Actebis solgte for 46 milliarder i 2011

Koncernledelsen er godt tilfreds med det første fælles regnskab for Also Actebis, fortæller nordisk direktør Torben Qvist.

Artikel top billede

Med en europæisk omsætning på godt 46 milliarder i 2011 har distributøren Also Actebis cementeret sin position, som en af de største europæiske it-distributionsspillere.

I regnskabet for 2011, der er det første efter fusionen mellem Also og Actebis, mønstrer distributionskoncernen et overskud før skat på 296 millioner kroner.

Ifølge Nordisk direktør Torben Qvist, der også sidder med i Also Actebis' koncernledelse, er det ikke et resultat, man er ked af.

"I forhold til markedsudviklingen har vi gjort det bedre end resten af markedet. Vi har vundet markedsandele. Resultatet ligger i omegnen, af hvad vi har forudsagt. Ud fra det er vi egentlig meget tilfredse," siger Torben Qvist.

Den skandinaviske forretning, som Torben Qvist har ansvaret for, er i regnskabet lagt sammen med Finland og Baltikum. Derfor er det ikke muligt at sige noget direkte om den danske udvikling ud fra koncernregnskabet.

Men i Norden og Baltikum har Actebis hentet en omsætning på knap 12 milliarder kroner i 2011. Overskuddet fra regionen ender på 61 millioner kroner før skat.

I regnskabet nævnes Norge sammen med Tyskland specifikt, som et marked, hvor fusionen mellem Also og Actebis har belastet regnskabet.

"Det skyldes, at vi i disse lande har haft dublerende organisationer. Derfor har vi skulle lægge selskaber sammen. Det har betydet at vi har lukket et SAP-system ned og etableret et nyt og flyttet rundt på vores lager. Her har vi altså foretaget os rigtig meget," siger Torben Qvist.

Han vil derudover ikke gå yderligere i detaljer med Also Actebis i Norden, før de enkelte landeregnskaber bliver tilgængelige.

"Det giver ikke nogen mening, når de tal, der er offentlige  nu også indeholder Finland og Baltikum," siger han.

Som noget nyt i regnskabet offentliggør Also Actebis også, at den samlede koncern-direktør-gruppe i Also Actebis har modtaget bonus for 51 millioner kroner i 2011. Men udover koncernchefen Klaus Hellmich, fortælles det ikke, hvad de enkelte direktører tjener eller har fået i bonus. For Klaus Hellmichs vedkommende kan man ud fra regnskabet regne sig frem til at han har modtaget en samlet lønpakke i omegnen af 12 millioner kroner i 2011.

For Torben Qvists vedkommende står der i regnskabet at hans bonus alene beregnes udfra resultat før skat, og at bonusandelen af lønnen i 2011 i gennemsnit har udgjort 40 procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra itm8

    Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

    Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland