Amerikanerne dropper kabel-tv - Langsom tendens i Danmark

Amerikanerne dropper kabel-tv. Danskerne lidt langsommere med at klippe kabler.

Artikel top billede

2,3 millioner amerikanere har slukket for kabel-tv siden 2010 og modtager nu tv-underholdning på andre måder.

Ifølge Businessinsider.com har kabel-tv begyndt sin svanesang - som fastnettelefonen gjorde i sidste årti.

Amerikanerne har mange muligheder for at se tv og video på forskellige platforme, for eksempel iPad, og tilkøbe det specifikke indhold de ønsker. Et opgør med pakke-tankegangen bag kabel-pakker, som danskere blandt andet er henvist endnu, hvis de vel at mærke ikke har bevæget sig ud i geo-hacking af tjenesterne.

På trods af at kabel-tv-leverandørerne i USA må sige farvel til kunder, så er branchen stadig sund og interessant for annoncører. Der er cirka 40 millioner modtagere af kabel-tv i USA.

Ifølge tallene fra ISI Group var 2010 skæringsåret, hvor kabel-tv faldt til en markedsandel på under 50 procent i USA.

Ikke i Danmark

Men overgangen til alternativer til kabel-tv er ikke så markant i Danmark.

Forbrugerelektronik.dk (Branchen ForbrugerElektronik) har for nylig regnet sig frem til, at danskernes forhold til kabel-tv er meget trofast, og at udviklingen har været "bølgende" op og ned i mange år. Faktisk er der ikke synlige udsving at spore i hverken brugen af kabel-tv og fællesantenner i løbet af årene. Kun parabolmodtagelse har haft en synlig tilbagegang.

Kabel-tv er stadig den klart mest udbredte måde at få tv-signaler i en dansk husstand, men i 2011 kan man dog ane en tilbagegang, som måske fortsætter i år.

Fiber og IPtv begynder så småt at vise sig i statistikkerne i 2011.

Branchen ForbrugerElektronik (BFE) peger dog på, at der sikkert også er mange danskere, som nu ser tv via computeren i stedet for via deres kabel-pakke, men at man i Danmark oplever, at forbrugerne ser det som et supplement til modtagelsen via kabel-tv.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job