Pas på fup-stillinger på LinkedIn

Tvivlsomme stillinger og jobs, der minder om pyramidespil, lokker på Facebook og LinkedIn.

Artikel top billede

Hvis man er jobsøgende er Facebook og LinkedIn oplagte steder at lede. Men det har fupmagere også fundet ud af.

Flere danskere, der jagter jobs på de sociale netværk, har oplevet, at de bliver lokket til stillinger som i bedste fald er vildledende og i værste fald er ulovlige.

En kilde fortæller til Avisen.dk, at han blev opsøgt til at udfylde en stilling, der passede på de sælgerkvalifikationer, som han omtalt på LinkedIn. Men salgsjobbet for en vinduesproducent var blot et skalkeskjul. I virkeligheden drejede det sig blot om salg af af skønhedsprodukter.

Pyramidespil

I andre tilfælde er Facebook-besøgende via reklamer blevet lokket til jobs, der stærkt minder om pyramidespil, og hvor aflønningen afhænger af hvor stort et hieraki af nye forhandlere, man formår at bringe ind i systemet.

"Der er mange snydere derude. De misbruger folks desperation efter et nyt job. Det lyder så hyggeligt det hele, men det er bagmændene, der vinder, siger Kim Soelberg Jørgensen, der administrerer LinkedIn-gruppen 'Netværk hvor jobsøgende og arbejdsgivere mødes' med over 7.000 medlemmer - og som af og til må fjerne tvivlsomme jobs.

Foreningen Business Danmark, der er en slags fagforbund for sælgere, rådgiver tit medlemmer, der er tæt på at lade sig overtale til de lokkende jobs.

"Det sker næsten hver måned, at et af de medlemmer, jeg er i kontakt med, bliver kontaktet med den slags tilbud. Jobbet virker umiddelbart lovende, men begynder at virke underligt, når man kommer til aflønningsformen," siger jobkonsulent Irene Nielsen til Avisen.dk.

LÆS OGSÅ: Sådan bliverdu synlig på LinkedIn

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet