Flyv helikopter til ChannelWorld-konferencen

Skyen fylder meget - også på Channelworld-messen i Odense, som CRN er medarrangør af. Nu med mulighed for at se skyen i øjenhøjde - fra helikopter.

Artikel top billede

Kanalen får et nyt samlingssted, når den nye danske kanalkonference ChannelWorld slår dørene op 1. marts i Odense.

Det er meningen, at ChannelWorld skal blive et årligt mødested for den danske it-kanal. Et sted, hvor it-producenter, distributører og forhandlere kan mødes omkring nye trends og produkter og samtidig have mulighed for at netværke og dele erfaringer.

Blandt de seriøse indslag er årets keynote fra Canalys-analytikeren Duncan Clark, som tager fat på emnet consumerization og blandt andet mener at forhandlerene overser de forretningsmuligheder, som øget brug af devices som smartphones, tablets og forskellige styresystemer og hardwareplatforme skaber.

Og mens blandt andet danske Anders Trolle-Schultz tager fat om hvilke forretningsmodeller forhandleren skal gribe til for at tjene penge på skyen, så giver Channelworld også mulighed for at få lidt luft under vingerne.

Under det meste af messen får forhandleren muligheden for at få en helikoptertur og dermed få et tættere blik på skyen.

Det er stadig muligt at melde sig til Channelworld her.

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Manager - Customer Engagement

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

KMD A/S

Domain and Sales Specialist

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS