To agenturer forsvandt fra EET-opkøb

Sidste år overtog EET distributøren GS Scandiavia, men to af GS's agenturer fik EET aldrig med.

Artikel top billede

Når vi køber en virksomhed, så sker det, at nogle produkter ikke kommer med over," siger Tinna Pichard, administrerende direktør for EET i Danmark.

Sidste år i november overtog EET aktiverne fra GS Scandinavia, der gik konkurs, men to af GS's agenturer fik EET aldrig med.

Det var dels højttalerproducenten Edifier, dels Hauppauge, der sælger løsninger til pc-tv. Faktisk ankommer de første Edifier-højttalere og dockingstationer til distributøren DCS i dag, hører vi fra Peter Hjordt, der er Nordic Product & Business Development Manager hos DCS.

Samme Peter Hjordt var tidligere beskæftiget hos GS Scandinavia som produktchef, men han valgte at fortsætte hos DCS, da hans tidligere arbejdsgiver gik ned med flaget.

"Det er rigtigt, at vi ikke fik Edifier med, men sådan er det ind imellem. Når vi køber en virksomhed, så sker det, at nogle produkter ikke kommer med over. Måske fordi folkene bag kender eller har præferencer for andre," siger Tinna Pichard, administrerende direktør, EET.

Fred være med det

Hun tilføjer, at de to agenturer ikke har den store betydning rent økonomisk for EET's forretning. Rent forretningsmæssigt er der også den forskel på DCS og EET, at DCS ifølge Pichard sælger direkte, hvilket EET ikke gør. Strategien med at sælge direkte til et antal store kunder blev i øvrigt stærkt kritiseret, da DCS offentliggjorde den sidste forår.

"Jeg ved selvfølgelig ikke, om Edifier kunne være blevet en større forretning, hvis vi havde kastet ressourcer efter den, men sådan blev det altså ikke og fred være med det," siger Tinna Pichard.

Danmarks tredjestørste

DCS blev ifølge egne oplysninger etableret i 1994 og er i dag Danmarks tredjestørste hardwaredistributør med hovedkvarter i Århus og salgskontorer i Silkeborg og København. Kontoret i København, som slog dørene op den 1. februar, har i øvrigt Peter Hjordt som daglig leder.

Århusdistributøren kom fint ud af regnskabsåret 2010/11 om end resultatet før skat på 17,5 millioner kroner var en tilbagegang set i forhold til 2009/10-regnskaber, hvor resultatet landede på 19,6 millioner kroner før skat.

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job