E-conomics kun halvvejs til målet

Trods kraftig vækst i antallet af kunder i 2011 er der stadig lang vej igen, før det cloudbaserede regnskabs-system e-conomics når målet om 100.000 kunder i Danmark.

Artikel top billede

Revisionsselskaber er stadig kernekunderne for det danske regnskabssystem e-conomics, som sidste år øgede antallet af kunder med 40 procent.

Helt præcis 13.000 nye kunder valgte i 2011 at lægge deres regnskabsoplysninger ind i det cloudbaserede system. Dermed kan direktør Torben Frigaard Rasmussen glæde sig over en samlet kundebase, som nu tæller 45.000 betalende kunder. Der er dog stadig lang vej til e-conomics mål, som lyder på 100.000 kunder ved udgangen af 2013.

Selskabets kernekunder er fortsat revisionfirmaer, som ifølge Torben Frigaard Rasmussen udgør mere end halvdelen af kundeporteføljen.

"Samtidig med, at nystartede virksomheder er bevidste om, at der findes enkle og billige online-løsninger, så har revisorerne for alvor åbnet for rationalisering og effektivisering af deres forretningsprocesser med online bogføring. Det er med til at give os den store volumen, vi har i dag," siger Torben Frigaard.

Han fortæller desuden, at mange revisionsselskaber bygger et forretningskoncept op omkring det abonnementsbaserede e-conomic.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S