Dansk webshop må ikke bruge ordet "prisgaranti"

Webshop tvunget til at fjerne prisgaranti-skilt.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Det er en god service at love sine kunder "prisgaranti", men det må Netsalg El & VVS ikke længere.

Forbrugerombudsmanden har bedt webshoppen om at fjerne mærkatet "prisgaranti" fra shoppen.

Netbutikken gav godt nok sine kunder en form for prisgaranti, men ikke i den forstand som den danske markedsføringslov dikterer. Derfor risikerer vvs-forhandleren at vildlede sine kunder, mener ombudsmanden.

På Elvvs.dk gælder "prisgarantien" kun før købet. Det vil sige, at kunden før købet skal oplyse, at han har set varen billigere et andet sted. Så matchre butikken prisen giver yderligere 5 procent i rabat på alle varer i netbutikken.
Men det er i strid med ombudsmandens definition af en garanti, som også skal være mulig at indløse efter købet.

Det er således Forbrugerombudsmandens vurdering, at forbrugeren med rette i ordet "prisgaranti" lægger, at han eller hun kan komme tilbage til den erhvervsdrivende efter købet og få varen billigere, hvis forbrugeren efterfølgende har fundet varen billigere hos en anden erhvervsdrivende, oplyser forbrugerombudsmanden i en pressemeddelelse.

Ingen bøde endnu

Ifølge Forbrugerombudsmanden er butikkens håndslag på at sælge til en lavere pris blot er en særlig måde at fremsætte et tilbud på. Det er ikke en garanti og så er markedsføringen vildledende.

Sagen har ikke udløst bøde. Men Netsalg El & VVS har efter Forbrugerombudsmandens henvendelse lovet at ændre ordet "prisgaranti" til "prismatch", selv om det i skrivende stund stadig fremgår af hjemmesiden, at firmaet lover: "prisgaranti og dag til dag levering".

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S