E-conomics kun halvvejs til målet

Trods kraftig vækst i antallet af kunder i 2011 er der stadig lang vej igen, før det cloudbaserede regnskabs-system e-conomics når målet om 100.000 kunder i Danmark.

Artikel top billede

Revisionsselskaber er stadig kernekunderne for det danske regnskabssystem e-conomics, som sidste år øgede antallet af kunder med 40 procent.

Helt præcis 13.000 nye kunder valgte i 2011 at lægge deres regnskabsoplysninger ind i det cloudbaserede system. Dermed kan direktør Torben Frigaard Rasmussen glæde sig over en samlet kundebase, som nu tæller 45.000 betalende kunder. Der er dog stadig lang vej til e-conomics mål, som lyder på 100.000 kunder ved udgangen af 2013.

Selskabets kernekunder er fortsat revisionfirmaer, som ifølge Torben Frigaard Rasmussen udgør mere end halvdelen af kundeporteføljen.

"Samtidig med, at nystartede virksomheder er bevidste om, at der findes enkle og billige online-løsninger, så har revisorerne for alvor åbnet for rationalisering og effektivisering af deres forretningsprocesser med online bogføring. Det er med til at give os den store volumen, vi har i dag," siger Torben Frigaard.

Han fortæller desuden, at mange revisionsselskaber bygger et forretningskoncept op omkring det abonnementsbaserede e-conomic.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S