HP i Las Vegas: Tablet klar til efteråret

Selv om HP tror på consumerization som en af de helt store vækstdrivere, kommer tablets først til efteråret, og producenten har ingen planer om at genoptage smartphonestrategien.

Artikel top billede

HP's PSG-chef Todd Bradley var ikke meget for at gå i detaljer med strategien på producentens kriseramte pc-område.

Las Vegas. Budskaberne var mange, da HP i sidste uge samlede omkring 2.000 partnere fra omkring 83 lande i gamblerbyen Las Vegas. Den første globale af sin slags.

Under konferencen var HP mest fremme i skoene med at fortælle om sin cloud-strategi på infrastrukturområdet. Strategien indebærer blandt andet en ny cloud-certificering, der træder i kraft den 1. november 2012, og en opfordring til sine forhandlere om at bevæge sig over mod den specialiserede løsnings-sælgerrolle.

"Kanalpartnere bliver nødt til at bevæge sig op i værdikæden inden for 'converged infrastructure'," lød det igen og igen under konferencen.

Ud over vækstmulighederne inden for infrastruktur fremhævede HP sine vækstmuligheder inden for nye markeder på vej frem samt tendensen mod consumerization. Altså hvor medarbejderne i fremtiden selv kommer til at vælge deres foretrukne it-redskaber på arbejdet, som de områder, producenten i fremtiden satser at tjene penge på. Alligevel blev det aldrig helt tydeligt, hvordan denne hardwarestrategi skal føres ud i livet.

"Vi har ingen planer om at gå ind på smartphone-markedet på kort sigt. Med hensyn til tablets forventer vi i efteråret at kunne præsentere tablets med Windows 8," lød det fra HP's europæiske PSG-kanalchef, Andre Bodson.

På samme måde blev det ved de lidt mere overordnede og - vil nogle mene - modsatrettede termer, da HP's chef for PSG-divisionen, Todd Bradley, kom på scenen og startede med at rose partnerne for at forblive trofaste i et udfordrende år.

Om den fremtidige strategi udtalte han blandt andet: "Vi vil levere den bedste oplevelse til folk", og "Vi vil sætte trends i stedet for bare at følge markedet" for lidt efter at sige, "vi er godt på vej med produkter, der er lige så overbevisende, tynde og lette som alt andet, der findes på markedet i dag".

Også HP's topchef, Meg Whitman, kiggede forbi på konferencen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos