HP i Las Vegas: Tablet klar til efteråret

Selv om HP tror på consumerization som en af de helt store vækstdrivere, kommer tablets først til efteråret, og producenten har ingen planer om at genoptage smartphonestrategien.

Artikel top billede

HP's PSG-chef Todd Bradley var ikke meget for at gå i detaljer med strategien på producentens kriseramte pc-område.

Las Vegas. Budskaberne var mange, da HP i sidste uge samlede omkring 2.000 partnere fra omkring 83 lande i gamblerbyen Las Vegas. Den første globale af sin slags.

Under konferencen var HP mest fremme i skoene med at fortælle om sin cloud-strategi på infrastrukturområdet. Strategien indebærer blandt andet en ny cloud-certificering, der træder i kraft den 1. november 2012, og en opfordring til sine forhandlere om at bevæge sig over mod den specialiserede løsnings-sælgerrolle.

"Kanalpartnere bliver nødt til at bevæge sig op i værdikæden inden for 'converged infrastructure'," lød det igen og igen under konferencen.

Ud over vækstmulighederne inden for infrastruktur fremhævede HP sine vækstmuligheder inden for nye markeder på vej frem samt tendensen mod consumerization. Altså hvor medarbejderne i fremtiden selv kommer til at vælge deres foretrukne it-redskaber på arbejdet, som de områder, producenten i fremtiden satser at tjene penge på. Alligevel blev det aldrig helt tydeligt, hvordan denne hardwarestrategi skal føres ud i livet.

"Vi har ingen planer om at gå ind på smartphone-markedet på kort sigt. Med hensyn til tablets forventer vi i efteråret at kunne præsentere tablets med Windows 8," lød det fra HP's europæiske PSG-kanalchef, Andre Bodson.

På samme måde blev det ved de lidt mere overordnede og - vil nogle mene - modsatrettede termer, da HP's chef for PSG-divisionen, Todd Bradley, kom på scenen og startede med at rose partnerne for at forblive trofaste i et udfordrende år.

Om den fremtidige strategi udtalte han blandt andet: "Vi vil levere den bedste oplevelse til folk", og "Vi vil sætte trends i stedet for bare at følge markedet" for lidt efter at sige, "vi er godt på vej med produkter, der er lige så overbevisende, tynde og lette som alt andet, der findes på markedet i dag".

Også HP's topchef, Meg Whitman, kiggede forbi på konferencen.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job