To agenturer forsvandt fra EET-opkøb

Sidste år overtog EET distributøren GS Scandiavia, men to af GS's agenturer fik EET aldrig med.

Artikel top billede

Når vi køber en virksomhed, så sker det, at nogle produkter ikke kommer med over," siger Tinna Pichard, administrerende direktør for EET i Danmark.

Sidste år i november overtog EET aktiverne fra GS Scandinavia, der gik konkurs, men to af GS's agenturer fik EET aldrig med.

Det var dels højttalerproducenten Edifier, dels Hauppauge, der sælger løsninger til pc-tv. Faktisk ankommer de første Edifier-højttalere og dockingstationer til distributøren DCS i dag, hører vi fra Peter Hjordt, der er Nordic Product & Business Development Manager hos DCS.

Samme Peter Hjordt var tidligere beskæftiget hos GS Scandinavia som produktchef, men han valgte at fortsætte hos DCS, da hans tidligere arbejdsgiver gik ned med flaget.

"Det er rigtigt, at vi ikke fik Edifier med, men sådan er det ind imellem. Når vi køber en virksomhed, så sker det, at nogle produkter ikke kommer med over. Måske fordi folkene bag kender eller har præferencer for andre," siger Tinna Pichard, administrerende direktør, EET.

Fred være med det

Hun tilføjer, at de to agenturer ikke har den store betydning rent økonomisk for EET's forretning. Rent forretningsmæssigt er der også den forskel på DCS og EET, at DCS ifølge Pichard sælger direkte, hvilket EET ikke gør. Strategien med at sælge direkte til et antal store kunder blev i øvrigt stærkt kritiseret, da DCS offentliggjorde den sidste forår.

"Jeg ved selvfølgelig ikke, om Edifier kunne være blevet en større forretning, hvis vi havde kastet ressourcer efter den, men sådan blev det altså ikke og fred være med det," siger Tinna Pichard.

Danmarks tredjestørste

DCS blev ifølge egne oplysninger etableret i 1994 og er i dag Danmarks tredjestørste hardwaredistributør med hovedkvarter i Århus og salgskontorer i Silkeborg og København. Kontoret i København, som slog dørene op den 1. februar, har i øvrigt Peter Hjordt som daglig leder.

Århusdistributøren kom fint ud af regnskabsåret 2010/11 om end resultatet før skat på 17,5 millioner kroner var en tilbagegang set i forhold til 2009/10-regnskaber, hvor resultatet landede på 19,6 millioner kroner før skat.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Nordjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Private Cloud Engineers – din ekspertise styrker Danmarks sikkerhed

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra XFlow

Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura