E-conomics kun halvvejs til målet

Trods kraftig vækst i antallet af kunder i 2011 er der stadig lang vej igen, før det cloudbaserede regnskabs-system e-conomics når målet om 100.000 kunder i Danmark.

Artikel top billede

Revisionsselskaber er stadig kernekunderne for det danske regnskabssystem e-conomics, som sidste år øgede antallet af kunder med 40 procent.

Helt præcis 13.000 nye kunder valgte i 2011 at lægge deres regnskabsoplysninger ind i det cloudbaserede system. Dermed kan direktør Torben Frigaard Rasmussen glæde sig over en samlet kundebase, som nu tæller 45.000 betalende kunder. Der er dog stadig lang vej til e-conomics mål, som lyder på 100.000 kunder ved udgangen af 2013.

Selskabets kernekunder er fortsat revisionfirmaer, som ifølge Torben Frigaard Rasmussen udgør mere end halvdelen af kundeporteføljen.

"Samtidig med, at nystartede virksomheder er bevidste om, at der findes enkle og billige online-løsninger, så har revisorerne for alvor åbnet for rationalisering og effektivisering af deres forretningsprocesser med online bogføring. Det er med til at give os den store volumen, vi har i dag," siger Torben Frigaard.

Han fortæller desuden, at mange revisionsselskaber bygger et forretningskoncept op omkring det abonnementsbaserede e-conomic.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S