Pas på fup-stillinger på LinkedIn

Tvivlsomme stillinger og jobs, der minder om pyramidespil, lokker på Facebook og LinkedIn.

Artikel top billede

Hvis man er jobsøgende er Facebook og LinkedIn oplagte steder at lede. Men det har fupmagere også fundet ud af.

Flere danskere, der jagter jobs på de sociale netværk, har oplevet, at de bliver lokket til stillinger som i bedste fald er vildledende og i værste fald er ulovlige.

En kilde fortæller til Avisen.dk, at han blev opsøgt til at udfylde en stilling, der passede på de sælgerkvalifikationer, som han omtalt på LinkedIn. Men salgsjobbet for en vinduesproducent var blot et skalkeskjul. I virkeligheden drejede det sig blot om salg af af skønhedsprodukter.

Pyramidespil

I andre tilfælde er Facebook-besøgende via reklamer blevet lokket til jobs, der stærkt minder om pyramidespil, og hvor aflønningen afhænger af hvor stort et hieraki af nye forhandlere, man formår at bringe ind i systemet.

"Der er mange snydere derude. De misbruger folks desperation efter et nyt job. Det lyder så hyggeligt det hele, men det er bagmændene, der vinder, siger Kim Soelberg Jørgensen, der administrerer LinkedIn-gruppen 'Netværk hvor jobsøgende og arbejdsgivere mødes' med over 7.000 medlemmer - og som af og til må fjerne tvivlsomme jobs.

Foreningen Business Danmark, der er en slags fagforbund for sælgere, rådgiver tit medlemmer, der er tæt på at lade sig overtale til de lokkende jobs.

"Det sker næsten hver måned, at et af de medlemmer, jeg er i kontakt med, bliver kontaktet med den slags tilbud. Jobbet virker umiddelbart lovende, men begynder at virke underligt, når man kommer til aflønningsformen," siger jobkonsulent Irene Nielsen til Avisen.dk.

LÆS OGSÅ: Sådan bliverdu synlig på LinkedIn

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S