Billige NAV-licenser lægger pres på C5-forhandlere

Microsoft dumper priserne på Dynamics NAV for at skærpe konkurrencen overfor Visma og Economic. Det presser salget af C5, siger forhandler.

Artikel top billede

C5-forhandlere kan komme i klemme, fordi Microsoft har indledt en krig mod ERP-konkurrenter som Visma og Economic i SMB-markedet med Microsoft NAV i front. Offensiven kommer kun et halvt år før Microsoft lancerer en cloud-version af ERP-systemet Dynamics NAV, der er producentens globale produkt rettet mod SMB.

Produktchef i Microsoft, Tine Plambech Pedersen, fortæller til CRN, at der frem til 22. juni kører en salgskampagne, hvor kunderne kan købe en NAV-licens til kun fem brugere. Tilbuddet er et led i Microsoft reviderede salgsstrategi, hvor man nu går efter at sælge til mindre virksomheder.

»Hvor vi tidligere havde et midmarket-fokus, retter NAV sig nu mod kunder med 5-250 brugere. Det er ret bredt i det danske marked,« siger Tine Plambech Pedersen og oplyser, at prisen for en NAV-licens til fem brugere ligger på 15.000 kroner.

Slagtilbudet på NAV handler i første omgang om at lægge pres på konkurrerende ERP-løsninger i SMB-markedet som eksempelvis Visma, Mamut og Economic, lyder det fra flere forhandlere.

»Det er jo ikke nogen hemmelighed, at Microsoft gerne vil ned i markedet med NAV, og det her tilbud er vildt billigt i forhold til hvad Microsoft ellers tager for deres licenser. De forærer den jo næsten væk,« siger direktør Thomas Klavsen fra C5-huset Inventio.

Samme melding kommer fra en række C5-forhandleren Bornerups Datacenter, hvor direktør Christian Søe-Larsen betegner den aktuelle salgskampagne som »et afsindigt godt tilbud«.

Ikke alle er dog lige begejstrede. Hos Esbjerg-forhandleren Rajo siger direktør Ragnar Johanesen, at prisdumpningen skaber problemer i forhold til C5-kunder, som nu ser, at de kan købe NAV-licens omkring 25 procent billigere end en tilsvarende C5-licens.

»En fembrugerlicens til C5 koster knap 20.000 kroner i forhold til NAV-kampagnens 15.000 kroner. Så er det er svært at konkurrere,« siger Ragnar Johaneson.

Så Microsoft underbyder C5-forhandlerne?

»Det er sådan, jeg opfatter det. Når man når op på en fire-fem brugere, bliver C5 sat lidt ud på et sidespor,« siger Ragnar Johanesen fra Rajo, der også er med i forhandlersamarbejdet C5 Dynamics Partner. Af samme grund overvejer man derfor at forsøge at trække NAV-forhandlere ind i samarbejdet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S