HP i Las Vegas: Tablet klar til efteråret

Selv om HP tror på consumerization som en af de helt store vækstdrivere, kommer tablets først til efteråret, og producenten har ingen planer om at genoptage smartphonestrategien.

Artikel top billede

HP's PSG-chef Todd Bradley var ikke meget for at gå i detaljer med strategien på producentens kriseramte pc-område.

Las Vegas. Budskaberne var mange, da HP i sidste uge samlede omkring 2.000 partnere fra omkring 83 lande i gamblerbyen Las Vegas. Den første globale af sin slags.

Under konferencen var HP mest fremme i skoene med at fortælle om sin cloud-strategi på infrastrukturområdet. Strategien indebærer blandt andet en ny cloud-certificering, der træder i kraft den 1. november 2012, og en opfordring til sine forhandlere om at bevæge sig over mod den specialiserede løsnings-sælgerrolle.

"Kanalpartnere bliver nødt til at bevæge sig op i værdikæden inden for 'converged infrastructure'," lød det igen og igen under konferencen.

Ud over vækstmulighederne inden for infrastruktur fremhævede HP sine vækstmuligheder inden for nye markeder på vej frem samt tendensen mod consumerization. Altså hvor medarbejderne i fremtiden selv kommer til at vælge deres foretrukne it-redskaber på arbejdet, som de områder, producenten i fremtiden satser at tjene penge på. Alligevel blev det aldrig helt tydeligt, hvordan denne hardwarestrategi skal føres ud i livet.

"Vi har ingen planer om at gå ind på smartphone-markedet på kort sigt. Med hensyn til tablets forventer vi i efteråret at kunne præsentere tablets med Windows 8," lød det fra HP's europæiske PSG-kanalchef, Andre Bodson.

På samme måde blev det ved de lidt mere overordnede og - vil nogle mene - modsatrettede termer, da HP's chef for PSG-divisionen, Todd Bradley, kom på scenen og startede med at rose partnerne for at forblive trofaste i et udfordrende år.

Om den fremtidige strategi udtalte han blandt andet: "Vi vil levere den bedste oplevelse til folk", og "Vi vil sætte trends i stedet for bare at følge markedet" for lidt efter at sige, "vi er godt på vej med produkter, der er lige så overbevisende, tynde og lette som alt andet, der findes på markedet i dag".

Også HP's topchef, Meg Whitman, kiggede forbi på konferencen.

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Stærk sagsbehandler til støtte for Kapacitetsmanager og egen portefølje

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job