalg El & VVS har efter Forbrugerombudsmandens henvendelse lovet at ændre ordet "prisgaranti" til "prismatch", selv om det i skrivende stund stadig fremgår af hjemmesiden, at firmaet lover: "prisgaranti og dag til dag levering".

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S