C5-forhandlere har succes med andelsmodel

I forhandlersamarbejdet C5 Dynamics Partner har hver forhandler en stemme. Siden april i fjor er antallet af medlemmer vokset fra fire til ti.

Artikel top billede

På bare ti måneder har en stribe af markedets helt små C5-forhandlere tilsluttet sig forhandlersamarbejdet C5 Dynamics Partner, som gør det muligt for de små forhandlere at forsætte som selvstændige virksomheder.

Siden Microsoft for snart to år siden strammede kravene til C5-forhandlernes certificeringer, omsætning og tekniske kompetencer, har de mindre forhandlere været afskåret fra at sælge C5-licenser som fuldgyldige Microsoft-partnere. I stedet har forhandlerne haft mulighed for at få status som såkaldte referencepartnere, der kun kunne få fingre i de livsvigtige C5-licenser gennem en større forhandler, som har de nødvendige certificeringer.

Derfor startede de fire vestjyske forhandlere LCN It Systemer og Attend fra Esbjerg, Vestjysk It fra Nr.Nebel og Rajo i fjor selskabet C5 Dynamics Partner for på den måde, at kunne leve op til kravene. Siden er yderligere seks forhandlere kommet til, og ifølge direktør Ragnar Johanesen fra Rajo er man lige nu i forhandlinger med yderligere et par forhandlere.

»Jo større vi er, jo mere pondus har vi over for Microsoft, ligesom vi får mere opmærksomhed fra den side,« siger Ragnar Johanesen.

C5 Dynamics Partner er kun et blandt flere tilsvarende samarbejder som eksempelvis C5 Partnergruppen, der er tilknyttet den store C5-forhandler Elbek & Vejrup. På samme måde har flere større forhandlere indgået samarbejder med mindre C5-forhandlere.

Men Ragner Johanesen understreger, at deltagerne i C5 Dynamics Partner har en stemme hver, når der skal træffes beslutninger, ligesom der er fuld åbenhed om hvilke kunder, der betjenes af hvilek forhandlere.

»Hos os kan man se, hvilke licenser, der ligger hos hvem. Det er en garanti for, at vi respekterer hinandens kundeforhold,« siger Ragnar Johanesen.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen