Amerikanerne dropper kabel-tv - Langsom tendens i Danmark

Amerikanerne dropper kabel-tv. Danskerne lidt langsommere med at klippe kabler.

Artikel top billede

2,3 millioner amerikanere har slukket for kabel-tv siden 2010 og modtager nu tv-underholdning på andre måder.

Ifølge Businessinsider.com har kabel-tv begyndt sin svanesang - som fastnettelefonen gjorde i sidste årti.

Amerikanerne har mange muligheder for at se tv og video på forskellige platforme, for eksempel iPad, og tilkøbe det specifikke indhold de ønsker. Et opgør med pakke-tankegangen bag kabel-pakker, som danskere blandt andet er henvist endnu, hvis de vel at mærke ikke har bevæget sig ud i geo-hacking af tjenesterne.

På trods af at kabel-tv-leverandørerne i USA må sige farvel til kunder, så er branchen stadig sund og interessant for annoncører. Der er cirka 40 millioner modtagere af kabel-tv i USA.

Ifølge tallene fra ISI Group var 2010 skæringsåret, hvor kabel-tv faldt til en markedsandel på under 50 procent i USA.

Ikke i Danmark

Men overgangen til alternativer til kabel-tv er ikke så markant i Danmark.

Forbrugerelektronik.dk (Branchen ForbrugerElektronik) har for nylig regnet sig frem til, at danskernes forhold til kabel-tv er meget trofast, og at udviklingen har været "bølgende" op og ned i mange år. Faktisk er der ikke synlige udsving at spore i hverken brugen af kabel-tv og fællesantenner i løbet af årene. Kun parabolmodtagelse har haft en synlig tilbagegang.

Kabel-tv er stadig den klart mest udbredte måde at få tv-signaler i en dansk husstand, men i 2011 kan man dog ane en tilbagegang, som måske fortsætter i år.

Fiber og IPtv begynder så småt at vise sig i statistikkerne i 2011.

Branchen ForbrugerElektronik (BFE) peger dog på, at der sikkert også er mange danskere, som nu ser tv via computeren i stedet for via deres kabel-pakke, men at man i Danmark oplever, at forbrugerne ser det som et supplement til modtagelsen via kabel-tv.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Business Development Manager Nordics - Circular IT Services

Uspecificeret arbejdssted

Dansk Fundamental Metrologi A/S

IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S