Med producenternes ånde i nakken

Redaktøren Mener: Der går rygter om, at når Microsoft løslader ERP-systemet NAV på cloud-udviklingsplatformen Azure senere i år, så er det kun et af de nye træk, som Microsoft har i posen for at genvinde initiativet på cloud-fronten i forhold til Google og Amazon.

Artikel top billede

Mange steder i kanalen sidder Microsofts partnere allerede og overvejer, hvilke konsekvenser det får for deres forretning. I særdeleshed har hosting-forhandlerne grund til at være nervøse.

Det er helt sikkert også en af de tungtvejende grunde til, at en række danske hostingforhandlere nu har taget initiativ til at danne en forening, som skal gøre dansk hosting mere stueren. Der skal ryddes op, og branchen skal gøres mere stueren.

Umiddelbart ligner det et klogt træk. For hvis danske hostere skal overleve, må de finde en platform, hvor de kan differentiere sig.

Spørgsmålet er bare, om hosting-forhandlerne er for sent ude, og om deres fremtidige levevilkår i højere grad afgøres af, hvad der synes smart for de store producenter.

Skal man tro nogle af de toner, der lyder omkring Microsoft, så kommer vi snart til at se, at Microsoft tilbyder løsninger, hvor partnere kan tilrette ERP-programmer, Lync- eller Sharepoint-løsninger på Microsofts eget jern.

Helt konkret tyder noget nemlig på, at Microsoft i sit partner-dilemma vil vælge at satse på at gøre Azure til den platform, som partnere fremover skal udvikle og sætte deres SMB-løsninger op på.

Det kan komme til at skabe et blodbad i
hosting-branchen. Det vil tilgodese flere "almindelige" Microsoft-partnere. Men vil potentielt skabe et blodbad blandt hosterne.

Andre producenter er sikkert på vej med lignende initiativer. Og indtil cloud-dilemmaet finder kanal-balancen, må partnere leve med, at producenterne famler rundt og ikke melder klart ud.

Den nye hosting-forening er derfor nok det rigtige tiltag. Spørgsmålet er så, om hostingforhandlerne føler sig så pressede, at de kan skabe en slagkraftig organisation, eller om den ender som det gjorde med online-forhandlerens forening, FOiF, der stort set kun har kunnet blive enige om at få en repræsentant i forbrugerklagenævnet.

Det må tiden vise.

Læs videre:

Cloud får hosting-forhandlere til at rykke sammen

Hosting-branchen i et vadested

Microsoft glad for ny hostingforening

Annonce

Roskilde Universitet

AV Tekniker

Region Sjælland

Digitaliseringsstyrelsen

Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

Københavnsområdet

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Horsens

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S