Actebis solgte for 46 milliarder i 2011

Koncernledelsen er godt tilfreds med det første fælles regnskab for Also Actebis, fortæller nordisk direktør Torben Qvist.

Artikel top billede

Med en europæisk omsætning på godt 46 milliarder i 2011 har distributøren Also Actebis cementeret sin position, som en af de største europæiske it-distributionsspillere.

I regnskabet for 2011, der er det første efter fusionen mellem Also og Actebis, mønstrer distributionskoncernen et overskud før skat på 296 millioner kroner.

Ifølge Nordisk direktør Torben Qvist, der også sidder med i Also Actebis' koncernledelse, er det ikke et resultat, man er ked af.

"I forhold til markedsudviklingen har vi gjort det bedre end resten af markedet. Vi har vundet markedsandele. Resultatet ligger i omegnen, af hvad vi har forudsagt. Ud fra det er vi egentlig meget tilfredse," siger Torben Qvist.

Den skandinaviske forretning, som Torben Qvist har ansvaret for, er i regnskabet lagt sammen med Finland og Baltikum. Derfor er det ikke muligt at sige noget direkte om den danske udvikling ud fra koncernregnskabet.

Men i Norden og Baltikum har Actebis hentet en omsætning på knap 12 milliarder kroner i 2011. Overskuddet fra regionen ender på 61 millioner kroner før skat.

I regnskabet nævnes Norge sammen med Tyskland specifikt, som et marked, hvor fusionen mellem Also og Actebis har belastet regnskabet.

"Det skyldes, at vi i disse lande har haft dublerende organisationer. Derfor har vi skulle lægge selskaber sammen. Det har betydet at vi har lukket et SAP-system ned og etableret et nyt og flyttet rundt på vores lager. Her har vi altså foretaget os rigtig meget," siger Torben Qvist.

Han vil derudover ikke gå yderligere i detaljer med Also Actebis i Norden, før de enkelte landeregnskaber bliver tilgængelige.

"Det giver ikke nogen mening, når de tal, der er offentlige  nu også indeholder Finland og Baltikum," siger han.

Som noget nyt i regnskabet offentliggør Also Actebis også, at den samlede koncern-direktør-gruppe i Also Actebis har modtaget bonus for 51 millioner kroner i 2011. Men udover koncernchefen Klaus Hellmich, fortælles det ikke, hvad de enkelte direktører tjener eller har fået i bonus. For Klaus Hellmichs vedkommende kan man ud fra regnskabet regne sig frem til at han har modtaget en samlet lønpakke i omegnen af 12 millioner kroner i 2011.

For Torben Qvists vedkommende står der i regnskabet at hans bonus alene beregnes udfra resultat før skat, og at bonusandelen af lønnen i 2011 i gennemsnit har udgjort 40 procent.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job