C5-forhandlere har succes med andelsmodel

I forhandlersamarbejdet C5 Dynamics Partner har hver forhandler en stemme. Siden april i fjor er antallet af medlemmer vokset fra fire til ti.

Artikel top billede

På bare ti måneder har en stribe af markedets helt små C5-forhandlere tilsluttet sig forhandlersamarbejdet C5 Dynamics Partner, som gør det muligt for de små forhandlere at forsætte som selvstændige virksomheder.

Siden Microsoft for snart to år siden strammede kravene til C5-forhandlernes certificeringer, omsætning og tekniske kompetencer, har de mindre forhandlere været afskåret fra at sælge C5-licenser som fuldgyldige Microsoft-partnere. I stedet har forhandlerne haft mulighed for at få status som såkaldte referencepartnere, der kun kunne få fingre i de livsvigtige C5-licenser gennem en større forhandler, som har de nødvendige certificeringer.

Derfor startede de fire vestjyske forhandlere LCN It Systemer og Attend fra Esbjerg, Vestjysk It fra Nr.Nebel og Rajo i fjor selskabet C5 Dynamics Partner for på den måde, at kunne leve op til kravene. Siden er yderligere seks forhandlere kommet til, og ifølge direktør Ragnar Johanesen fra Rajo er man lige nu i forhandlinger med yderligere et par forhandlere.

»Jo større vi er, jo mere pondus har vi over for Microsoft, ligesom vi får mere opmærksomhed fra den side,« siger Ragnar Johanesen.

C5 Dynamics Partner er kun et blandt flere tilsvarende samarbejder som eksempelvis C5 Partnergruppen, der er tilknyttet den store C5-forhandler Elbek & Vejrup. På samme måde har flere større forhandlere indgået samarbejder med mindre C5-forhandlere.

Men Ragner Johanesen understreger, at deltagerne i C5 Dynamics Partner har en stemme hver, når der skal træffes beslutninger, ligesom der er fuld åbenhed om hvilke kunder, der betjenes af hvilek forhandlere.

»Hos os kan man se, hvilke licenser, der ligger hos hvem. Det er en garanti for, at vi respekterer hinandens kundeforhold,« siger Ragnar Johanesen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S