HP i Las Vegas: Tablet klar til efteråret

Selv om HP tror på consumerization som en af de helt store vækstdrivere, kommer tablets først til efteråret, og producenten har ingen planer om at genoptage smartphonestrategien.

Artikel top billede

HP's PSG-chef Todd Bradley var ikke meget for at gå i detaljer med strategien på producentens kriseramte pc-område.

Las Vegas. Budskaberne var mange, da HP i sidste uge samlede omkring 2.000 partnere fra omkring 83 lande i gamblerbyen Las Vegas. Den første globale af sin slags.

Under konferencen var HP mest fremme i skoene med at fortælle om sin cloud-strategi på infrastrukturområdet. Strategien indebærer blandt andet en ny cloud-certificering, der træder i kraft den 1. november 2012, og en opfordring til sine forhandlere om at bevæge sig over mod den specialiserede løsnings-sælgerrolle.

"Kanalpartnere bliver nødt til at bevæge sig op i værdikæden inden for 'converged infrastructure'," lød det igen og igen under konferencen.

Ud over vækstmulighederne inden for infrastruktur fremhævede HP sine vækstmuligheder inden for nye markeder på vej frem samt tendensen mod consumerization. Altså hvor medarbejderne i fremtiden selv kommer til at vælge deres foretrukne it-redskaber på arbejdet, som de områder, producenten i fremtiden satser at tjene penge på. Alligevel blev det aldrig helt tydeligt, hvordan denne hardwarestrategi skal føres ud i livet.

"Vi har ingen planer om at gå ind på smartphone-markedet på kort sigt. Med hensyn til tablets forventer vi i efteråret at kunne præsentere tablets med Windows 8," lød det fra HP's europæiske PSG-kanalchef, Andre Bodson.

På samme måde blev det ved de lidt mere overordnede og - vil nogle mene - modsatrettede termer, da HP's chef for PSG-divisionen, Todd Bradley, kom på scenen og startede med at rose partnerne for at forblive trofaste i et udfordrende år.

Om den fremtidige strategi udtalte han blandt andet: "Vi vil levere den bedste oplevelse til folk", og "Vi vil sætte trends i stedet for bare at følge markedet" for lidt efter at sige, "vi er godt på vej med produkter, der er lige så overbevisende, tynde og lette som alt andet, der findes på markedet i dag".

Også HP's topchef, Meg Whitman, kiggede forbi på konferencen.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job