2do EDB i offensiven med ny butik

Kalundborg-forhandleren 2do EDB investerer overskud offensivt og udnytter succes til at starte et nyt ben, fortæller direktør Tommy Jensen.

Artikel top billede

Overskuddet hos Kalundborgforhandleren 2do EDB for 2011 er på 234.000 kroner. Det er 80 procent større end det var i 2010. Men det kunne have været endnu større, fortæller direktør Tommy Jensen.

"Hvis du kigger på det resultat, vi har så er det indeholdende investeringer, vi har lavet, som vi har betalt fuldt ud. Vi kunne have haft et dobbelt så stort overskud. Men vi har valgt at investere i vækst," siger Tommy Jensen.

Her fortæller han, at Kalundborg-forhandleren, der i dag både leverer ERP og infrastruktur-ydelser til deres kunder, er i færd med at indrette en 400 kvadratmeter stor butik. Det skal være et nyt forretningsben for 2do EDB.

"Den butik vi åbner er 2do Office. Vi fastholder den professionelle linie og åbner en butik rettet mod erhverv. Efter at Kring lukkede deres butik i byen, er der ikke nogen kontortilbehørsbutik i byen længere. Derfor har vi mange erhvervskunder, der spørger, om ikke vi kan sælge dem toner og sådan noget. Det kan vi med den nye butik," siger Tommy Jensen.

Netop fordi det er en butik, der skal understøtte 2do EDBs erhvervsprofil, så ligger den i byens erhvervsområde ved den gamle Carmen Curlers-fabrik.

"Det er ikke en strøgbutik, vi åbner," slår Tommy Jensen fast.

Den primære forretning hos 2do EDB er fortsat salg og service af it-udstyr og løsninger baseret på Vismas ERP-system Winkompas. Og her går det fortsat godt. 2do EDB har ikke været ude i det samme stormvejr som kollegaen House4it i Kolding, der også er en stor Winkompas-forhandler.

"Vi er godt tilfredse med vores resultat, når vi ser på, hvordan samfundet har det i helhed . Men det er da svært at tjene mange penge. Der er langt mellem de store ordrer," siger Tommy Jensen, der tilskriver det gode resultat forsigtighed og fokus.

"Vi har kundetilgang og omsætningsfremgang. Det tror jeg handler om, at vi har en klar strategi om, at vi skal betjene erhvervslivet. Og vi skal gøre det med god service. Derfor sætter vi en stor ære i at holde vores aftaler. Hvis vi siger vi kommer klokken ni på torsdag, så gør vi det."

I regnskabets ledelsesberetning, skriver Tommy Jensen og hans meddirektør Danny Månsson, at de regner med, at 2do EDB kommer ud med et overskud på samme niveau i 2012, som det selskabet opnåede i 2011.

"Selvfølgelig skal vi vækste. Men når vi skriver, at overskuddet kommer til at ligge på niveau, så handler det om, at vi vil investere pengene i at gøre vores virksomhed bedre," slår Tommy Jensen fast.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S