E-conomics kun halvvejs til målet

Trods kraftig vækst i antallet af kunder i 2011 er der stadig lang vej igen, før det cloudbaserede regnskabs-system e-conomics når målet om 100.000 kunder i Danmark.

Artikel top billede

Revisionsselskaber er stadig kernekunderne for det danske regnskabssystem e-conomics, som sidste år øgede antallet af kunder med 40 procent.

Helt præcis 13.000 nye kunder valgte i 2011 at lægge deres regnskabsoplysninger ind i det cloudbaserede system. Dermed kan direktør Torben Frigaard Rasmussen glæde sig over en samlet kundebase, som nu tæller 45.000 betalende kunder. Der er dog stadig lang vej til e-conomics mål, som lyder på 100.000 kunder ved udgangen af 2013.

Selskabets kernekunder er fortsat revisionfirmaer, som ifølge Torben Frigaard Rasmussen udgør mere end halvdelen af kundeporteføljen.

"Samtidig med, at nystartede virksomheder er bevidste om, at der findes enkle og billige online-løsninger, så har revisorerne for alvor åbnet for rationalisering og effektivisering af deres forretningsprocesser med online bogføring. Det er med til at give os den store volumen, vi har i dag," siger Torben Frigaard.

Han fortæller desuden, at mange revisionsselskaber bygger et forretningskoncept op omkring det abonnementsbaserede e-conomic.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S