C5-forhandlere har succes med andelsmodel

I forhandlersamarbejdet C5 Dynamics Partner har hver forhandler en stemme. Siden april i fjor er antallet af medlemmer vokset fra fire til ti.

Artikel top billede

På bare ti måneder har en stribe af markedets helt små C5-forhandlere tilsluttet sig forhandlersamarbejdet C5 Dynamics Partner, som gør det muligt for de små forhandlere at forsætte som selvstændige virksomheder.

Siden Microsoft for snart to år siden strammede kravene til C5-forhandlernes certificeringer, omsætning og tekniske kompetencer, har de mindre forhandlere været afskåret fra at sælge C5-licenser som fuldgyldige Microsoft-partnere. I stedet har forhandlerne haft mulighed for at få status som såkaldte referencepartnere, der kun kunne få fingre i de livsvigtige C5-licenser gennem en større forhandler, som har de nødvendige certificeringer.

Derfor startede de fire vestjyske forhandlere LCN It Systemer og Attend fra Esbjerg, Vestjysk It fra Nr.Nebel og Rajo i fjor selskabet C5 Dynamics Partner for på den måde, at kunne leve op til kravene. Siden er yderligere seks forhandlere kommet til, og ifølge direktør Ragnar Johanesen fra Rajo er man lige nu i forhandlinger med yderligere et par forhandlere.

»Jo større vi er, jo mere pondus har vi over for Microsoft, ligesom vi får mere opmærksomhed fra den side,« siger Ragnar Johanesen.

C5 Dynamics Partner er kun et blandt flere tilsvarende samarbejder som eksempelvis C5 Partnergruppen, der er tilknyttet den store C5-forhandler Elbek & Vejrup. På samme måde har flere større forhandlere indgået samarbejder med mindre C5-forhandlere.

Men Ragner Johanesen understreger, at deltagerne i C5 Dynamics Partner har en stemme hver, når der skal træffes beslutninger, ligesom der er fuld åbenhed om hvilke kunder, der betjenes af hvilek forhandlere.

»Hos os kan man se, hvilke licenser, der ligger hos hvem. Det er en garanti for, at vi respekterer hinandens kundeforhold,« siger Ragnar Johanesen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Zealand Business College

    Faglig teamleder til IT Drift & Support

    Region Sjælland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen